
Jeśli zależy Ci na tym, żeby zapach perfum był długo wyczuwalny i powoli uwalniał kolejne akordy to warto, byś poznał kilka skutecznych trików. Okazuje się, że nie wystarczy tylko psiknąć perfumami na skórę i cieszyć się ich trwałością.
Sposób aplikowania perfum ma bardzo duże znaczenie. Jeśli będziesz robić to odpowiednio, to zapach będzie bardziej trwały, a przede wszystkim głębszy. Dlatego, jeśli dotychczas aplikowanie perfum ograniczało się u Ciebie do pryskania na nadgarstek, szyję albo dekolt, to wiedz, że ten wpis jest właśnie dla Ciebie.
Z tego artykułu dowiesz się:
W jakich miejscach najlepiej aplikować perfumy?
Zapach perfum najbardziej oddaje jego rzeczywisty aromat dopiero po kontakcie produktu ze skórą. Dotyczy to zarówno perfum męskich jak i damskich. Dlatego nie powinien dziwić fakt, że perfumy we flakoniku zawsze pachną nieco inaczej, niż tuż po spryskaniu na skórze. Najbardziej polecanymi miejscami do aplikacji perfum są zgięcia łokci, skóra za uszami czy pod kolanami. Dlaczego akurat w tych miejscach? Są to tzw. punkty pomiaru tętna. Właśnie w tych trzech miejscach na naszym ciele skóra jest najbardziej ukrwiona i ciepła – dzięki temu zapach dobrze się rozwija i jest bardziej intensywny.
Właśnie temperatura ciała mocno wpływa na intensywność i trwałość perfum. Ciepła skóra „wzmacnia” zapach i powoduje, że ten uwalnia się przez wiele godzin. Dlatego właśnie szyja, nadgarstki oraz dekolt nie są wcale najlepszymi obszarami do aplikacji zapachu. Ale spokojnie, większość osób popełnia ten błąd. Jednak warto zmienić nawyki i zacząć aplikować perfumy w tych miejscach:
- za uszami
- zgięcie łokcia
- na lędźwiach
- pępek
- pod kolanami
- na włosy
Odradzamy także pryskanie miejsc, które mogą być całowane. Nie radzimy się przekonywać, ale uwierzcie nam, perfumy nie są smaczne i potencjalnie romantyczna chwila może zamienić się w dość nieprzyjemną wpadkę.
[product id="186, 1516, 2936, 1534"]
Jak należy aplikować perfumy?
Jest kilka podstawowych zasad, które warto przestrzegać. Są one nieustannie podkreślane przez kluczowych perfumiarzy na świecie.
- aplikuj perfumy wyłącznie na skórę, a nie na ubrania – niektóre perfumy czy wody toaletowe pozostawiają plamy na odzieży. Na te materiały nigdy nie powinno się aplikować perfum: aksamit, jedwab, tkaniny syntetyczne.
- dbaj o biżuterię, pryskanie jej perfumami może ją mocno uszkodzić,
- rozpyl mgiełkę/chmurę zapachu przed sobą i wejdź w nią,
- najprostszym sposobem jest spryskanie niewielką ilością preparatu wybranych miejsc na ciele (sprawdź wyżej)
Ale to nie wszystko, pamięta również o tym:
- po spryskaniu perfumami nie pocieraj skóry – prowadzi to do „zważenia” zapachu i w efekcie ulotnienia ważnych nut zapachowych
- nie wąchaj skóry tuż po aplikacji perfum – daj chwilę na to, aby ulotnił się alkohol i dopiero po kilku minutach sprawdź, czy zapach Ci odpowiada
Zapach najlepszych perfum "rozwija się" od 20 do nawet 60 minut. Jak pewnie wiesz, można wyznaczyć nuty głowy (pojawiają się najszybciej, ale też najszybciej znikają), nuty serca (bardzo delikatne, ledwo wyczuwalne), nuty podstawy (finalny zapach, który decyduje o charakterze całej kompozycji).
Czytaj także: 11 najciekawszych pytań na temat perfum męskich
Pachnące włosy - aplikowanie perfum na włosy
Wiesz o tym, że swoimi ulubionymi perfumami możesz spryskać także włosy? Nie uwierzysz, ale dzięki takiemu zabiegowi będą pachnieć nawet cały dzień! Pamiętaj jednak, żeby włosy spryskać z odległości około 20 cm i wyłącznie niewielką ilością preparatu. Dla trwałości zapachu i utrzymania go, możesz powtórzyć aplikację w ciągu dnia.
Pamiętaj:
- kosmetyki do włosów, które stosujesz, również mogą mieć swój zapach, dobrze żeby nie kolidowały ze sobą
- raczej nie perfumuj włosy zaraz po ich umyciu
Jak przedłużyć trwałość zapachu perfum?
Kto z nas nie chciałby aby ulubione perfumy pachniały długo? Nie znamy takich osób. Dlatego zdradzimy kilka sztuczek, które sprawią, że zapach perfum będzie się utrzymywać jeszcze dłużej.
Naszym zdaniem najbardziej skuteczne triki to te:
- zanim spryskasz skórę, wklep w nią krem nawilżający – perfumy szybciej ulatniają się, jeśli skóra jest sucha (pamiętaj jednak, ważne jednak, żeby używany krem nie miał zapachu!)
- sięgaj po kosmetyki z tej samej linii, co perfumy, np. żel pod prysznic, dezodorant, balsam (dzięki temu zapach będzie z jednej strony intensywniejszy, a z drugiej jednolity)
Ile psiknięć perfumami wystarczy?
Bardzo często spotkać się można z poradami, że przy używaniu perfum warto zachować umiar. Ale co to oznacza? Najczęściej każdy z nas interpretuje to na swój sposób. My zalecamy, by ograniczyć aplikację do jedno, maksymalnie dwóch lub trzech psiknięć wybranego miejsca, żeby uzyskać zadowalający efekt. Najlepsze perfumy renomowanych marek są trwałe i wydajne, więc tym bardziej nie należy przesadzać z ilością psiknięć. Nigdy nie spryskuj ciała mocniej, gdyż wbrew pozorom to nie wydłuży trwałości perfum. Natomiast odwróci się to przeciwko Tobie, gdyż zapach będzie wręcz duszący i zacznie przeszkadzać Tobie i osobom trzecim, które będą w Twoim towarzystwie.
[product id="2850, 2842, 2844, 2846"]
W jaki sposób przechowywać flakony z perfumami?
Aby Twoje perfumy długo zachowały wysoką jakość, koniecznie zadbaj o to, by przechowywać je w oryginalnych flakonikach. Trzymaj je w zacienionym miejscu, np. w szafce albo łazience. Promienie słoneczne sprawiają, że perfumy tracą swoje aromatyczne właściwości. Podobnie zresztą jak wiele innych, naturalnych kosmetyków, które posiadasz i używasz na co dzień.