Blog kategorie
Brzytwa typu shavette - co należy o niej wiedzieć? 0
Brzytwa typu shavette - co należy o niej wiedzieć?

Brzytwy typu shavette z wyglądu przypominają tradycyjne brzytwy. A mimo to różnic jest wiele. Golenie od pokoleń to coś więcej niż tylko czasochłonna konieczność. Wybór niezawodnej brzytwy do golenia jest bardzo ważną częścią tego rytuału. Dzisiaj sprawdzimy, czym jest brzytwa shavette oraz dlaczego warto mieć ją w łazience. 

Brzytwa Shavette na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie do tradycyjnej, jednak została przede wszystkim wyposażona w wymienne ostrze – dedykowane bądź zwyczajne połówki standardowych żyletek - możecie je kupić w naszym sklepie. Golenie za jej pomocą nie wymaga specjalnych przygotowań i jest bardzo wygodne i w miarę proste. Brzytwy Shavette nie trzeba także ostrzyć na specjalnym pasie czy kamieniu. Wielu mężczyzn porównuje golenie brzytwą shavette do golenia maszynką na żyletki. Zatem czy warto inwestować w nią i czy jest to dobra alternatywa do tradycyjnej brzytwy? Postaramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania.

Brzytwa Shavette – a co to takiego?

Tradycyjna brzytwa to najstarszy typ narzędzia służącego do golenia zarostu. Natomiast shavette często uważana jest za krewną brzytwy, rzadko jako alternatywę. Ze względu na prostotę w obsłudze są coraz bardziej popularne. Dobrze leżą w dłoni i przy niewielkiej wprawie ograniczają możliwość nieprzyjemnego zacięcia. Ale to nie wszystkie zalety. Nie można nie wspomnieć o łatwym mechanizmie wymiany ostrza. Czynność ta zajmuje niecałą minutę! Brzytwa na wymienne ostrza to bardzo częsty wybór profesjonalnych Barberów pracujących w salonach fryzjerskich. Doceniają oni bezproblemowe i błyskawiczne utrzymanie higieny. W przeciwieństwie do klasycznej brzytwy nie wymaga dezynfekcji za każdym razem, gdy w salonie pojawia się nowy klient. To tłumaczy także fakt, dlaczego pierwsze szawetki zostały stworzone właśnie dla fryzjerów. Sięgano po nie głownie podczas stylizowania fryzury, zamiast nożyczek lub maszynki do przycinania włosów.

Budowa brzytwy na wymienne ostrza

Brzytwa Shavette swoją budową niewiele różni się od tradycyjnej brzytwy. Ale mowa tylko o samym wyglądzie, bo różnic między nimi jest wiele. Pierwsze widać już na przykładzie rozmiaru uchwytu ostrza. Zależnie od rodzaju brzytwy może być on węższy lub szerszy, ale i wyższy albo niższy. Kolejną różnicą jest długość ostrza – w brzytwie klasycznej zawsze jest to około 70 mm, w brzytwie shavette przeważnie występują połówki zwykłych żyletek, a ich powierzchnia tnąca ma około 36 mm. 

[product id="1912, 4438, 5197, 5260"]

Brzytwa na żyletki typu shavette – dla kogo będzie idealna?

Tego typu brzytwa będzie doskonała dla mężczyzn dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tradycyjnym goleniem. To właśnie oni szybko docenią jej wiele zalet. Doświadczeni brodacze, którzy od lat pielęgnują swój zarost nie są w tym przypadku grupą docelową. Brzytwa na wymienne ostrza stanowi zaledwie namiastkę golenia brzytwą tradycyjną, to właśnie dla początkujących mężczyzn będzie idealnym rozwiązaniem. Chociażby dlatego, że mogą oni sobie tę czynność znacznie uprościć, ograniczając do minimum trudności podczas usuwania zarostu. Wybierając to rozwiązanie, nie musisz martwić się o dodatkowe zabiegi jak polerowanie ostrza, ponieważ w razie jego zużycia, wystarcza wymiana żyletkowego wkładu. 

Brzytwa typu shavette doskonale sprawdzi się także w niejednym salonie fryzjerskim. Jest bardzo lekka, w związku z czym nie nadwyręża nadgarstka podczas wielogodzinnej pracy. Szawetkę charakteryzuje także dużo niższa cena w porównaniu do brzytwy tradycyjnej.

Czytaj także: Brzytwy do golenia - co musisz o nich widzieć?

Kiedy warto pomyśleć o zakupie brzytwy na wymienne ostrza?

  • W przypadku mocno ograniczonego budżetu na zakup brzytwy. Klasyczne brzytwy są z reguły droższe, szczególnie znanych, światowych producentów. Dodatkowo, nie musisz też zaopatrywać się w dodatkowe akcesoria, jak specjalna osełka (kamień) czy pas do polerowania. 
  • Brzytwa na wymienne ostrza będzie bardzo dobrym rozwiązaniem także w sytuacji, gdy chcesz od czasu do czasu używać brzytwy, nie rezygnując z codziennych przyzwyczajeń, czyli golenia zwykłą maszynką na żyletki. Shavette gwarantuje namiastkę golenia brzytwą, ale z drugiej strony przypomina używanie zwykłej maszynki do golenia na żyletki.
  • Shavette pozwali Ci także wejść w rytuał męskiego golenia tradycyjnego. Tego typu brzytwa pozwala wykonać kilka pierwszych kroczków w prawdziwym goleniu. Oczywiście nie jest to tradycyjna brzytwa, ale też daleko jej od nijakości zwykłej maszynki na żyletki. 

Jakie ostrza opasują do brzytwy shavette?

Odpowiedź będzie bardzo prosta, bo do typowej shavette możesz zastosować praktycznie każdą standardową żyletkę. Pamiętaj jednak, że jedna żyletka równa się dwa ostrza, tuż po przełamaniu jej wzdłuż na połowę. Jednak niektórzy producenci żyletek  zwalniają nas z tego obowiązku, oferując starannie zapakowane w bibułkę przełamane fabrycznie ostrze. Taką marką jest firma Derby produkująca połówki żyletek premium. Jak dobrze dobrać żyletki? Wybierać wyłącznie te od znanych, markowych producentów.

[product id="1996, 2870, 2272, 5168"]

Jak często wymieniać żyletki w brzytwie?

Jak już wiesz, shavette to brzytwa na wymienne ostrza, więc kluczową kwestią jest to, jak często to robić? Nie ma tu właściwie jednej reguły, to sprawa czysto indywidualna. Osoby z twardym zarostem, który ciężko się goli, naturalnie muszą częściej wymieniać ostrze. W innym położeniu są zaś brodacze z krótki i miękkim zarostem, bo nie tylko rzadziej kupują nowe żyletki, ale też dłużej użytkują jedno ostrze. Uśredniając, biorąc pod uwagę brodaczy z twardym, jak i miękkim zarostem, wychodzi, że jeden egzemplarz jesteśmy w stanie stosować od 4 do 7 razy. Jak to jednak bywa w takich przypadkach, nie jest to żaden wyznacznik. Pamiętaj jednocześnie, że ostrze zachowuje lepszą kondycję, gdy odpowiednio dbasz o swoją szawetkę. W tym celu po każdym goleniu należy wypłukać narzędzie z piany oraz resztek zarostu, a później je osuszyć. 

Jak używać brzytwy shavette, na wymienne ostrza?

Rytuał golenia należy rozpocząć od przygotowania twarzy do golenia. Czynność ta wygląda niemalże identycznie jak w przypadku innych sposobów usuwania zarostu. Na początku umyj twarz w ciepłej wodzie. Oczywiście użyj naturalnych kosmetyków myjących jak żel lub mydło do twarzy. Bardzo dobrze sprawdzają się na tym etapie olejki, żele pre-shave czy inne kosmetyki przed goleniem

Tak przygotowana twarz jest gotowa do przyjęcia piany z kremu lub mydła do golenia. Zawsze do jej nakładania używaj pędzla do golenia. Gdy już to zrobisz, to teraz możesz bezpiecznie przystąpić do golenia, postępując podobnie jak w przypadku klasycznej brzytwy. Pamiętaj, by ostrze prowadzić delikatnie i powoli, wykonując zawsze krótkie ruchy. Jeśli posiadasz już doświadczenie w goleniu się tradycyjną brzytwą, to model shavette trzyma się w słoni praktycznie identycznie. Jeśli natomiast to Twoje początki to stosuj się do naszych rad.

Ostrze za każdym razem powinno być skierowane do skóry pod kątem około 30 stopni. Panuje tutaj zasada, że im wyższy kąt, tym większe ryzyko, że się zatniesz. W celu zminimalizowania tych nieprzyjemnych doznań, golenie rozpoczynaj od najbardziej płaskich części twarzy jak np. policzki. Te trudniej dostępne części twarzy jak okolice ust czy nosa pozostaw na koniec. Po zakończonym goleniu pamiętaj, by twarz opłukać zimną wodą i zadbaj o nawilżanie twarzy i jej pielęgnację po goleniu.

Mamy nadzieję, że udało nam się udowodnić, że brzytwa typu shavette są zdecydowanie warte uwagi. Pamiętaj jednak o tym, że nigdy brzytwa na wymienne ostrza nie zastąpi Ci tradycyjnej brzytwy.  

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń: 789 219 417
Napisz: porady@uzbira.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl