Brzytwy od pokoleń pozwalają mężczyznom precyzyjnie oraz dokładnie usunąć zarost. W artykule przybliżamy Wam to jedno z najpopularniejszych narzędzi każdego profesjonalnego fryzjera. Sprawdź co musisz wiedzieć o brzytwach fryzjerskich.
Czym jest brzytwa do golenia?
Profesjonalne brzytwy do golenia to narzędzia, które pozwoli Ci precyzyjnie ogolić skórę i pozbyć się z niej zarostu. Coraz częściej znajdują również zastosowanie w salonach damskich. Jednak są niezbędnym narzędziem w każdym salonie męskim. Dzięki nim możesz także skrócić i cieniować włosy. Są niezwykle precyzyjne, dlatego bez problemu pozwalają także na wycinanie wzorków na głowie oraz umożliwiają nadanie odpowiedniego kształtu brodzie i obfitym wąsom.
Jak zbudowane są brzytwy?
Kształt brzytwy jest podobny do ostrza noża. W przypadku brzytwy osadzone zostało ono najczęściej w drewnianej lub plastikowej rączce. Rączka brzytwy fryzjerskiej może być zaprojektowana z różnych materiałów, to najważniejszy jest zdecydowanie typ oraz rodzaj ostrza jakie posiada. Do podstawowych elementów brzytwy zalicza się takie elementy jak:
- czubek
- grzbiet
- szyjkę
- krawędź tnącą
- stabilizator
- okładziny
- nit
- ogon
Jakie są rodzaje brzytwy fryzjerskiej?
Brzytwy rozróżniamy pod kątem kształtu ostrzy. Dlatego dzielimy je na:
- brzytwy okrągłe - z zaokrąglonym, wypukłym czołem
- brzytwy proste - z pionowym czołem
- brzytwy hiszpańskie - z wklęsłym czołem
- brzytwy francuskie - z delikatnie zaokrąglonym i ściśniętym czołem
Ostrza w brzytwach
Ostrza w brzytwach wykonuje się najczęściej z trzech rodzajów stali. Do najpopularniejszych zalicza się ostrza brzytwy wykonane ze stali: węglowej, nierdzewnej oraz damasceńskiej. W brzytwach dostępnych na rynku najczęściej można spotkać te, których ostrza wykonane zostały ze stali węglowej. Wyróżnia się ona prostotą ostrzenia, ale warto wiedzieć, że tego typu brzytwy są najbardziej narażone na korozję. Wymagają szczególnego dbania by zachowały na długie lata swoją żywotność.
Brzytwy ze stali nierdzewnej są natomiast zdecydowanie trudniejsze do naostrzenia. Ale za to odwdzięczają się nam prostą obsługą i dodatkowo są mniej podatne na korozje. Trzecim gatunkiem brzytew do golenia są te, których ostrza wykonane zostały ze stali damasceńskiej. Współczesna stal damasceńska wyróżnia bardzo wysoka twardość i długa żywotność. Niestety w porównaniu do pozostałych brzytw, są to zdecydowanie najdroższe brzytwy. Wszystko dlatego, że proces ich produkcji jest bardzo skomplikowany.
Czytaj także: Mydło do golenia - co warto wiedzieć?
Zakup brzytwy– na co należy zwrócić uwagę?
Jeśli planujesz zakup profesjonalnej brzytwy do golenia musisz uwzględnić kilka podstawowych kryteriów, które pomogą Ci wybrać najlepszą brzytwę. Przede wszystkim skoncentruj się n szerokości ostrza. Dopasuj je do swoich potrzeb i przede wszystkim przeznaczenia brzytwy.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest oczywiście rodzaj ostrza. Materiał, z którego zostało ono wykonane wpływa na ostateczną cenę narzędzia. Ostatnim nie mniej ważnym aspektem jest wklęsłość brzytwy. W obecnie dostępnych brzytwach niemal wszystkie ostrza posiadają wklęsłość 4/4 (jeden szlif, brzytwa całkowicie wydrążona). Podczas zakupu warto również uwzględnić rączkę oraz jej kształt i to czy daje ona możliwość wygodnego i prostego składania narzędzia.
Wklęsłość brzytwy do golenia
To jedno z bardziej tajemniczych określeń związanych z brzytwami i goleniem tradycyjnym. Wklęsłość brzytwy oznacza po prostu jej „cienkość”. Warto wiedzieć, że im wyższa wklęsłość, tym brzytwa ma większą wagę. Parametr ten wyrażany jest przez system czwartych, np:
-
1/1 czy 4/4 - to pełen szlif, czyli brzytwa jest całkowicie wyszlifowana. W procesie produkcji usunięto z niej największą ilość metalu. Niemal wszystkie nowoczesne brzytwy mają wklęsłość 1/1. Dzięki temu są lekkie i można je szybko naostrzyć.
-
1/4 - to oznaczenie ostrza w brzytwach z niewielkim zeszlifowaniem. Jej przekrój jest prawie trójkątny. Brzytwom o takiej wklęsłości trudniej nadać szlif. Jednak po naostrzeniu na bardzo długo zachowują swoją ostrość. Przy okazji, są też znacznie mniej podatne na uszkodzenia.
-
1/2 - to ostrze w brzytwach, z którego częściowo usunięto metal.
Zastanawiasz się, czy wklęsłość brzytwy faktycznie ma znaczenie? Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem i będzie to Twoja pierwsza brzytwa, to kryterium to niekoniecznie będzie dla Ciebie ważne. Zdecydowanie ważniejsze powinno być to, by brzytwa była odpowiednio naostrzona. Wklęsłość brzytwy to parametr, na który zwracają uwagę bardziej doświadczeni i wprawieni golibrodzi oraz na pewno profesjonalni fryzjerzy i barberzy.
Jak dbać o brzytwę?
O brzytwę do golenia należy odpowiednio dbać. Koniecznie przed pierwszym użyciem umyj brzytwę pod ciepłą wodą z mydłem. Pracownikom salonów fryzjerskich przypominamy, że ostrze brzytwy bezwględnie powinno być wymieniane lub w ostateczności dezynfekowane po każdym użyciu na kliencie. Podczas regularnego używania brzytwy pamiętaj o jej systematycznym ostrzeniu. Warto powierzyć to zadanie fachowcom, którzy z idealną dokładnością i precyzją zadbają o to, by Twoja brzytwa szybko mogła z dalszą precyzją golić skórę i była bezpieczna w stosowaniu.