Blog kategorie
Swędzenie tatuażu - jak złagodzić? 0
Swędzenie tatuażu - jak złagodzić?

Każdy, kto nosi na sobie chociaż jedną dziarę zna nieprzyjemne uczucie, kiedy tatuaż swędzi. Swędzenie jest naturalnym procesem gojenia się tatuażu. W czasie tatuowania skóra jest podrażniona i cwywołuje stan zapalny. Ale znamy skuuteczne sposoby jak złagodzić ten dyskomfort i spowodować by skóra przestała swędzieć.

Nie odkryjemy nic nowego, jeślii uznamy, że problem ze swędzeniem w obrębie wytatuowanej skóry jest dla każdego wytatuuowanego mocno uciążliwy. To czas, w którym ciężko powstrzymać się od tego, aby nie zacząc drapać wytatuwaonej skóry. Chociażby z tego powodu warto zainteresować się specjalnymi kosmetykami do tatuażu i wykorzystać ich cudowne właściwości. Opiszemy je w dalszej części wpisu.

Gojenie się nowego tatuażu

Gojenie świeżego tatuażu to proces, podczas którego Twoja skóra zaczyna się regenerować po niepożądanym doświadczeniu wywołanym przez wkłucie w nią igły z farbą do tatuażu. Właściwe gojenie się tatuażu wymaga czasu, cierpliwości i co najważniejsze, odpowiedniej pielęgnacji. 

Żeby nowy tatuaż goił się prawidłowo należy przestrzegać kilku rad. Najważniejsze to utrzymać tatuaż i skórę czystą i suchą, ale jednocześnie dobrze nawilżoną. Po pierwszych kilku godzinach od wykonaniu tatuażu,, usuń folię zabezpieczającą, a następnie za pomocą delikatnego mydła do tatuażu umyj go. Osuszyć skórę miękkim, papierowym ręcznikiem lub pozostaw do samodzielnego wyschnięcia. Nigdy nie pocieraj świeżo wytatuowanej skóry bawełnianym ręcznikiem. Świeży tatuaż swędzi, ale unikaj jego drapania. Możesz w ten sposób spowodować infekcję skóry i zwiększyć ryzyko uszkodzenia wzoru. Podczas pielęgnacji nowego tatuażu wybierz kremy do tatuażu lub specjalistyczne masła do tatuażu. Pomogą Ci bezpiecznie i szybko zagoić skórę i cieszyć się później z pięknych kolorów tatuażu.

Jeśli jesteś szczęsliwym posiadaczem nowego tatuażu zrezygnuj na co najmniej miesiąc do dwóch z kąpieli słonecznych oraz unikaj kąpieli w basenie i w otwartych zbiornikach wodnych typu jeziora lub morze. Jeśli w późniejszym czasie musisz wybrać się na plaże i wystawić skórę na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, chroń skórę za pomocą kremów z filtrem UV.

Proces gojenia tatuażu może trwać nawet do kilku tygodni. Przez ten czas warto uzbroić się w cierpliwość i przestrzegać naszych rad. Pozwoli Ci to później cieszyć się z pieknego wzoru, który będzie zachwycał Twoich znajomych.

[product id="3838, 3932, 4310, 42"]

Dlaczego świeży tatuaż swędzi?

Można stwierdzić, że każdy, kto decyduje się na nowy tatuaż, musi jednocześnie pogodzić się z tym, że będzie on swędział. Jest spowodowane stanem zapalnym i może wahać się od łagodnego do skrajnego swędzenia, w zależności od wielkości i lokalizacji tatuażu. Przyczyna uczucia swędzenia tatuażu odnosi się do tego, co dzieje się podczas procesu tatuowania i jak on przebiega. Mikroskopijne igły przebijają skórę w ramach procedury trwałego barwienia tuszem. Następsstwem tego jest celowe uszkodzenie spowodowane przez reakcję immunologiczną organizmu, która próbuje odeprzeć ciała obce przedostające się do jego organizmu. Stąd występuje naturalna reakcja zapalna, która prowadzi do obrzęku sskóry, zaczerwienienia jej, gorąca, a na samym końcu także nieprzyjemnego swędzenia. 

Swędzenie tatuażu może być także spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak alergie na tusz lub różne choroby skóry, takie jak egzema. Należy pamiętać, że swędzący tatuaż może również wskazywać na infekcję. W takim przypakdu nigdy nie lekceważ objawów i zawsze skonultuj to ze swoim lekarzem. Jeśli podejrzewasz także, że możesz mieć reakcję alergiczną, to koniecznie skontaktuj się i poinformuj o tym swojego artystę, aby mógł udzielić odpowiednich zaleceń lub w razie potrzeby zmienić kolory w Twoim tatuażu.

Jeśli swędzenie utrzymuje się i nie ustępuje po okreśslonym czzasie czy dalej trapi Cię nawet po wykonaniu regularnych czynności pielęgnacyjnych, rozważ w takim przypadku wizytę u lekarza w celu uzyskania profesjonalnej porady.

Jak długo swędzi tatuaż?

Swędzenie tatuażu to zdecydowanie najbardziej nieprzyjemny czas w trakcie gojenia tatuażu. Kto nie zna tego uczucia, kiedy wręcz nie możemy się oprzeć jego drapaniu? Tylko ten, który nigdy nie zrobił sobie tatuażu. Kiedy to w końcu minie? Nie warto się przejmować, odpowiednie nastawienie i silna wola pozwolą Ci przetrwać ten bardzo trudny okres. Nagroda, która na Ciebie czeka jesst tego warta.

Czytaj także: Pierwszy tatuaż - co powinieneś wiedzieć?

Tatuaż zaczyna swędzieć już około kilku dni po jego wykonaniu. Zaczyna się tak dziać w momencie, kiedy przestanie się sączyć osocze, a nasz organizm rozpocznie proces odbudowy tkanki. Towarzyszy temu procesowi łuszczenie się naskórka w miejscu, w którym zrobiłeś świeży tatuaż. W tym okresie powstrzymaj się przed ogromną pokują drapania. Zdrapanie świeżego naskórka może doprowadzić do ubytków w  tatuażu, dlatego tak ważne jest, aby cunikać tego. Kiedy jesteś na skraju poddania się pokusie, zadbaj o delikatne nawilżanie skóry. W tym celu sięgnij po dedykowane kosmetyki, które znajdziesz w naszym sklepie z kosmetykami. Przyniosą ulgę, ale także odżywią skórę i co ważne, wspomogą proces gojenia tatuażu. Pamiętaj, że im bardziej będzie wysuszony nowy tatuaż, tym uczucie swędzenia będzie Cię bardziej męczyć. Dlatego warto zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry i złagodzić swędzenie.

Swędzenia nie trwa zwykle dłużej niż tydzień. Mimo, że na początku może się to wydawać, że będzie trwało wieczność, to da się naprawdę ten czas przeżyć. Okres, w którym będziesz miał chęć wydrapać w świeżym tatuażu dziurę, nie potrwa raczej dłużej niż 3 dni. A jeśli zadbasz o to, żeby nowy tatuaż nie pozostawał suchy, to i swędzenie będzie mniej uciążliwe.

[product id="5527, 5029, 1962, 2354"]

Jak zmniejszyć swędzenie tatuażu?

Odpowiednia pielęgnacja świeżego tatuażu odkgrywa kluczową rolę w procesie gojenia oraz także ma wpływ na zmniejszenie uczucia swędzenia. Tatuaże są formą pięknych i trwałych zdobień ciała, ale są również otwartymi ranami, które wymagają szczególnej pielęgnacji. Warto zatem przestrzegać kilku cennych rad. Po pierwsze, pozostaw bandaż lub folię ochronną na co najmniej 3-4 godziny po wykonaniu świeżego tatuażu. Jeśli masz taką możliwość pozostaw je na dłużej. W ten sposób zabiezpieczysz skórę przed dostaniem się do niej bakterii.

Po zdjęciu opatrunku ochronnego umyj świeży tatuaż delikatnym mydłem; pamiętaj, aby osuszyć skórę, a nie pocierać, ponieważ pocieranie może powodować podrażnienie lub infekcję, prowadząc do blizn po tatuażu. Następnie sięgnij po balsam lub specjalny krem do tatuażu i nałóż jego cienką warstwę na skórę. Utrzymasz odpowiednie nawilżenie podczas gojenia. Pamiętaj by w tym czasie zakładać też luźne ubranie na nowy tatuaż, aby tarcie materiału o skórę nie podrażniało go jeszcze bardziej.

Jak poznać, że tatuaż jest już wygojony?

Jeśli naskórek przestaje się łuszczyć to znak, że Twój tatuaż jest już wygojony. Jednak pamiętaj, że samo zniknięcie swędzenia nie jest jednoznaczne z zakończeniem procesu gojenia. Gojenie tatuażu trwa zazwyczaj od 2 do 4 tygodni. Czas zależy od wielkości wzoru, jaki sobie wytatuowałeś.

Jak widzisz, odpowiednia pielęgnacja i przestrzeganie kilku cennych rad zmniejszy swędzenie tatuażu oraz pomoże przejść proces gojenia wutatuowanej skóry. Następstwem tego będzie dobrze wygojony tatuaż, który na długie lata będzie cieszył oko swoimi intensywmi kolorami. 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń: 789 219 417
Napisz: porady@uzbira.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl