Blog kategorie
Jak zostać barberem? 0
156.jpg

Mężczyźni zaczęli dbać o swój wygląd, a tym samym zawód barbera cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Sprawdź czy ciężko zostać barterem.

Rośnie liczba zapytań "jak zostać barberem?". Zawód ten rozkwita w ostatnich latach i coraz więcej osób decyzuje się na rozwój w tym kierunku. Ich marzeniem jest zostanie fryzjerem męskim. Podpowiadamy jak szybko zostać profesjonalnym barberem i czy każdy może nim zostać.

Czy łatwo zostać Barberem?

Barber to nowoczesny zawód, który nawiązuje do fryzjerstwa męskiego. Do jego zadań należy strzyżenie włosów oraz stylizacja brody i wąsów. Jak każde inne rzemiosło wymaga od nas wiedzy i praktyki. Tą ostatnią najłatwiej zdobyć podczas kursów, których w naszym kraju organizuje się coraz więcej. Dobrze jest także "zatrudnić" się w jednym z najlepszych barber shopów w naszym mieście i poprosić o odbycie praktyk pod okiem mistrza. Pamiętaj jednak, że fryzjerstwo to zawód jak każdy inny i jeśli ktoś zdecyduje się na jego naukę musi liczyć się z czasem, który upłynie zanim będzie gotowy do pracy w barber shopie. Nie oczekuj, że nauczysz się fryzjerstwa męskiego w weekend czy tydzień. 

Barbering: cechy zawodu

Barberem może zostać każdy, niezależnie od płci czy wieku. Kluczowe są chęci do pracy i nauki. Branża berberska rozwija się z każdym rokiem, dlatego zapotrzebowanie na dobrych barberów rośnie.

Od kilku lat w Polsce każdy barber nawet z minimalnym doświadczeniem znajduje szybko prace. Poznaj zakres obowiązków barbera:

 • każdy barber powinien umieć modelować i nadawać odpowiedni kształt brodzie i wąsom;
 • do Twoich obowiązków będzie należało także polecanie modnych fryzur Klientom. Dlatego sprawdź fryzury męskie 2021, które królują na ulicach dużych miast; 
 • sprawdź również jak powinno się pielęgnować włosy, stylizować je. Fachowe doradztwo od zawsze jest w cenie, Klienci to uwielbiają;
 • musisz nauczyć się także golenia przy pomocy brzytwy;
 • nie unikniesz farbowania włosów, a także kamuflażu siwych włosów;
 • do Twoich zadań należeć będzie także dobór kosmetyków pielęgnacyjnych pod kątem indywidualnych cech włosów i brody;

Jak zostać barberem?

Kierunków do zostania barberem jest kilka. Będziesz musiał wybrać jeden z nich, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Uwzględnij Twoje możliwości finansowe oraz ilość czasu, który możesz przeznaczyć na szkolenie barberskie

 1. Kursy barberskie - to chyba obecnie najbardziej popularny sposób, na który decydują się osoby marzące o zawodzie barbera. Oczywiście jest to sposób dla osób, które posiadają nie rzadko duże sumy pieniędzy. Ceny kursów barberskich osiągają nawet kwoty rzędu 10-15 tysięcy złotych. Kursy barberskie obejmują najczęściej cykl 200 godzin szkolenia, podczas których profesjonaliści najpierw w teorii, a następnie w praktyce ukażą, w jaki sposób przystrzygać i modelować brodę, aby twarz mężczyzny prezentowała się jak najlepiej.Przestrzegamy przed wybraniem się do nie sprawdzonej szkoły barberskiej. Rośnie popyt, dlatego coraz częściej można trafić na kursy prowadzone przez osoby, które same rok czy dwa lata temu szkoliły się i uczyły fachu. Wybierz sprawdzone kursy i szkoły, tylko takie dają gwarancję nauczenia podstaw barberingu
 2. Nie masz pieniędzy? Mamy na to sposób. Będzie wymagał od Ciebie jedynie dużej ilości czasu. Odpal YouTube i na tym portalu znajdziesz setki przydatnych filmów instruktażowych. Wszystkie wprowadzą Cię w świat fryzjerstwa męskiego. Samodzielne uczenie się nie należy do najłatwiejszych i wymaga od nas samodyscypliny. 
 3. Praktyka czyni mistrza. Nie inaczej jest w przypadku zawodu barbera. Rozpocznij swoją przygodę z fryzjerstwem od strzyżenia znajomych, rodziny i przyjaciół. Po kilku miesiącach szukaj modeli. Oczywiście w pierwszym etapie Twoja praca będzie darmowa lub za symboliczne kwoty. Jednak wraz z nabraniem umiejętności, możesz zwiększać swoje stawki. 
 4. Coraz częściej salony barberskie umożliwiają szkolenia dla swoich pracowników. Kiedy na rynku brak dobrych pracowników, barber shopy chętnie przyuczają swoich przyszłych pracowników do wykonywania zawodu.

Jak wygląda szkolenie berberskie?

Profesjonalne kursy barberskie najczęściej składają się z nawet 200 godzin. Składa się na nie teoria i praktyka. W trakcie takiego szkolenia kursant ćwiczy swoje umiejętności zdobyte podczas teoretycznych i praktycznych lekcji. Szkolenie zaczyna się od części teoretycznej. Dopiero po kilku lekcjach przejdziesz do pracy na tzw. główkach fryzjerskich. Pozytywny wynik szkolenia na tym etapie otwiera Ci drogę do części praktycznej i pierwszych ćwiczeń na modelach. 

Ile zarabia barber?

Najczęstszym modelem rozliczania barbera jest postawa wynagrodzenia plus ustalony procent od każdej wykonanej usługi. Zasadniczo część, która trafia do barbera to 30%. Bardziej doświadczony barber może liczyć na zdecydowanie większą prowizję, sięgająca nawet do 45%. 

Wynagrodzenie barbera jest mocno powiązane z jego umiejętnościami i doświadczeniem, a także bazą lojalnych Klientów. Dlatego warto się rozwijać i szkolić, bo za tym stoją coraz większe pieniądze, jakie przyjdzie nam zarabiać. 

Narzędzia barbera - co potrzebuje barber do pracy?

Barber podobnie jak każdy inny rzemieślnik potrzebne odpowiednich narzędzi do wykonywania swojej pracy. Wraz z rozpoczęciem nauki, będziesz potrzebował także: 

 1. Co najmniej dwóch dobrych maszynek elektrycznych do strzyżenia włosów z dużą liczbą wymiennych dysz;
 2. Profesjonalny trymer do brody;
 3. Komplet nożyczek fryzjerskich
 4. Zestaw grzebieni do włosów;
 5. Solidną brzytwę na wymienne ostrza oraz żyletki do niej; 
 6. Suszarkę do włosów;
 7. Kartacz do brody i szczotki do włosów;
 8. Naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów oraz brody.

Wszystkie potrzebne narzędzia do wykonywania zawodu barbera kupisz w naszym sklepie. Osoby z Trójmiasta zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu z kosmetykami w Gdańsku, ul. Wały Jagiellońskie 8/23. Pomożemy wybrać najlepsze dla Ciebie narzędzia, w budżecie, który przedstawisz. 

Wierzymy, że udało nam się przekonać Cię, że barbering to obecnie bardzo obiecujący, ciekawy i wysoko płatny zawód. Wymaga jednak cierpliwości i wytrwałości oraz ciągłej nauki i poznawania trendów.  Wszystkim początkującym życzymy zapału  i wielu sukcesów na nowej ścieżce zawodowej. 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń: 789 219 417
Napisz: porady@uzbira.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl