Blog kategorie
Jak dbać o nowy tatuaż? Gojenie i pielęgnacja tatuażu tuż po zrobieniu go 0
Jak dbać o nowy tatuaż? Gojenie i pielęgnacja tatuażu tuż po zrobieniu go

Jak dbać o nowy tatuaż? To pytanie trapi wszystkich tych, którzy zdecydowali się na wykonanie swojego pierwszego tatuażu. W związku z tym postanowiłem przygotować z myślą o was krótki poradnik, a w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z pielęgnacją świeżego tatuażu.

Pielęgnacja tatuażu – dlaczego ma znaczenie?

O tym, że pielęgnacja świeżego tatuażu ma niebagatelne znaczenie dla jego późniejszego wyglądu, przekonywać was chyba nie musimy, nieprawdaż? To tak naprawdę od was zależy, w jakim czasie zagoi się pierwsza dziarka oraz jak przebiegnie cały proces gojenia. Brak znajomości podstawowych zasad pielęgnacyjnych niczego dobrego natomiast nie wróży! Warto bowiem zadbać o to, by skóra szybko zregenerowała się, a wbity tusz pozostał w głębokich jej warstwach. Jak zatem prawidłowo pielęgnować świeży tatuaż?

Jak dbać o świeży tatuaż?

Tuż po przeprowadzonym zabiegu, tatuator zdezynfekuje podrażnioną skórę, usuwając jednocześnie resztki wazeliny i pozostałości po tuszu. Choć jeszcze do niedawna tatuatorzy nakładali na nową dziarkę klasyczną folię mającą na celu zabezpieczyć ranę przed uszkodzeniem, z czasem została ona szybciutko zastąpiona przez tzw. drugą skórę. Folia tego typu jest nakładana na około 24/48h. Po tym czasie należy delikatnym ruchem ręki ją odkleić. Co istotne, należy to zrobić pod prysznicem. Nie zrywajcie folii bez odpowiedniego przygotowania skóry! Folia zwana inaczej drugą skórą jest w bezpieczna, hipoalergiczna i wodoodporna, a jednocześnie świetnie przepuszcza powietrze, przez co skóra może oddychać.

Poznajcie zatem moich kilka wskazówek, które pozwolą wam się cieszyć pięknie zagojonym tatuażem przez długi czas bez obawy o utratę intensywności.

  • Zdejmijcie nałożoną folię zgodnie z zaleceniem tatuatora.. Dostęp do tlenu z pewnością przyspieszy cały proces gojenia.
  • Gdy ten etap będziecie mieli już za sobą, nie pozostanie wam nic innego, jak przemyć świeży tatuaż przy pomocy letniej wody (nigdy gorącej!) oraz zastosować specjalistyczny środek, bezpieczny dla wytatuowanej skóry. Polecam użyć żelu hipoalergicznego Easy Tattoo – sprawdza się doskonale, a jego formuła została stworzona specjalnie z myślą o potrzebach świeżego tatuażu. Jest bezpieczny także dla osób z wrażliwą skórą. Następnie wystarczy osuszyć skórę papierowym ręcznikiem, przykładając go do niej. Nie pocierajcie skóry i nie sięgajcie po ręczniki zapachowe. Zwykły, papierowy jest idealny do tej czynności.
[product id="4488, 3142, 3932, 1962" slider="true" onlyAvailable="true"]
 • Na tak przygotowany świeży tatuaż należy położyć cienką warstwę kremu lub maści. Bardzo dobre kremy do tatuażu, które mogę polecić z czystym sumieniem, produkują marki Love Ink, Neba, Ninja Ink i Easy Tattoo. O tym, które z nich są najlepsze, wspominam również na dole. Po nałożeniu kremu owińcie skórę ponownie folią, a jej brzegi zabezpieczcie taśmą samoprzylepną. Zostawcie na kilka godzin i powtórzcie tę czynność nawet kilka razy dziennie przez 3-4 dni.
 • Po upływie tego czasu będziecie mogli śmiało  zrezygnować z folii. Pamiętajcie jednak, aby unikać przykrywania świeżej dziary ubraniami.  
[product id="1962, 1832, 1750, 3142, 2354" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak często myć tatuaż? 

Najlepiej 2 do 4 razy dziennie! Czynność tę należy powtarzać aż do całkowitego zagojenia rany. Zdejmujecie folię, przemywacie tatuaż chłodną wodą, a następnie przy pomocy wymienionego wcześniej żelu hipoalergicznego do tatuażu, osuszacie ręcznikiem papierowym i smarujecie maścią lub kremem. Na końcu zawijacie folię, zabezpieczając w ten sposób dziarkę.

Czy używanie folii jest konieczne? 

Jeśli przebywacie w domu, tym samym macie gwarancję, że nie uszkodzicie świeżego tatuażu – zakładanie folii nie będzie konieczne. Pamiętajcie jednak, by zakładać folię tuż przed każdym wyjściem lub w sytuacji, gdy istnieje ryzyko, iż ubranie przyklei się do skóry.

Te kilka kluczowych wskazówek pozwolą wam prawidłowo zadbać o świeżo zrobiony tatuaż. 

W dalszej części wpisu znajdziecie kolejne porady, o tym jak prawidłowo pielęgnować tatuaż.

Pielęgnacja tatuażu w nocy – jak to zrobić?

Pielęgnacja świeżego tatuażu może budzić poniekąd obawy czy wątpliwości, a my doskonale to rozumiemy! Niejednokrotnie odpowiadałem już na pytanie, jak prawidłowo dbać o tatuaż w trakcie snu. Noc to szczególna pora dla organizmu… To właśnie wtedy w skórze odbywają się intensywne procesy regeneracyjne. Dlatego też warto zapewnić jej odpowiednie do tego warunki, a o nasz tatuaż dobrze zadbać! Pamiętajcie, aby dobrze się wysypiać (co najmniej 8 godzin) i regenerować. Stanowczo jednak odradzamy picie alkoholu, który spowalnia proces gojenia. Oczywiście od jednej lampki wina tatuaż nagle nie przestanie się psuć, ale... nie warto ryzykować.Tatuaż robicie w końcu na całe życie, więc zadbajcie o odpowiedni proces gojenia.

Jak zadbać o świeży tatuaż w nocy? Poznajcie kilka moich rad:

 • Zadbajcie o czystą pościel. W ten sposób wyeliminujecie ryzyko kontaktu skóry z bakteriami.Ze świeżego tatuażu zwykle wycieka krew i osocze. W zależności od potrzeby pościel warto wymieniać przynajmniej co kilka dni.
 • Unikajcie nadmiernego kontaktu ze zwierzakami. Jeżeli dotychczas spaliście w jednym łóżku z pupilem, odpuście to na czas gojenia tatuażu. To pozwoli wam wyeliminować ryzyko zadrapania tatuażu przez zwierzę oraz wystąpienia infekcji. 
 • Oczywiście nie zapomnijcie o dogłębnym nawilżeniu podrażnionej skóry. Specjalistyczny krem do tatuażu sprawdzi się doskonale!

Etapy gojenia tatuażu

Gojenie tatuażu to długotrwały proces, na który składa się kilka ważnych etapów. Pełne wygojenie skóry może potrwać nawet do kilku tygodni. 

 • Pierwszy tydzień od wykonania – w tym czasie tatuaż jest jeszcze otwartą raną. W pierwszych godzinach skóra jest mocno zaczerwieniona i wydobywa się z niej krew oraz osocze. W tym czasie skóra ze świeżym tatuażem może także być lekko posiniaczona (choć nie widać tego pod wzorem), a tatuaż delikatnie wypukły. W pierwszym tygodniu  gojenia się tatuażu, starajcie się nosić przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin. To samo tyczy się pościeli… 
 • Drugi tydzień  – w tym czasie skóra zaczyna swędzieć i delikatnie się łuszczyć. Nie drapcie jej. Ulgę może wam przynieść przykładanie do skóry zawiniętych w papierowy ręcznik kostek lodu. W tym okresie zadbajcie o odpowiednie nawilżenie i smarujcie skórę odpowiednimi kremami czy maściami. Jeśli skóra się łuszczy i swędzi. oznacza to nic innego, że trwa dobry proces gojenia. 
 • Trzeci tydzień i później – wydaje się, że po tym czasie tatuaż jest już całkowicie wygojony. To jednak wymaga on dalszej naszej uwagi i pielęgnacji. Zadbajcie o natłuszczanie skóry i unikajcie wystawienia nowej dziary na szkodliwe działanie promieni UV.

Jak dbać o tatuaż, żeby nie wyblakł i cieszył nas swoją intensywnością barw?

Przez zrobieniem pierwszej dziarki powinniście wiedzieć, iż jasny kolor może szybciej wyblaknąć. Biały tusz – choć uwielbiany przez tatuatorów, ciężko utrzymać dłużej niż kilka lat. Zdarza się, że zanika całkowicie lub staje się lekko żółtawy. Wpływ na blaknięcie ma też miejsce, w którym tatuaż się znajduje. Miejsca narażone na częste ocieranie się o inne (nadgarstki, łokcie, palce, stopy) przyczyniają się do szybszego blaknięcia dziary. 

Bardzo ważny jest też skład tuszu, jakim wykonuje się tatuaż. Warto oczywiście  skorzystać z dobrych salonów tatuażu i przejrzeć opinie poprzednich klientów. Unikajcie niedoświadczonych „artystów”, którzy proponują wam wykonanie tatuażu w podejrzanie niskich cenach. Jeśli marzycie o tym, by tatuaż wyglądał przez lata jak nowy, to nie zapominajcie o jego pielęgnacji. Stosujcie się do wszystkich rad, które tutaj poznasz. 

Dlaczego tatuaż nie chce się goić? 

Zdarza się, że tatuaż pomimo naszych starań nie chce się goić. Objawami, które powinny wzbudzić waszą czujność są zaczerwienienia skóry i pieczenie. Jeśli:

 • posiadasz widoczne zmiany skórne, np. czerwone guzki,
 • na skórze zauważyłeś silny obrzęk,
 • odczuwasz tkliwość i ból wytatuowanego miejsca,
 • zauważyłeś ropny wyciek,
 • przez dłużej niż dobę trapi Cię mocno podwyższona temperatura

... to znak, że najprawdopodobniej doszło do zakażenia wytatuowanej skóry. Co należy zrobić? Jak najszybciej udajcie się do lekarza, który przepisze terapię antybiotykami. Nie próbujcie leczyć zakażenia na własną rękę!

Pamiętajcie jednak, że lekki, delikatny stan zapalny w pierwszym dniu po wykonaniu tatuaży jest naturalną reakcją organizmu. Najczęściej ustępuje już po 2-3 dniach. Wtedy też może występować delikatnie podwyższona temperatura. Co więcej, ryzyko wystąpienia zakażenia jest naprawdę niskie, jeżeli wykonaliście dziarkę w profesjonalnym studio.

Jak dbać o tatuaż po jego zagojeniu?

Tatuaż wymaga od nas nieustannej pielęgnacji. Także po czasie, w którym uznamy, że jest już w pełni zagojony. Skóra w tym miejscu powinna być nieustannie natłuszczana tak, aby dziarka nie straciła swojej intensywności. Specjalistyczne kremy do tatuażu mogą okazać się tutaj naprawdę pomocne niezależnie czy udajecie się na plażę i tatuaż zostanie wystawiony na słońce, czy też nie. 

Pielęgnacja tatuażu w lecie – jak chronić go przed słońcem?

Przez pierwszy miesiąc, a nawet i dwa – nie wystawiajcie tatuażu na bezpośrednie działanie słońca. Szkodliwe promienie UV szybko wybielą tatuaż, powodując jednocześnie, że utraci swoje intensywne barwy. Słońce podgrzewa cyrkulację krwi, a w następstwie przekłada się to na przemieszczanie się cząsteczek tuszu. Co należy zrobić, by latem tatuaż był intensywny? Przed każdym wyjściem na słońce smarujcie tatuaż kremem SPF 50. Polecam używać w tym celu specjalistycznych kremów np. ochronny krem do opalania tatuaży 50+ UVA Easy Tattoo. Krem do tatuażu Easy Tattoo skutecznie zabezpieczy nową dziarę przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB. Pod żadnym pozorem nie korzystajcie z opalania skóry w solariach. Panuje złota zasada dotycząca wielbicieli dziarek – im mniej słońca i opalania, tym lepsza barwa tatuażu. Pamiętajcie o tym!

Ogólna pielęgnacja tatuażu – kilka rad, których należy przestrzegać

Tatuaż nie powinien ograniczać swobodnego korzystania z życia. Istnieje jednak kilka wskazówek, których warto trzymać się na każdym kroku. Powodują one, że wasza dziarka przez długi czas będzie wyglądała jak w pierwszych tygodniach tuż po jej zagojeniu.

Jak dbać o tatuaż podczas kąpieli?

W pierwszych dniach i tygodniach w procesie gojenia tatuażu unikajcie długich i gorących kąpieli, a tym bardziej wizyt na basenach,saunach czy otwartych akwenach wodnych. W tym czasie korzystajcie raczej z szybkich i krótkich pryszniców, które nie będą trwały dłużej niż 8 minut. Woda powinna być letnia, nigdy gorąca.

Świeży tatuaż a alkohol – o tym pamiętaj

Po wykonaniu tatuażu, przez 3-4 dni zalecane jest unikanie alkoholu. Wasz tatuażysta powinien was o tym powiadomić, jeszcze zanim weźmie maszynkę w rękę. Alkohol znacznie wydłuża gojenie nowej dziary i zdarza się, że negatywnie wpływa na sam proces gojenia. Dodatkowo alkohol powoduje, że skóra jest bardziej narażona na wszelkie infekcje. Kilka dni raczej nikogo nie zbawi!

Aktywność fizyczna a gojenie tatuażu – jak dbać o dziarę? 

W pierwszym okresie po zrobieniu tatuażu powinno się zrezygnować z ćwiczeń i intensywnego wysiłku fizycznego.  Dajcie sobie spokój na co najmniej dwa tygodnie, a najlepiej do trzech – przez cały czas trwania etapu gojenia tatuażu. Pot może trwale uszkodzić tusz. Ćwiczenia natomiast wydłużają znacznie proces gojenia dziary. Jeśli możecie sobie pozwolić na całkowitą rezygnację z ćwiczeń, to przez pierwsze dni nie ćwiczcie w ogóle. W kolejnych dniach wybierzcie natomiast mniej wysiłkowe ćwiczenia. Wykonujcie trening tych partii ciała, na których nie ma tatuażu. 

Czym smarować nowy tatuaż? 

[product category_id="38" limit="5" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jaki krem do tatuaży wybrać?

Kremy do tatuaży pomagają nam w zagojeniu tatuażu i jego późniejszej pielęgnacji. Można powiedzieć, że są niezbędne w całym tym procesie. Nawilżają  i natłuszczają skórę. Dzięki nim unikniesz łuszczenia się skóry i zapobiegniesz odpadaniu strupków. Czym więc smarować świeży tatuaż? Zalecam sięgać po specjalistyczne kremy do pielęgnacji i gojenia tatuaży. Często spotkasz się z opiniami, że po co przepłacać, skoro ktoś zagoił tatuaż zwykłą wazeliną czy kremem z apteki. Owszem, ale jemu się udało, ale Tobie może się już nie udać. A mało tego, używanie kosmetyków nie do końca do tego przeznaczonych może wywołać reakcje, które opóźnią lub całkowicie uniemożliwią odpowiednie zagojenie tatuażu. Po co ryzykować utratą tatuażu, wprowadzeniem infekcji dla zaoszczędzenia kilku złotych? Warto tutaj podkreślić raz jeszcze, tatuaż robi się raz na całe życie. Często za nie małe pieniądze, dlatego do jego gojenia powinniśmy wykorzystać najlepsze produkty dostępne na rynku.

Z mojej strony mogę polecić kremy i masła kilku marek z Polski, które specjalizują się w produkcji najlepszych kosmetyków do gojenia świeżych dziar. 

Ninja Ink - jedna z najnowszych marek. W ofercie posiada dwa kremy, które wyróżniają się świetnymi zapachami: arbuzowym i zielonego jabłka. Kremy dostępne są w dwóch pojemnościach 50 i 100 ml. 

Love Ink - jedna z najbardziej rozpoznawalnych i znanych marek w świecie tatuażu. W ofercie trzy znakomite masła: aloes, pomarańczowe i papaya. Każde z nich dostępne w dwóch pojemnościach. Mniejsze 50 ml oraz większe w puszce 100 ml. Prócz maseł marka pochwalić się może delikatnymi olejkami to pielęgnacji tatuaży w dwóch zapachach: aloes i papaya. 

Neba - także stosunkowo nowa firma na rynku, która pochwalić się może kremem do tatuaży i masłem do pielęgnacji tatuaży. Produkty posiadają przyjemny i świeży zapach trawy cytrynowej.

Easy Tattoo - firma przygotowała kompleksową ofertę produktów do pielęgnacji tatuażu. W ofercie znajduje się krem do tatuaży UVB50+. żel hipoalergiczny do mycia świeżego tatuażu, kremy do gojenia i późniejszej pielęgnacji oraz wygodne i gotowe zestawy do pielęgnacji tatuażu. Klienci chwalą sobie także ich wegański krem do tatuaży.

Czym smarować tatuaż po wygojeniu?

W codziennej pielęgnacji skóry z zagojonym tatuażem najlepiej sprawdzają się kremy nawilżające oraz ochronne kremy do tatuażu. Najlepsze są takie, które nawilżają, chronią i łagodzą skórę. W tym miejscu polecić mogę kilka sprawdzonych produktów. Pierwszym z nich jest balsam do tatuażu Steam Punk od marki Pan Drwal z Poznania. Delikatna konsystencja oraz świetny zapach, do tego idealne nawilżanie – to główne atuty tego kosmetyku. Bardzo dobrym produktem jest również balsam do tatuażu Tattoo Balm CF.417 Captain Fawcett w tubce o pojemności 125 ml. Balsam zawiera w składzie panthenol, a więc składnik, który przyspiesza proces gojenia. Można zatem używać go także w procesie gojenia świeżego tatuażu. Olej migdałowy natomiast nawilża i odżywia skórę.

Jak długo goi się tatuaż?

Całkowity proces gojenia się nowego tatuażu trwa średnio do 3 tygodni. Zdarza się, że może wydłużyć się nawet do 5 tygodni od dnia zakończenia tatuowania. Ile goi się tatuaż? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wpływ na to ma kilka czynników. Układ odpornościowy, rodzaj skóry oraz stosowane kosmetyki do tatuażu mogą przyspieszyć bądź też nie proces gojenia dziary.

Które miejsce wybrać na tatuaż?

Na pierwszy tatuaż polecam nie wybierać miejsc bardzo widocznych na ciele. Unikajcie zatem karku, dłoni, szyi i tym bardziej twarzy. Wybierzcie miejsce bardziej zakryte i sprawdźcie, jak się z nim czujecie. Dajcie sobie czas na oswojenie się z tym, że wasze ciało zdobi malunek. Wybierając miejsce na tatuaż, uwzględnijcie także swoją ścieżkę rozwoju zawodowego. Nie w każdym zawodzie tatuaże są akceptowalne, tym bardziej w widocznych miejscach. Nie traktujcie także tatuaży jako formę buntu i nie róbcie ich na przekór innym. Decyzja ta powinna być przemyślana, gdyż... tatuaż robicie na całe życie.

Skorzystaj z promocji na kremy do tatuaży

Dotrwałeś/aś do tego miejsca? Dziękuję! Mam zatem dla Ciebie specjalny kod rabatowy w wysokości – 7% na wszystkie produkty do pielęgnacji tatuażu dostępne w moim sklepie dla brodaczywww.uzbira.pl

Zapraszam, wystarczy podczas składania zamówienia wpisać kod rabatowy: KSNDTF

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń: 789 219 417
Napisz: porady@uzbira.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl