Szukaj

Jak dbać o nowy tatuaż? Gojenie i pielęgnacja tatuażu tuż po zrobieniu go

Brodaty, 10 kwiecień 2021
Jak dbać o nowy tatuaż? Gojenie i pielęgnacja tatuażu tuż po zrobieniu go

Jak dbać o nowy tatuaż? To pytanie trapi wszystkich, którzy zdecydowali się na wykonanie swojego pierwszego tatuażu. Dlatego prezentuję odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z pielęgnacją świeżego tatuażu.

Na późniejszy wygląd Twojego tatuażu znaczny wpływ ma jego pielęgnacja w pierwszych dniach po jego wykonaniu. Warto zadbać o to, by skóra szybko zregenerowała się, a wbity tusz pozostał w głębokich jej warstwach. Dlatego tak ważna jest umiejętna pielęgnacja skóry w tym okresie. 

Jak dbać o świeży tatuaż po zabiegu?

Tuż po wykonaniu zabiegu tatuowania, tatuator zdezynfekuje skórę z świeżym tatuażem, usunie resztki wazeliny i powinien przykleić specjalną folię, która zabezpieczy "ranę" przed możliwym uszkodzeniem podczas drogi do domu.  Na rynku dostępna jest także folia nazywana często "drugą skórą". Jest mocno rozciągliwa, bardzo cienka i doskonale przylega do skóry, trzymając się jej. Jest bezpieczna, hipoalergiczna i wodoodporna, ale jednocześnie świetnie przepuszcza powietrze przez co skóra może oddychać. Jeśli została założona taka, to nie zdejmuj jej przez 2-3 dni. 

Poznaj moich kilka rad, które pozwolą Ci się cieszyć pięknie zagojonym tatuażem, który będzie cieszył oko swoimi intensywnymi barwami.

 • Zdejmij folię po maksymalnie 3 godzinach od wykonania tatuażu. Pozwól skórze oddychać, wpłynie to pozytywnie na cały proces gojenia. 
 • Kiedy zdejmiesz już folię, to kolejnym krokiem jest przemycie świeżego tatuażu przy pomocy chłodnej wody (nigdy gorącej!) oraz używając specjalistyczne środki, bezpieczne dla wytatuowanej skóry. Polecam użyć żelu hipoalergicznego Easy Tattoo - sprawdza się doskonale, a jego formula została stworzona specjalnie na potrzeby mycia świeżego tatuażu. Jest bezpieczny także dla osób z wrażliwą skórą. Następnie osusz skórę papierowym ręcznikim, przykładając go do niej. Nie pocieraj i nie sięgaj po ręczniki zapachowe. Zwykły, papierowy jest idealny do tej czynności.
 • Na tak przygotowany świeży tatuaż należy położyć cienką warstwę kremu lub maści. Bardzo dobre kremy do tatuaży, które mogę polecić produkują marki Love Ink, Neba, Ninja Ink i Easy Tattoo. O tym, które z nich są najlepsze piszę na dole. Po nałożeniu kremu owiń ponownie folią, a jej brzegi zabezpiecz taśmą samoprzylepną. Zostaw na kilka godzin i ponawiaj czynność nawet kilka razy dziennie przez 3-4 dni.
 • Po upływie 3-4 dni możesz zrezygnować z folii. Pamiętaj jednak, aby unikać przykrywania świeżej dziary ubraniami. 


Jak często myć tatuaż? 

Najlepiej 2 do 4 razy dziennie. Czynność powtarzasz. Zdejmujesz folię, przemywasz tatuaż chłodną wodą, następnie przy pomocy np. wymienionego wcześniej żelu hipoalergicznego do tatuaży, osuszasz ręcznikiem papierowym i smarujesz maścią lub kremem.  Na końcu zawijasz folię, zabezpieczając w ten sposób dziarę.

Czy używanie folii jest koniecznie? 

Jeśli przebywasz w domu i masz gwarancję, że nie uszkodzisz, nie zadrapiesz świeżego tatuażu to nie. Ale powinno się zabezpieczyć tatuaż podczas każdego wyjścia z domu, kiedy np. może przykleić się do niego jakaś warstwa ubrania. 

To kluczowe rady, które pomogą Ci zadbać o świeżo zrobiony tatuaż. W dalszej części wpisu znajdziesz kolejne porady, o tym jak pielęgnować tatuaż.

Jak dbać o świeży tatuaż w nocy, kiedy śpimy?

Kolejnym najczęściej zadawanym pytaniem przez osoby, które zrobiły swój pierwszy tatuaż jest jak dbać o niego podczas snu? W nocy w skórze odbywają się intensywne procesy regeneracyjne. Dlatego warto zapewnić jej odpowiednie do tego warunki, a o nasz tatuaż dobrze zadbać. Ważne jest sam proces snu. Dobrze się wysypiać (co najmniej 8 godzin). Odpuść także sobie picie alkoholu, który spowalnia proces gojenia. Oczywiście od jednej lampki wina tatuaż nagle nie przestanie się psuć, ale... Nie warto ryzykować, gdyż tatuaż robisz na całe życie, więc zadbaj o odpowiedni proces zagojenia go.

Ale wracając do pytania, zatem jak jeszcze zadbać o świeży tatuaż w nocy? Poznaj kilka moich rad:

 • Zadbaj o czystą pościel. W ten sposób wyeliminujesz ryzyko kontaktu skóry z bakteriami.
 • Z świeżego tatuażu wycieka krew oraz osocze. Dlatego pościel zmieniaj nawet codziennie, jeśli widzisz taką potrzebę.
 • Jeśli w Twoim domu przebywają zwierzęta takie jak kot czy pies, które śpią z Tobą w łóżku, na pierwszych kilka dni po zrobieniu tatuażu nie pozwalaj im na to. Wyeliminujesz ryzyko podrapania tatuażu przez zwierzę.

Etapy gojenia tatuażu

Gojenie tatuażu to proces. Składa się na niego kilka ważnych etapów. Pełne wygojenie skóry trwa nawet do kilku tygodni. 

 • Pierwszy tydzień od wykonania – w tym czasie posiadasz ranę. W pierwszych godzinach skóra jest mocno zaczerwieniona i wydobywa się krew oraz osocze. w tym okresie tatuaż jest otwartą raną. Do kilku lub kilkunastu godzin po zabiegu skóra jest mniej lub bardziej zaczerwieniona. W tym czasie skóra ze świeżym tatuażem może być lekko posiniaczona (choć nie widać tego pod wzorem), a tatuaż delikatnie wypukły. W pierwszym tygodniu  gojenia się tatuażu, staraj się nosić przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin. To samo tyczy się pościeli, pod którą śpisz.
 • Drugi tydzień  – w tym czasie często skóra zaczyna swędzieć i delikatnie się łuszczyć. Nie daj się skusić i nie drap jej. Ulgę pomóc może Ci przykładanie do skóry zawiniętych w papierowy ręcznik kostek lodu. W tym okresie zadbaj o odpowiednie nawilżenie i smaruj skórę odpowiednimi kremami i maściami. Jeśli skóra się łuszczy i swędzi oznacza to nic innego, że trwa dobry proces gojenia. 
 • Trzeci tydzień i później – wydaje się, że po tym czasie tatuaż jest już całkowicie wygojony. Jednak wymaga dalszej naszej uwagi i pielęgnacji. Zadbaj o natłuszczanie skóry i unikaj wystawienia nowej dziary na szkodliwe działanie promieni UV.

Jak dbać o tatuaż, żeby nie wyblakł i cieszył nas swoją intensywnością barw?

Jedno musisz wiedzieć. Im jaśniejszy kolor, tym szybciej blaknie. Np. biały tusz ciężko utrzymać dłużej niż kilka lat. Zdarza się, że zanika całkowicie lub staje się lekko żółtawy. Wpływ na blaknięcie ma też miejsce, w którym tatuaż się znajduje. Miejsca narażone na częste ocieranie się o inne (nadgarstki, łokcie, palce, stopy) przyczyniają się do szybszego blaknięcia dziary. 

Bardzo ważny jest też skład tuszu, jakim wykonuje się tatuaż. Dlatego warto skorzysta z dobrych salonów tatuażu, poznać opinie o nim np. na różnych grupach o tatuażach na Facebooku. Unikaj niedoświadczonych "artystów", którzy proponują Ci wykonanie tatuażu w podejrzanie niskich cenach. Jeśli marzysz o tym, by Twój tatuaż wyglądał przez lata jak nowy, to nie zapominaj o jego pielęgnacji. Stosuj się do wszystkich rad, które tutaj poznasz. 

Dlaczego tatuaż nie chce się goić? 

Zdarza się, że tatuaż nie chce się goić. Objawami, które powinny wzbudzić Twoją czujność są zaczerwienienia skóry i pieczenie. Jeśli:

 • posiadasz widoczne zmiany skórne, np. czerwone guzki,
 • na skórze zauważyłeś silny obrzęk,
 • odczuwasz tkliwość i ból wytatuowanego miejsca,
 • zauważyłeś ropny wyciek,
 • przez dłużej niż dobę trapi Cię mocno podwyższona temperatura

... to znak, że najprawdopodobniej doszło do zakażenia wytatuowanej skóry. Co należy zrobić? Jak najszybciej udaj się do lekarza, który przypisze terapię antybiotykami. Nie próbuj leczyć zakażenia na własną rękę!

Pamiętaj jednak, że lekki, delikatny stan zapalny w pierwszym dniu po wykonaniu tatuaży jest naturalną reakcją Twojego organizmu. Najczęściej ustępuje już po 2 dniach. Wtedy też może występować delikatnie podwyższona temperatura. 

Jak dbać o tatuaż po jego zagojeniu?

Tatuaż wymaga od nas nieustannej pielęgnacji. Także po czasie, w którym uznamy, że jest już w pełni zagojony. Wtedy należy go smarować kremami z filtrami -  jeśli udajesz się na plaże i tatuaż będzie wystawiony na słońce, a także codziennie nawilżać go specjalistycznymi kremami do tatuaży. 

Jak dbać o tatuażu latem, chronić przed słońcem?

Najlepiej przez pierwszy miesiąc, a nawet dwa nie wystawiaj tatuażu na bezpośrednie działanie słońca. Wybieli szybko Twój tatuaż i spowoduje, że utraci swoją intensywne barwy. Słońce podgrzewa cyrkulacje krwi, a w następstwie przekłada się to na przemieszczanie się cząsteczek tuszu. Co należy więc zrobić by latem Twój tatuaż dalej był intensywnie ostry? Przed każdym wyjściem na słońce smaruj tatuaż kremem SPF 50. Polecam używać w tym celu specjalistycznych kremów np. ochronny krem do opalania tatuaży 50+ UVA Easy Tattoo. Ten krem skutecznie zabezpieczy Twoją nową dziarę przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB. Pod żadnym pozorem nie korzystaj z opalania skóry w solariach. Ogólnie panuje złota zasada. Im mniej słońca i opalania, tym lepsza barwa tatuażu. 

Ogólna pielęgnacja tatuażu - kilka rad, które warto przestrzegać

Tatuaż nie powinien ograniczać swobodnego korzystania z życia. Ale jest kilka rad, których warto się trzymać i przestrzegać. Powodują one, że Twoja dziara przez długi czas będzie wyglądała jak w pierwszych tygodniach po zagojeniu.

Jak dbać o tatuaż podczas kąpieli?

W pierwszych dniach i tygodniach w procesie gojenia tatuażu unikaj długich kąpieli, a tym bardziej wizyt na basenach czy saunach oraz otwartych akwenach wodnych. W tym czasie korzystaj z szybkich, krótkich pryszniców, które nie będą trwały dłużej niż 8 minut. Woda powinna być letnia, nigdy gorąca.

Świeży tatuaż, a alkohol - czy można pić?

Po wykonaniu tatuaży, przez 3-4 dni nie zaleca się pić alkohol. Powinien powiadomić Cię także o tym Twój tatuażysta. Alkohol znacznie wydłuża gojenie nowej dziary i zdarza się, że negatywnie wpływa na sam proces gojenia. Dodatkowo alkohol powoduje, że skóra jest bardziej narażona na wszelkie infekcje. 

Jak dbać o świeży tatuaż kiedy ćwiczę i chodzę na siłownię?

W pierwszym okresie po zrobieniu tatuażu powinno się zrezygnować z ćwiczeń i intensywnego wysiłku fizycznego.  Daj sobie spokój na conajmniej dwa tygodnie, a najlepiej do trzech - przez cały czas trwania etapu gojenia tatuażu. Pot może trwale uszkodzić tusz. Natomiast ćwiczenia wydłużają dość znacznie proces gojenia dziary. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na całkowite zrezygnowanie z ćwiczeń, to przez pierwsze dni nie ćwicz w ogóle, natomiast w kolejnych dniach wybierz mniej wysiłkowe ćwiczenia. Wykonuj trening tych partii ciała, na których nie ma tatuażu. 

Czym smarować nowy tatuaż?Jaki krem do tatuaży wybrać?

Kremy do tatuaży pomagają nam w zagojeniu tatuażu i jego późniejszej pielęgnacji. Można powiedzieć, że są niezbędne w całym tym procesie. Nawilżają  i natłuszczają skórę. Dzięki nim unikniesz łuszczenia się skóry i zapobiegniesz odpadaniu strupków. Czym więc smarować świeży tatuaż? Zalecam sięgać po specjalistyczne kremy do pielęgnacji i gojenia tatuaży. Często spotkasz się z opiniami, że po co przepłacać, skoro ktoś zagoił tatuaż zwykłą wazeliną czy kremem z apteki. Owszem, ale jemu się udało, ale Tobie może się już nie udać. A mało tego, używanie kosmetyków nie do końca do tego przeznaczonych może wywołać reakcje, które opóźnią lub całkowicie uniemożliwią odpowiednie zagojenie tatuażu. Po co ryzykować utratą tatuażu, wprowadzeniem infekcji dla zaoszczędzenia kilku złotych? Warto tutaj podkreślić raz jeszcze, tatuaż robi się raz na całe życie. Często za nie małe pieniądze, dlatego do jego gojenia powinniśmy wykorzystać najlepsze produkty dostępne na rynku.

Z mojej strony mogę polecić kremy i masła kilku marek z Polski, które specjalizują się w produkcji najlepszych kosmetyków do gojenia świeżych dziar. 

Ninja Ink - jedna z najnowszych marek. W ofercie posiada dwa kremy, które wyróżniają się świetnymi zapachami: arbuzowym i zielonego jabłka. Kremy dostępne są w dwóch pojemnościach 50 i 100 ml. 

Love Ink - jedna z najbardziej rozpoznawalnych i znanych marek w świecie tatuażu. W ofercie trzy znakomite masła: aloes, pomarańczowe i papaya. Każde z nich dostępne w dwóch pojemnościach. Mniejsze 50 ml oraz większe w puszce 100 ml. Prócz maseł marka pochwalić się może delikatnymi olejkami to pielęgnacji tatuaży w dwóch zapachach: aloes i papaya. 

Neba - także stosunkowo nowa firma na rynku, która pochwalić się może kremem do tatuaży i masłem do pielęgnacji tatuaży. Produkty posiadają przyjemny i świeży zapach trawy cytrynowej.

Easy Tattoo - firma przygotowała kompleksową ofertę produktów do pielęgnacji tatuażu. W ofercie znajduje się krem do tatuaży UVB50+. żel hipoalergiczny do mycia świeżego tatuażu, kremy do gojenia i późniejszej pielęgnacji oraz wygodne i gotowe zestawy do pielęgnacji tatuażu. Klienci chwalą sobie także ich wegański krem do tatuaży.

Czym smarować tatuaż po wygojeniu?

W codziennej pielęgnacji skóry z zagojonym tatuażem najlepiej sprawdzają się kremy nawilżające oraz ochronne kremy. Najlepsze są takie, które nawilżają, chronią i łagodzą skórę. W tym miejscu polecić mogę kilka sprawdzonych. Pierwszym z nich jest balsam do tatuaży Steam Punk od marki Pan Drwal z Poznania. Delikatna konsystencja oraz świetny zapach, do tego idealne nawilżanie - to główne atuty tego kosmetyku. Bardzo dobrym produktem jest również balsam do tatuaży Tattoo Balm CF.417 Captain Fawcett w tubce o pojemności 125 ml. Balsam zawiera w składzie panthenol, a więc składnik, który przyspiesza proces gojenia. Można zatem używać go także w procesie gojenia świeżego tatuażu. Olej migdałowy natomiast nawilża i odżywia skórę.

Jak długo goi się tatuaż?

Całkowity proces gojenia się nowego tatuaży trwa średnio do 3 tygodni. Zdarza się, że może wydłużyć się nawet do 5 tygodni od dnia skończenia tatuowania. Ile goi się tatuaż? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wpływ na to ma kilka czynników. Układ odpornościowy czy rodzaj skóry oraz jakich kosmetyków do pielęgnacji używamy. 

Które miejsce wybrać na tatuaż?

Na pierwszy tatuaż polecam nie wybierać miejsc bardzo widocznych na ciele. Unikaj zatem karku, dłoni, szyi i tym bardziej twarzy. Wybierz miejsce bardziej zakryte i sprawdź jak się z nim czujesz. Daj sobie czas na oswojenie się z tym, że Twoje ciało zdobi malunek. Wybierając miejsce na tatuaż uwzględnij także swoją ścieżkę rozwoju zawodowego. Nie w każdym zawodzie tatuaże są akceptowalne, tym bardziej w widocznych miejscach. Nie traktuj także tatuaży jako formę buntu i nie rób ich na przekór innym. Decyzja ta powinna być przemyślana, gdyż... tatuaż robisz na całe życie.

Skorzystaj z promocji na kremy do tatuaży

Dotrwałeś/aś do tego miejsca? Dziękuję. Mam zatem dla Ciebie specjalny kod rabatowy w wysokości -7% na wszystkie produkty do pielęgnacji tatuaży dostępne w moim sklepie dla brodaczy - www.uzbira.pl

Zapraszam, wystarczy podczas składania zamówienia wpisać kod rabatowy: KSNDTF

Koszyk

Twój koszyk jest pusty

Wybierz pierwszy produkt

Cena zestawu: %bundleSum%
Anuluj