Blog kategorie
Jak prawidłowo trzymać nożyczki fryzjerskie? 0
Jak prawidłowo trzymać nożyczki fryzjerskie?

Chcesz wiedzieć, jak prawidłowo trzymać nożyczki fryzjerskie? Dobrze trafiłeś. Bo nasz artykuł poświęcamy podstawowej lekcji każdego początkującego fryzjera. A więc podpowiadamy jak trzymać nożyczki fryzjerskie w dłoni. Początkowo mogłoby się to wydawać proste, jednak zapewniamy, że nie jest to do końca prawdą. Prawidłowe trzymanie nożyczek będzie łatwe, jeśli wybierzesz nożyczki odpowiedniego rozmiaru dla dłoni, kciuka i palców. Gwarantujemy, że nie będziesz w stanie prawidłowo chwycić nożyczek fryzjerskich, jeśli otwory na kciuk lub palec serdeczny będą za duże.

Budowa nożyczek fryzjerskich

Przed odpowiedzią na pytanie jak trzymać nożyczki fryzjerskie, należy poznać ich budowę. Nożyczki fryzjerskie składają się z kilku podstawowych części, a każda z nich ma bardzo duży wpływ na technikę trzymania oraz finalny efekt cięcia włosów. Elementy profesjonalnych nożyczek fryzjerskich to:

1. Ostrza nożyczek

Każde profesjonalne nożyczki składają się z dwóch ostrzy, które mają za zadanie cięcie włosów. Każdy fryzjer powinien obowiązkowo pamiętać o ich regularnym czyszczeniu i konserwacji. Nie mniej ważne jest też ich ostrzenie.

2. Uchwyt nożyczek fryzjerskich

Uchwyt nożyczek dla fryzjera to element, który trzymamy w dłoni podczas wykonywania pracy polegającej na cięciu włosów. Ergonomia uchwytu jest bardzo ważna dla komfortu użytkowania nożyczek przez fryzjera. Jest kilka rodzajów uchwytów, które dopasowuje się do indywidualnych upodobań oraz wielkości dłoni osoby pracującej.

3. Kołki

Kołki są umieszczone w uchwycie i odpowiadają one za zamykanie i otwieranie nożyczek fryzjerskich. Ich rozmieszczenie ma ogromny wpływ na płynne i precyzyjne ruchy podczas używania nożyczek.

4. Nakrętki

Nakrętki znajdują się na końcach uchwytu nożyczek i służą do regulacji napięcia ostrzy. Właściwie wyregulowane napięcie jest piekielnie ważne dla właściwej pracy nożyczek.

[product id="5214, 5216, 6010, 6011"]

Sposoby trzymania nożyczek fryzjerskich

Tak jak na rynku występują różne rodzaje profesjonalnych nożyczek fryzjerskich, tak samo wyróżnia się co najmniej kilka technik ich trzymania. Najlepiej dostosować je do własnych preferencji, a także do rodzaju wykonywanego cięcia.

  • Standardowy chwyt nożyczek to tzw. chwyt zachodni. Ta technik polega na umieszczeniu palca serdecznego w mniejszym otworze, a kciuka w tym większym. Mały palec powinien być ułożony na trzpieniu wystającym z rączki, natomiast palec wskazujący i środkowy na górnej rączce nożyczek. Zwykle znajdują się tam specjalne wycięcia, by wygodnie leżały tam palce.
  • Podczas gdy cztery palce na górnej części nożyczek działają naciskiem na nieruchome ostrze i równoważą je, natomiast kciuk w delikatny sposób porusza ostrza. Dzięki takiemu ułożeniu, dłoń jest stabilna i zmniejszone zostaje napięcie mięśni.
  • Chwyt wschodni, polegający na umieszczeniu palca wskazującego w mniejszym otworze, a kciuka w drugim. To ułożenie wykorzystuje się w niektórych technikach jak ślizg, czy cięcie punktowe, ponieważ znacznie zwiększa precyzję wykonywanych ruchów.

Jak poruszać nożyczkami fryzjerskimi podczas cięcia?

Najważniejsze to to, żeby podczas używania nożyczek przy cięciu poruszał się tylko kciuk. Jeśli użyjesz pozostałych palców, to zakłócisz płynność ruchu i znacznie obciążysz dłoń przy cięciu. Właściwy ruch jest ważny, bo gwarantuje komfort pracy i precyzję cięcia oraz zmniejsza ryzyko choroby zawodowej fryzjerów. Mamy tutaj na myśli cieśń nadgarstka. Ale fryzjerów często spotykają także kontuzje, bóle stawów i ogólne uczucie zmęczenia oraz ciężkości dłoni. Dlatego tylko poprawne trzymanie nożyczek umożliwia równomierne rozłożenie napięcia. Pozwoli Ci to zmniejszyć ryzyko występowania urazów czy problemów z mrowieniem w dłoniach czy cierpnięciem. W tym zawodzie to niezwykle ważne i zadbaj o to. Każdy fryzjer spędza wiele godzin trzymając nożyczki w dłoni, dlatego musi dbać o swoją wygodę i sprawność dłoni.

[product id="5171, 5172, 6039, 5177"]

Co jeszcze wpływa na efektywność użycia nożyczek fryzjerskich?

Na efektywność stosowania nożyczek fryzjerskich największy wpływ mają indywidualne umiejętności fryzjera oraz zastosowana technika. Nie mniej ważna jest jakość samych nożyczek i ich wykonanie. Profesjonalne nożyczki fryzjerskie to podstawowe narzędzie pracy każdego profesjonalnego fryzjera i barbera. Potraktuj to jako inwestycje w swój rozwój zawodowy i nie oszczędzaj podczas wyboru nożyczek dla siebie. Wysoka jakość sprzętu fryzjerskiego jest gwarancją precyzyjnego cięcia i komfortu pracy jaką wykonujesz. Zadbaj, by wybrane nożyczki charakteryzowały się odpowiednią twardością materiału, doskonałym wyważeniem, idealnie ostrym ostrzem i ergonomiczną budową. Markowe nożyczki najlepszych producentów wyróżniają się też wysoką trwałością, bo są odporne na mikrouszkodzenia oraz ścieranie czy tępienie ostrzy.

Każdy profesjonalny fryzjer wie, jak ważną rolę odgrywa także regularna pielęgnacja nożyczek fryzjerskich do strzyżenia włosów. Przechowuj nożyczki fryzjerskie w specjalnym ochronnym etui. Bardzo ważne jest także ich regularne ostrzenie, najlepiej po każdym procesie cięcia włosów oraz odpowiednia konserwacja nożyczek. Dbaj o nożyczki fryzjerskie, a będziesz się cieszyć się z ich satysfakcjonującego i wieloletniego użytkowania oraz precyzją cięcia.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń: 789 219 417
Napisz: porady@uzbira.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl