Blog kategorie
Przegląd najlepszych pomad do włosów 0
8.jpg

Słowo pomada wywodzi się z francuskiego pommade, oznaczającą w dosłownym tłumaczeniu maść oraz z łacińskiego pomum czyli jabłka. Pomada na początku istnienia w XIX wieku (chodź prawdopodobnie używano jej znacznie wcześniej) stanowiła właśnie miks tłuszczu zwierzęcego (głównie z niedźwiedzia) z przetartymi jabłkami i juz wtedy służyła do stylizacji włosów.

Pierwszą firmą produkującą pomady do włosów na skalę przemysłową była firma Morgan's Pomade z Anglii. Wiek XX stanowił bujny początek pierwszych marek pomad takich jak Murrays (1925) Sweet Georgia Brown (1934), Royal Crown Pomade (1936). 

Były to pomady oparte na wazelinie i wosku pszczelim, które przebojem wpasowały się w kanon eleganckiego mężczyzny. Stosowane były zarówno przez gentelmanów jak i żołnierzy alianckich na frontach II wojny światowej.

Końcówka XX wieku oraz początek XXI wieku to kluczowy moment dla samej pomady, gwałtowny rozrost barbershopów w USA i na świecie, powrót do klasycznych męskich fryzur sprawiły, że o pomadach znów zaczęło się mówić. 

W 1999 roku Donnie Hawley w Costa Mesa w stanie Kalifornia założył swój pierwszy Classic Barber Shop & Shaving Parlor. Było to prawdziwe męskie miejsce gdzie panowała miła, spokojna, komfortowa atmosfera i to wszystko w klimatach dobrej muzyki. Można było się poczuć jak w latach 40 XX wieku.

Większość klientów, która zasiadała w fotelu barbera miała swojego rodzaju  problem. Stosowane wtedy  pomady przetłuszczały włosy, sprawiały że włosy były ciężkie do utrzymania. Problem który Donnie Hawley napotykał stanowiły bodziec do rozpoczęcia prac nad zupełnie nowym rodzajem pomady. Cel jaki obrał Donnie to stworzenie produktu na bazie wody, który dobrze modeluje fryzurę a zarazem pozostanie łatwo zmywalny. Po miesiącach badań i eksperymentów, w 2001 roku została zaprezentowana pomada Layrite Deluxe.

Original Pomade LAYRITE

Kosmetyk przebojem wkroczył na rynek, zdobywając rzeszę fanów. Całą linie produktów charakteryzuje intensywny zapach waniliowy. Donnie zbierając opinie od swoich klientów, postanowił wypuścić na rynek kolejną pomadę, tym razem o jeszcze mocniejszym chwycie, był to Layrite Superhold.

Superhold Pomade LAYRITE


W niedługim czasie na amerykańskim rynku pojawiła się kolejna pomadowa marka, Suavecito. Chociaż jak mówią plotki, receptura Layrite została potajemnie odsprzedana właśnie właścicielom firmy Suavecito, firmy do dziś są ze sobą skłócone a Donnie Hawley swojego czasu ostro szkalował konkurencję. Wróćmy jednak do początków Suavecito.

W 2009 Pete Adame został zwolniony z pracy. Z racji tego, że otrzymał odprawę w wysokości niewiele ponad 1.000$, pomyślał o otwarciu biznesu. Początkowo te pieniądze miały zostać wykorzystane do otworzenia knajpy jednak ich zdolności finansowe nie pozwalały na to. Tak więc by zarobić na restaurację Suavecito stało się podziemna firmą. Ich pomady sprzedawane o początkowo w plastikowych pojemnikach Tuppaware, stały się sensacją na lokalnym rynku. 

„Doszliśmy do wniosku, że będziemy sprzedawać pomady aby zdobyć pieniądze na restaurację,” mówił J-Bird. Ale gdy początkowe 4,000 puszek niemal natychmiast się sprzedały, zorientowali się że „nadszedł czas, by zacząć traktować to poważnie.”

Suavecito od początku utożsamia się z kulturą latynowską. Nie jest im obca kultura klasycznych samochodów, customowych motocykli, a także tatuaży i barberów. Suavecito nie tylko tworzy produkty do stylizacji włosów, ale jest także niezwykle oddany swoim fanom oraz kulturze, którą wspiera i się utożsamia. Pierwsza pomadą stworzoną przez Suavecito był Orginal. Podobnie jak w przypadku Layrite cała seria produktów Suevecito posiada ten sam zapach, stanowią go nuty cytrusowo-kolońskie.

Firma ta na tyle wkomponowała się w klasyczną modę męską, że razem z woskową pomadą Murrays może być legalnie sprzedawana do zakładów penitencjarnych w USA. 

Kolejne lata tylko przyspieszyły tylko rozwój rynku pomad na świecie.  Pojawiły się kolejne marki takie jak Reuzel, którego właścicielami są z Leen i Bertus z Schorem Barbershop w Rotterdamie, Pomp&Co od Sama Donelly z Irlandii, Schmiere od Rumble59, najbardziej rozpoznawalnej niemieckiej marki Rockabilly i wiele wiele innych. Każda z tych marek ma unikalną historię. Za każdą stoją wyjątkowe osoby, które z pasją i zaangażowaniem tworzą swoje produkty. W ten sposób są jednymi z najlepszych, a jakość wyróżnia je na tle komercjalnych marek, które do żadnej pomady nie mają nawet podjazdu.  Ale o tym w dalszej części. 

Pomada: co? Jak? Ile? 

Każdy początkujący amator eleganckich fryzur, gładkich zaczesów czy luźnych fryzur niczym Brad Pitt z Furi staje przed wyborem swojej pierwszej pomady. Najczęstszym błędem popełnianym przez nowicjuszy jest kierowanie się mocą pomady i konkretnym typem produktu, który w efekcie może okazać się nieodpowiedni dla nas, mimo że inni zapewniali że jest super. Czemu tak jest? 

Najpierw musimy wybrać do jakiej fryzury i jakiego włosa szukamy pomady. Klasyczne fryzury typu sidepart (fryzura z przedziałkiem) czy slickback (włosy zaczesane do tyłu) potrzebują klasycznych produktów jakimi są pomady czy to woskowe czy też wodne.

Sidepart:

Slickback

Pompadour

Każda z nich ma swoje wady i zalety. Zaletą pomad woskowych jest jej niezmienny chwyt podczas całego dnia, możliwość przeczesania włosów samym grzebieniem, wadą natomiast trudniejsza aplikacja i zmywanie. Zaletą pomad wodnych jest to że raz ułożona fryzura z odpowiednio zaaplikowaną pomadą powinna wytrzymać cały dzień bez poprawiania włosów, wadą natomiast utrata chwytu po przeczesaniu oraz możliwość przeczesania włosów tylko mokrym grzebieniem. Wybór ten musi być przemyślany, zależny od naszych osobistych preferencji czy wykonywanej pracy. Wykonując pracę fizyczną przy której nie pocimy się zbytnio polecam pomady wodne, które zasychając utrwalają fryzurę na cały dzień, wiec częste ruchy głową są nam nie straszne.

Podczas stylizacji włosów pamiętaj, że najmocniejszy chwyt pomada wodna osiąga na lekko wilgotnych bądź mokrych włosach. Po wyschnięciu razem z włosami tworzy skorupę nie do ruszenia. 

Oto kilka pomad wodnych pogrupowanych względem mocy chwytu:

-Pomp&Co Pomade, pomada o pięknym kolońskim zapachu oraz bardzo mocnym chwycie, polecam do każdej fryzury stylizowanej grzebieniem i na każdy rodzaj włosów, zarówno cienkie jak i grube.

https://uzbira.pl/kategoria/pomady-do-wlosow/pomada-wodna-do-wlosow-pomp-co-pomade

Uppercut Deluxe, pomada o kokosowym zapachu tworząca bardzo mocną skorupę na głowie, świetnie nadaje się do slickbacka czy sideparta. Pomada może obciążać włosy i sklejać je więc polecam do grubych włosów.

https://uzbira.pl/kategoria/pomady-do-wlosow/wodna-pomada-do-wlosow-deluxe-pomade-uppercut-deluxe

Mój kolejny fawort to Layrite Superhold, pomada o zapachu waniliowym i mocnym chwycie do każdej fryzury układanej grzebieniem i każdego włosa. Uwaga! Zapach utrzymuje się cały dzień wokół osoby noszącą ją na głowie. 

Najchętniej kupowaną marką w Polsce jest bez wątpienia Reuzel oraz jego flagowy produkt Reuzel Blue o mocnym chwycie o intensywnym zapachu karmelowych cukierów/kolońskim. Puszka na żywo robi świetne wrażenie, a żadna kobieta nie pomyli dla kogo został stworzony, dzięki czemu może stać bezpiecznie na półce w oczekiwaniu na swojego właściciela. 

https://uzbira.pl/kategoria/pomady-do-wlosow/reuzel-blue-strong-hold-high-sheen-wodna-pomada-do-wlosow#&gid=1&pid=1

Kolejną nowością i budżetowym rozwiązaniem jest pomada nowej polskiej marki Groomen, zapach tworzą piękne słodko-kadzidlane nuty, pomada o umiarkowanie mocnym chwycie, za to w bardzo przystępnej cenie.

https://uzbira.pl/kategoria/pomady-do-wlosow/pomada-wodna-do-stylizacji-wlosow-groomen-120ml#&gid=1&pid=1

W przypadku pracy wykonywanej przy wietrze lub w takiej gdzie często się pocimy a także podczas imprez i wesel zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są pomady woskowe o mocnym chwycie. Dzięki nim nasza fryzura jest plastyczna cały dzień i w każdej chwili możemy przeczesać ją grzebieniem. Dodatkowo cechą pomad woskowych jest ich niezmywalność samą wodą, dlatego nie jest jej straszna szybka kąpiel po robocie. 

Tutaj faworytem większości pomadowych świrów jest sztandarowy produkt marki Reuzel czyli Reuzel Pink aka różowa świnia. Produkt charakteryzuje się fantastycznym intensywnym zapachem gumy balonowej oraz bardzo mocnym chwytem oraz lekkim bardzo naturalnym połyskiem. Nadaje się do każdego typu włosa. 

https://uzbira.pl/kategoria/pomady-do-wlosow/reuzel-pink-grease-heavy-hold-woskowa-pomada-do-wlosow

Zaraz po niej znajduje się kolejny ówczesny klasyk czyli Schmiere Knuppelhart, pomada o ultra mocnym chwycie (!Uwaga na trudności przy wyciąganiu z puszki, warto jest najpierw podgrzać ją suszarką!) Pomada na włosach jest niewidoczna, matowa. Polecana do grubych i niesfornych włosów.  Dostępna w dwóch zapachach:

Koloński:

https://uzbira.pl/kategoria/pomady-do-wlosow/pomada-do-wlosow-rock-hard-pomade-schmiere-140ml


Migdałowy/winogronowy:

https://uzbira.pl/kategoria/pomady-do-wlosow/pomada-do-wlosow-special-edition-rock-hard-pomade-schmiere-140ml

Pomady woskowe mogą sprawiać trudności w zmywaniu ich z głowy, tutaj z pomocą idzie jeden prosty trik, podczas kąpieli należy na mokre włosy nałożyć najpierw odżywkę, po upływie kilku minut zmyć ją z włosów a następnie ponownie umyć włosy szamponem. Taki zabieg w całości powinien usunąć pomadę z włosów.

Pomady wymienione wyżej to tylko kilka podstawowych pomad na początek, należy również pamiętać, że przy wyborze nie zawsze trzeba się kierować mocą danego produktu, czasem na dłuższe włosy +15 cm wystarczą nam pomady o średnim chwycie, które nie będą mocno obciążać włosów, będą łatwiejsze w aplikacji a równie skutecznie utrzymają naszą fryzurę w ryzach.

Oto kilka produktów wodnych o średnim chwycie, które doskonale spełniają swoje zadanie:

https://uzbira.pl/kategoria/pomady-do-wlosow/reuzel-red-high-sheen-hog-wodna-pomada-do-wlosow


https://uzbira.pl/kategoria/pomady-do-wlosow/pomada-do-wlosow-steam-punk-pan-drwal-150g

https://uzbira.pl/kategoria/pomady-do-wlosow/pomada-do-wlosow-original-pomade-layrite

https://uzbira.pl/kategoria/pomady-do-wlosow/pomada-do-wlosow-supershine-pomade-layrite

Kremy, claye, pasty

Wiadomo, że wybór fryzury należy do osobistych preferencji, nie każdemu pasuje, nie każdy lubi zaczeski i idealnie ułożone włosy, niektórzy lubią gdy ich fryzura jest plastyczna mogą ją do woli dotykać i przeczesywać rękami a przy tym samym posiadać kontrole nad swoimi włosami. Tutaj z pomocą idą nam pasty, claye i kremy, które są łatwe w aplikacji, łatwo się rozsmarowywują ale równie skutecznie pomagają zapanować nad włosami. Większość tych produktów usuwa się samą woda lub podczas normalnego mycia włosów, nie potrzebujemy bawić się w odżywki itp. Stosując pasty i kremy należy pamiętać że mogą być one stosowane na suche włosy oraz na mokre jako produkt który susząc razem z włosami uzyskujemy prawie gotową fryzurę. 

Oto kilka pozycji wartych sprawdzenia:

Pierwszym z nich jest według mnie obowiązkowa pozycja dla fanu matu o mocnym chwycie, z możliwością przeczesania ręką. Jest to Percy Nobleman Matt Clay. Clay na bazie wosku jednak łatwo zmywalny samym szamponem, o przyjemnym kolońsko cytrusowym lekkim zapachu. Na pewno nie będzie nam przeszkadzał czy reagował z perfumami. 

https://uzbira.pl/kategoria/pasty-do-wlosow/matowa-pasta-do-wlosow-matt-clay-percy-nobleman-100ml

Jeśli lubicie zapach tiramisu oraz uczucie suchych, tępych włosów to obwowiązkowa pozycja dla Was. Wodna pasta od Uppercut Deluxe, czyli Matt Pomade. 

https://uzbira.pl/kategoria/pasty-do-wlosow/matowa-pasta-do-wlosow-matt-pomade-uppercut-deluxe 

Świetnym budżetowym kosmetykiem, o polskich korzeniach jest Iron Paste od Masveri. Pasta o mocnym chwycie z przyjemnym zapachem w bardzo przystępnej cenie.

https://uzbira.pl/kategoria/pasty-do-wlosow/pasta-matujaca-do-wlosow-iron-paste-men-masveri-100ml

O fanach luźnych fryzu nie zapomniał również Pomp&Co, który obok swojej wodnej pomady, udostępnił klientom krem. Charakteryzuje się on średnim chwytem oraz naturalnym wykończeniem o pięknym zapachu wody kolońskiej. 

https://uzbira.pl/kategoria/pasty-do-wlosow/pasta-matowa-do-wlosow-pomp-co-hair-cream

Artykuł został napisany przez Sabastian Sar, któremu bardzo dziękuję za pomoc. Mam nadzieję, że od teraz rynek pomad do włosów ma przed Wami mniej tajemnic i jest Wam bliższy.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń: 789 219 417
Napisz: porady@uzbira.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl