Blog kategorie
Czy można farbować brodę? 0
Czy można farbować brodę?

Jeśli chcesz zmienić swój wizerunek lub ukryć oznaki starzenia, to farbowanie brody będzie jedną z szybkich opcji do realizacji celu. Jednak czy ten zabieg jest dla każdego? Czy można samemu pofarbować brodę w domu? Tego wszystkiego dowiesz się w tym wpisie.

Środki do koloryzacji na stałe zagościły w ofertach kosmetyków dla mężczyzn. Panowie uważają, że nie wystarczy już tylko dbać o brodę. Coraz częściej decydują się na poprawę kolorytu swojej brody lub całkowite ukrycie pierwszych oznak starzenia, w więc zakrycie siwych włosów.  tym tekście przeczytasz o tym, czy brodę można farbować i czy jest to bezpieczne oraz po jakie produkty sięgać.

Dlaczego moja broda jest siwa lub ruda?

W procesie siwienia włosów największą rolę odgrywa zaburzenie funkcjonowania melanocytów. Melanocyty to nic innego jak komórki, które produkują melaninę, czyli naturalny barwnik. Jeśli osiada on w odpowiedniej ilości na keratynowych włóknach włosa, to wtedy działa prawidłowo i widzimy dany kolor włosa. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy barwnika brakuje lub jest go za mało. Wtedy dostrzeżemy naturalny kolor keratyny – biały lub lekko beżowy, który na tle włosów z barwą daje wrażenie siwizny. Siwienie może być procesem fizjologicznym (u panów zaczyna się najczęściej ok. 30-stki, choć może też dużo wcześniej) lub przedwczesne (przed 30-stką, ale są oczywiście wyjątki).

Jeśli dopadło Cię siwienie przed ukończeniem trzydziestki, to wiedź, że może to być związane z dużym stresem lub wystawianiem włosów na zbyt dużą ilość promieni słonecznych. Wpływ mogą mieć także używki lub zbyt uboga dieta.

Czas przyjrzeć się rudej brodzie. W tym przypadku sprawa wygląda nieco inaczej. Wszystko rozgrywa się o geny dominujące i recesywne. Kłopot jest taki, że wszystkie geny na siebie wpływają. W konsekwencji takiego stanu możesz odziedziczyć kolor włosów po dalszych przodkach, niż bliscy rodzice lub dziadkowie. Gen odpowiedzialny za rudy kolor włosów to zmutowany gen recesywny MC1R na 16 chromosomie. Dlatego żeby mieć jasną karnację i posiadać jednocześnie rude włosy trzeba otrzymać dwa takie geny. Dla rudej brody wystarczy wyłącznie jeden taki gen, więc jest na to większa szansa.

Czym farbować brodę?

Wiesz już, że za kolor Twojej brody w dużej mierze odpowiadają geny. Jednak zdarza się, że różnica między odcieniem włosów na głowie, a tymi rosnącymi na twarzy jest tak duża, że zaczniesz zastanawiać się nad tym, czy pofarbować brodę i uzyskać jednolity odcień włosów. Najważniejsze to wiedzieć, jaki efekt końcowy chcesz uzyskać. Istnieje co najmniej kilka sposobów na zmienienie koloru brody. Różnią się trwałością i szybkością uzyskania efektu końcowego. Do każdego z nich wykorzystuje się też inne produkty.

Pierwszym zabiegiem jest farbowanie brody za pomocą chemicznych farb. Zabieg ten pozwala uzyskać natychmiastowy efekt przy trwałości do kilku miesięcy.  Jednak minusem są bardzo widoczne odrosty, które zmuszają do powtarzania farbowania, a tym samym obciążania zarostu chemicznymi składniami, które znajdują się w farbach. Droższe i bardziej jakościowe farby zwyczajowo mają dużo lepsze składniki, mimo to, tak odradzamy po ich sięganie. Warto także pamiętać o tym, że przy dłuższym stosowaniu farb do brody, włosy mogą stać się słabsze z powodu obecności w składnikach mniej łagodnych i odżywiających komponentów.

Kolejnym produktem wykorzystywanym podczas zabiegów farbowania brody są odsiwiacze. Mają zdecydowanie bardziej przyjazne skórze składniki, jednak efekt jest mniej trwały niż w przypadku farb chemicznych. Odsiwianie brody należy powtarzać średnio co miesiąc. Ten sposób jest bardziej bezpieczny dla włosów i odsiwiacze nadają się do regularnego stosowania. Nie wyrządzają szkodzie włosom.

Ostatnia sposobem na zmianę koloru brody jest użycie środków koloryzujących. Mamy tutaj na myśli naturalne metody takie jak: henna, basma, kawa, czy też łupiny orzecha włoskiego. Wszystkie dają różne efekty co do wyrazistości i trwałości koloru, a także zapewniają raczej niską trwałość nie przekraczającą maksymalnie dwóch tygodni. Największym plusem tego rodzaju zabiegu jest naturalność - produkty te możesz używać bardzo często, by regularnie wzmacniać efekt, bez szkodliwości dla włosów.

[product id=" 5400, 5401, 5402, 5403"]

Co mogę zrobić z kolorem mojej brody?

Jeśli chcesz zmienić kolor swojej brody to możesz to zrobić na kilka sposobów. Skorzystaj z naszego skróconego poradnika: 

Z siwą brodą - fizjologicznie:

 • możesz ją odsiwiać (do powtarzania regularnie co miesiąc, bo efekt jest dość krótkotrwały)
 • farbować farbami chemicznymi
 • używać naturalnych środków do koloryzacji (jeśli miałeś ciemne włosy), w naszym sklepie znajdziesz naturalne kremy koloryzujące bez amoniaku

Z siwą brodą - uzyskaną przedwcześnie:

 • przede wszystkim warto wyeliminować szkodliwe czynniki zewnętrzne i wprowadzić odpowiednią dietę
 • możesz też odsiwiać brodę i powtarzać ten zabieg regularnie
 • pofarbować wykorzystując farby chemiczne farbować - trwały efekt, jednak uszkadza mocno włosy
 • sięgnąć po naturalne środki do koloryzacji - tylko jeśli wcześniej miałeś ciemne włosy

Z rudą brodą i każdym innym odcieniem inną:

 • polecamy używać naturalnych środków i płukanek do ciągłego użycia
 • możesz też pofarbować brodę np. na kolor ciemny brąz

Farbowanie brody krok po kroku

Korzystanie z szamponów do koloryzacji zarostu nie powinno nikomu sprawiać większych trudności. Dlatego zabieg ten wykonasz samodzielnie w domu. Co musisz zrobić? Wystarczy, że wykonasz tych kilka kroków:

 • zabieg rozpocznij od połączenia ze sobą produktu i utleniacza, a następnie dokładnie je wymieszaj,
 • sięgnij po mały pędzelek i za jego pomocą nałóż starannie farbę na brodę,
 • odczekaj do 5–10 minut. Zapamiętaj, że im dłużej pozostanie produkt na Twojej brodzie, tym finalny odcień będzie intensywniejszy,
 • na sam koniec dokładnie spłucz farbę z brody. Wysusz ją delikatnie ręcznikiem, nawilż olejkiem do brody i możesz cieszyć się efektem koloryzacji.

Czy farbować brodę?

Farbowanie zarostu powoli staje się normą. Jednak decyzję o tym, czy farbować brodę pozostawiamy do indywidualnej oceny i decyzji. Pamiętać należy, że zabieg farbowania brody może sprawić, że w trakcie towarzyskiej imprezy wyróżnisz się oryginalną stylizacją. Może także pomóc Ci w życiu codziennym, szczególnie wtedy, kiedy dużą wagę przywiązujesz do swojego wyglądu. Obecne środki koloryzujące potrafią szybki przywrócić Twój naturalny kolor włosów, skutecznie ukrywając siwiznę lub rude włoski. Twój zarost będzie prezentował się świeżo i co ważne, naturalnie. 

Czytaj także: Pielęgnacja brody w pigułce

 

Jaki kolor by jednak nie miał Twój zarost, nie zapominaj, że najważniejsza zawsze będzie odpowiednia pielęgnacja brody. Kondycja włosów i ich zdrowie powinno być dla Ciebie priorytetem. Dlatego sprawdź jakie kosmetyki do brody dla Ciebie przygotowaliśmy, które pozwolą zachować Ci naturalny błysk Twojej brody. Zadbają również o stan skóry pod nią. 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń: 789 219 417
Napisz: porady@uzbira.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl