Blog kategorie
Nożyczki degażówki - co musisz o nich wiedzieć? 0
Nożyczki degażówki - co musisz o nich wiedzieć?

Zapraszamy do wpisu, który poświęcamy całkowicie profesjonalnym nożyczkom fryzjerskim tzw. degażówkom. Dowiesz się kiedy powinno się ich używać, jak oraz jak nie należy z nich korzystać, bo przynoszą niepożądane efekty. Nożyczki degażówki są niezbędnym narzędziem fgryzjerskim, jednak należ† się nimi odpowiednio posługiwać by wykorzystać ich potencjał i możliwości. 

W tym artykule dowiesz się:
 1. Czym są degażówki
 2. Jakie są rodzaje degażówek
 3. Plusy oraz minusy nożyczek degażówki
 4. Na co zwracać uwagę podczas zakupu degażówek?
 5. Jak dbać o nożyczki?

Degażówki fryzjerskie - czym są?

Nożyczki degażówki to jedne z najbardziej profesjonalnych nożyczek fryzjerskich, których zęby mają charakterystyczne ostrza. Fryzjerzy korzystają z nich podczas przerzedzania włosów w celu zmniejszenia ich objętości, cieniowania lub po prostu podczas strzyżenia punktowego. W naszym sklepie uzbira.pl oferujemy Wam trzy rodzaje degażówek, które usprawnią czynności fryzjerskie. 

W zależności od budowy degażówek wyróżnia się aż trzy rodzaje tych nożyczek:

 • jednostronnie ząbkowane (potocznie nazywane także siekaczami),
 • obustronnie ząbkowane
 • jednostronnie ząbkowane o nierównomiernie rozmieszczonych (z dużymi odstępami) ząbkach.

Potoczną nazwą stosowaną naprzemiennie z degażowaniem jest efilowanie włosów.

Jakie są zalety degażowania włosów?

Przerzedzanie włosów za pomocą degażówek ma bardzo dużo zalet. Należī jednak uwzględnić fakt, że sprawdzają się one wyłącznie na włosach grubych i gęstych. Degażowanie włosów sprawia, że Twoje włosy:

 • są lżejsze;
 • bedą lepiej się układać;
 • szybciej schną; 
 • mają bardziej naturalny skręt;
 • w przypadku niektórych fryzur damskich degażowanie włosów będzie wręcz koniecznością. 

Degażówki – jednostronnie czy dwustronnie ząbkowane?

Wybór degażówek powinien być uzależniony od efektu jaki chcemy osiągnąć podczas strzyżenia. Koniecznie weź pod uwagę możliwości wynikające z zastosowania poszczególnych rodzajów degażówek. Pierwszy rodzaj tego rodzaju nożyczek to degażówki modelujące – nożyczki jednostronnie ząbkowane nazywane bardzo często w środowisku fryzjerów tzw, siekaczami. Posiadają one symetrycznie rozmieszczone ząbki. Zbudowane w ten sposób ostrza umożliwiają wycięcie aż 50% włosów z uchwyconego pasma.

Drugą grupę stanowią tzw. degażówki efilujące – nożyce dwustronnie ząbkowane. Wyróżniają się na tle innych rozstawem i wielkością ząbków. Te parametry są idealne jak w przypadku nożyczek modelujących. Degażówki efilujące służą przede wszystkim do przerzedzenia włosów o 1/3 objętości. Wycinają w zależności do ok. 35% pasma włosów.

[product category_id="172" limit="4" slider="true"]

Trzeci i zarazem ostatni rodzaj profesjonalnych nożyczek stanowią degażówki punktujące – nożyce jednostronnie ząbkowane o bardzo niesymetrycznie rozmieszczonych, a także nierównych ząbkach lub (w zależności od modelu) bardzo dużych symetrycznych zębach. Z wybranego przez nas pasma wycinają włosy punktowo. Ilość i kształt wyciętego fragmentu zależy natomiast od budowy ząbkowanego ostrza.

Degażówki – hit czy przekleństwo?

Trzeba przyznać, że profesjonalne nożyczki fryzjerskie degażówki mają zarówno tyle samo zwolenników jak i przeciwników. Jednak nie ulega wątpliwości, że nieumiejętnie ich stosowane może zakończyć się tragedią na głowie Klienta. Dlatego pamiętaj, że decydując się na strzyżenie włosów za pomocą degażówek weź pod uwagę swoje umiejętności (technikę fryzjerską) oraz rodzaj włosów Klienta lub Klientki. Pamiętaj również, że naturalnie cienkie włosy narażone są na utratę objętości.

Zbyt przesadnie przerzedzone pasma włosów mogą tworzyć niekorzystną formę fryzury. Dodatkowo kosmyki stają się bardziej podatne na uszkodzenia. Jeśli masz jednak do czynienia z gęstymi i grubymi włosami, to przy pomocy nożyczek degażówek, włosy będą lżejsze i będą wygląd subtelniej. Do zalet można zaliczyć również fakt, że włosy lepiej się układają oraz są prostsze w codziennej stylizacji.

Jak konserwować nożyczki degażówki do włosów?

Po każdym zakupie nożyczek fryzjerskich warto o nie odpowiednio zadbać. Bardzo ważną rolę odgrywa ich konserwacja. Pamiętaj, że nożyczki fryzjerskie służą wyłącznie do podcinania włosów. Nigdy nie tnij nimi papieru czy tkanin. Robiąc tak uszkodzisz ostrze, którego nie da się już naprawić. Zainwestuj również w specjalną oliwę konserwacyjną, która pozwoli Ci zadbać o mechanizm łączący w nożyczkach (śrubę, obszar obrotu) oraz pozwoli pozbyć się pozostałości włosków. Za każdym razem po skończonej pracy, ostrza nożyczek fryzjerskich powinny być zamknięte, a same nożyce przechowywane w suchym i bezpiecznym miejscu. Idealne w tym celu będzie specjalne etui do nożyczek. Pozwolą Ci przechowywać nożyczki w bezpieczny sposób. 

Cięcie włosów degażówkami - krok po kroku

 1. Na samym początku najważniejsze to, żeby podzielić włosy na niewielkie pasma. Zrób to bardzo starannie i dokładnie. Polecamy skorzystać z klipsów fryzjerskich.
 2. Używając degażówek, zwróć uwagę na to, by włosy nie znalazły się w miejscu tuż przed mechanizmem nożyczek. Ząbki przechodzą tam w ostrze.
 3. Jeśli Klient ma bardzo gęste włosy i chcesz je solidnie przerzedzić, ustal, na jakiej wysokości objętość będzie się zmniejszać. Nie należy jednak robić tego zbyt blisko skóry. 
 4. Solidnie trzymaj pasmo w jednej dłoni, a nożyczki (ząbkami u góry) w drugiej i wykonaj kilka cięć (na przykład 4). Pierwsze na ustalonej wcześniej wysokości, kolejne około 2 cm niżej i tak dalej. 
 5. Z kolei jeśli chcesz delikatnie przerzedzić włosy, przygotuj pasma jak powyżej, ale wykonaj tylko jedno cięcie.
 6. Rozczesz pasmo lub przesuń zamknięte nożyczki degażówki w dół, aby pozbyć się ściętych włosów.
 7. W taki sam sposób możesz delikatnie przerzedzić same końcówki włosów, wykonując jedno cięcie, jeśli zależy ci na tzw. efekcie piórkowym.
 8. Pamiętaj, by zmniejszając objętość na długości włosów wykonywać takie samo cięcie na kolejnych pasmach. Pozwoli to uniknąć efektu schodów.
 9. Lepiej wykonać mniej cięć niż za dużo, szczególnie podczas pierwszej przygody z degażówkami. 
 10. Jeśli cieniujesz grzywkę, zacznij od jej wyrównania. Degażówki nie służą do ścinania włosów na długości.
[product id="5170, 4542, 5171, 5172, 5173" limit="4" slider="true"]

Ile kosztują degażówki fryzjerskie i gdzie je kupić?

Nożyczki do cieniowania włosów można kupić w różnych cenach. Najtańsze kosztują już kilkadziesiąt złotych, natomiast profesjonalne, wykonane z wysokiej jakości stali kosztują nawet do kilkuset złotych. Jakie degażówki wybrać? Uwzględnij jak często będziesz z nich korzystać oraz w jakim celu chcesz wykorzystywać ich możliwości. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem tańszych degażówek, najlepiej skorzystaj w internecie z opinii osób, które używały danego modelu nożyczek. Degażówki można kupić także w sklepach internetowych takich jak nasz sklep oraz w stacjonarnych hurtowniach fryzjerskich.

Czytaj także: Fryzura Boyfriend Bob

Czy warto kupić profesjonalne nożyczki fryzjerskie do domu?

Jeśli chociaż raz skorzystałaś z tradycyjnych nożyczek podczas np. podcięcia grzywki, to profesjonalne nożyczki do przerzedzania włosów powinny znaleźć się w Twoim domu. Nie muszą to być koniecznie degażówki, wystarczą także klasyczne nożyczki fryzjerskie. Wybór zależy wyłącznie od tego, jaki efekt cięcia włosów preferujesz. 

Uważamy, że nożyczki degażówki powinny znaleźć się  w każdym salonie fryzjerskim. Profesjonalne degażówki są wykonane z trwałych materiałów, dlatego zapewniają precyzyjne cięcie. Dobrze wyprofilowany uchwyt daje Ci gwarancję wygody podczas strzyżenia.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń: 789 219 417
Napisz: porady@uzbira.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl