Co mówi o tobie twój tatuaż? To często pojawiające się pytanie. Ale czy każdy tatuaż musi mieć jakieś znaczenie?
Sztuka tatuowania praktykowana jest już od starych czasów starożytnych. Tego typu zdobienie ciała zyskiwało popularność, która rosła lub spadała zależnie od norm jakie obowiązywały w danych czasach i kulturach. Tatuaże były kiedyś charakterystyczne dla najsilniejszych wojowników, dorosłych mężczyzn czy kobiet – szamanek. W obecnych czasach, tatuaże były już symbolem więzienia, trudnych przeżyć, oznaczenia “jednostek niebezpiecznych”, marynarzy jak i modnym, trendy dodatkiem do stylu.
Posiadanie tatuaży mówi także coś znaczącego na temat ich posiadaczy. Na temat ich osobowości, cech charakteru lub pozwala mieć wgląd psychologiczny w tych, którzy je noszą. Najlepsi socjolodzy i psycholodzy od lat zajmują się badaniami, które mają porównać cechy osobowości osób wytatuowanych z ich tatuażami. Eksperci są niemalże zgodni, że osoby z tatuażami są m.in. bardziej ekstrawertyczne.
Ale jednak pewne mechanizmy są spójne. Tak np. rodzice po urodzeniu dziecka decydują się na zrobienie tatuażu upamiętniającego to wydarzenie. Kobieta zajmująca się na co dzień jogą bardzo często interesuje się wzorami w stylu mandali. Nastolatka nie zwraca większej uwagi na wzór, chce tatuaż by móc nim pochwalić się na wakacjach. Zatem co tatuaż mówi o osobie go posiadającej? Jakie jest znaczenie tatuaży? Niby nic, a zarazem wszystko.
Posiadanie tatuażu nie mówi nam nic szczególnego i globalnego o danej osobie. Kiedy chcemy dowiedzieć się szczegółowych informacji, musimy przyjrzeć się bardziej drobiazgowo indywidualnym tatuażom. Wtedy dowiemy się zdecydowanie więcej. Wiedza może być również mocno pouczająca.
Tatuaże przestają szokować społeczeństwo
Jeszcze w latach 80-tych, a nawet i później tatuaże były najczęściej związane ze światem przestępczym. Nosili je więźniowie, członkowie różnych gangów czy przestępcy. Tak też były postrzegane przez społeczeństwo. Wtedy tatuaże miały dla tych osób ogromne znaczenie. Obecnie tatuaże stają się powoli częścią naszego życia i kultury. Chociaż niektóre osoby decydują się na tatuaż wyrażając w ten sposób swój bunt i potrzebę unikalności, to posiadanie tatuażu szybko staje się znakiem zgodności z tym kim jestem i co czuję.
Posiadanie tatuażu nie mówi nam nic o danej osobie
Jednak drobiazgowe i szczegółowe spojrzenie i omówienie czyichś tatuaży może dostarczyć nam ciekawego obrazu o danej osobie. Znaczenie tatuażu u każdej jednej osoby może być zupełnie inne, tak jak to, co motywowało nas do jego wykonania.
Dlatego jeśli chcecie czegoś się dowiedzieć, śmiało spytajcie, co dany tatuaż oznacza. Nie bójcie się pytać dlaczego akurat taki, kiedy i dlaczego został zrobiony. Śmiała rozmowa może Wam przynieść jakąś prawdę o nas samych lub o kimś bliskim.
Jaki tatuaż pasuje do Twojej osobowości?
Udowodniono, że najwięcej o naszym charakterze mówi umiejscowienie tatuażu na naszym ciele. Tak więc zdaniem ekspertów inny charakter mają osoby z tatuażem np. na ramieniu, a jeszcze inny w miejscach dostępnych tylko dla partnera. Sprawdź więc o czym świadczy Twój tatuaż:
- Tatuaż na ramieniu - posiadają osoby, które są niezwykle pewne siebie i lubią w życiu zabawy. Są otwarte na nowe znajomości i często wchodzą w relacje oparte na flircie. W związkach są jednak wierne. Partner musi jednak podzielać ich zamiłowanie do nietypowych sposobów spędzania czasu.
- Tatuaż na nadgarstku - najczęściej gości u osób o wysokim poziomie wyobraźni. Osoby takie przez otoczenie postrzegane są jako ekscentryczne i posiadające najczęściej dziwne zainteresowania. Są mimo to duszami towarzystwa i lubianymi przez innych.
- Tatuaż na plecach - zdobi ciało osób odważnych i takich, które dokładnie wiedzą czego oczekują od życia. Lubią płeć przeciwną i nie mają problemu ze znalezieniem partnera. Są otwarte na nowe znajomości. Dodatkowo aktywne sportowo i każdą wolną chwilę lubią spędzać na aktywności fizycznej.
- Tatuaż na żebrach - ten tatuaż łączy w sobie najwięcej sprzeczności. Z jednej strony jest to chęć ukrycia tatuażu przed światem, z drugiej strony osoby te liczą, że zostanie on jednak dostrzeżony i skomplementowany. Najczęściej osoby posiadające tatuaż na żebrach decydują się na kolejne wzory, nie koniecznie w tym miejscu na ciele.
- Tatuaż na brzuchu - noszą najczęściej podróżnicy i odkrywcy świata. Osoby te żyją po to, by cieszyć się życiem. Charakteryzuje ich tolerancja i otwarty umysł.
Tatuaże na palcach
Tatuaże na palcach w ostatnim czasie są coraz bardziej popularne. Jest to jedno z bardziej bolesnych miejsc na tatuaż. Na szczęście nie trwa długo, gdyż wykonanie wzoru na palcach zajmuje chwilę. Jaki wzór wybrać? Czy tatuaż na palcu się zmywa? Jak wygląda gojenie?
Palec to niewielka powierzchnia, dlatego zdecyduj się na mały, najlepiej symboliczny wzór. W tym miejscu warto zdecydować się na tatuaż, który będzie miał dla nas duże znaczenie. Bardzo często można usłyszeć opinię, że tatuaż na palcach się szybko ściera. Jest w tych odrobina prawdy, ale jak o każdy inny tatuaż, tak samo wykonany na palcu musimy dbać. To my ostatecznie decydujemy jak będzie wyglądał po latach. O tatuaże na palcach dba się w taki sam sposób jak wykonany w każdej innej części ciała.
A może tatuaż napisy?
Napisy są ostatnio jedną z najchętniej wybieranych form tatuażu przez młode osoby. Są najczęściej niewielkie i dyskretne. Tatuaże napisy są poza tym nacechowane osobistym znaczeniem dla ich posiadaczki. Tatuaże w formie napisów najczęściej wybierane są przez Kobiety. Najczęściej tatuują sobie napisy w języku polskim lub łacińskim. Rzadziej w innych językach. Wybierają sobie imienia bliskich, sentencje lub cytaty. Mężczyźni, którzy decydują się na tatuaże w formie napisy w języku polskim bardzo często prezentują w ten sposób wyznawane przez siebie wartości. Najchętniej wybieranym miejscem jest kark, plecy lub ramię.
Sprawdź także:
Co tatuaż mówi o Tobie?
Co prawda są badania, które sugerują, że osoby wytatuowane są specyficzne i narażone na wiele niebezpieczeństw. W 2012 roku przebadano ponad 8,5 tys. Australijczyków, których ciało było wytatuowane. Posiadali na nim przynajmniej kilka tatuaży. Wyniki mogą szokować – okazało się, że to szczególna grupa, w której wzrasta ryzyko palenia papierosów, zażywania narkotyków i depresji. „Wydziarani” mają także o wiele więcej partnerów seksualnych i lubią seks. Ale tak naprawdę na każde podobne badania należy spojrzeć z przymróżeniem oka. Sam mam wiele tatuaży i nie czuję się pod wieloma względami inny od moich znajomych. Nie sądzę, żeby w współczesnych czasach tatuaże w znacznym stopniu podkreślały nasze charaktery. Wszyscy jesteśmy inni, a tatuaże najczęściej postrzegamy poprzez pryzmat podkreślenia swojego stylu.