uZbira | Kosmetyki do brody, sklep dla brodaczy, pomady do włosów

Kupuj TANIEJ -19% na Wielkanoc  z kodem: WIELKANOC2024 🐣

Brodaty Blog Kosmetyczny

Wrastające włosy - jak zapobiegać i usunąć

0
Wrastające włosy - jak zapobiegać i usunąć

Zmiany skórne w postaci ropnych wyprysków po goleniu to znak, że zmagasz się z wrastaniem włosków. Sprawdź dlaczego ten problem Cię dotyka i jak się go pozbyć. Stosując się do naszych rad pożegnasz na zawsze problem wrastających włosków po goleniu.

Wrastające włosy – czym są?

Wrastające włosy nazywane są najczęściej zapaleniem mieszków włosowych. Dolegliwość ta może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, gdzie włosy wyrastają ze skóry, ale szczególnie w miejscach, w których golisz się regularnie. W przypadku mężczyzn będzie to więc twarz i tym problemem zajmiemy się w tym wpisie. 

Podczas golenia twarzy ostrze maszynki do golenia tnie mieszek pod nierównym kątem, pozostawiając go z ostrzejszą krawędzią. Właśnie dlatego umożliwia mu przebicie się przez skórę i odrastać do wewnątrz. Właśnie wtedy na naszej twarzy mogą pojawiać się małe ropne grudki. Tworzą one najczęściej duże skupiska, obejmując nawet sporą powierzchnię podrażnionej skóry. Ropnie powodują często ból i swędzenie, ale mimo to odradzamy ich rozdrapywanie czy wyciskanie. Wrastanie włosków dotyka najczęściej mężczyzn z bardzo grubym i twardym zarostem.

Wypryski są także często podrażnieniem skóry wywołanym goleniem. Najczęstszymi objawami po źle wykonanym goleniu skóry są uczucie gorąca, swędzenia lub pieczenia skóry. Mężczyźni cierpią, bo nie przykładają dużej uwagi do używanych kosmetyków do golenia. Wystarczy wybrać odpowiednią piankę do golenia lub krem i skorzystać z ostrej maszynki by zniwelować występowanie tego problemu.

Najczęstsze przyczyny wrastania włosów: 

  • mechaniczne usuwanie owłosienia wraz z cebulką za pomocą depilatora, pasty cukrowej lub wosku,
  • wielokrotne korzystanie z jednorazowych maszynek, brak odpowiedniej higieny akcesoriów do golenia,
  • używanie nieodpowiednich kosmetyków do golenia,
  • brak regularnego złuszczania skóry,
  • nieodpowiednie nawilżanie skóry,
  • skłonność do wrastania włosków może być również uwarunkowana genetycznie. 
[product id="48, 892, 1542, 1786, 2396, 2784, 5331" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak zapobiegać wrastaniu włosków po goleniu twarzy?

Jest kilka sposobów prewencyjnych, które pozwalają zapobiegać wrastaniu włosów podczas golenia. Do najważniejszych czynności należy regularne wykonywanie peelingu skóry twarzy, jednak nie należy tego robić częściej niż co 8-10 dni. Peeling pozwala złuszczyć i usunąć martwy naskórek oraz oczyścić skórę. Ułatwia także poprawne odrastanie nowych włosków. Szczególnie polecamy korzystać z peelingów cukrowych lub kawowych. W naszym sklepie uzbira.pl znajdziesz duży wybór peelingów. Wszystkie bazują na naturalnych, niezwykle skutecznych składnikach. Efektem regularnego peelingowania jest wygładzona i rozświetlona skóra.

Jak stosować peeling? Produkt nałóż na koniecznie mokrą i oczyszczoną skórę. Następnie rozmasuj delikatnymi, okrężnymi ruchami na twarzy lub skórze całego ciała. Na końcu spłucz dokładnie kosmetyk wodą.

Wyśmienitą alternatywą dla peelingów całego ciała, jest coraz popularniejsze szczotkowanie ciała na sucho. Jednym z atutów tego zabiegu jest właśnie wsparcie walki z wrastającymi włoskami. Podczas regularnego szczotkowania, szczotki do masażu na sucho złuszczają martwy naskórek i niesamowicie skutecznie wygładzają ciało. Masaż warto zacząć od stóp, a następnie kierować się ku górze. Metoda ta jest polecana głównie kobietom, które mają problem z wrastającymi włosami w okolicy łydek i ud. Po szczotkowaniu pamiętaj koniecznie o odpowiednim nawilżaniu skóry przy pomocy kosmetyków głęboko nawilżających.

Sprawdź także:

Leczenie oraz usuwanie wrastających włosów

Zaprzestanie golenia skóry podrażnionej pozwala zatrzymać proces wrastania włosów. Można też skorzystać z kremów steroidowych, takich jak hydrokortyzon. Są dostępne bez recepty i zmniejszają stan zapalny oraz nawet silne zaczerwienienie. Maść lub balsam leczniczy pozwala także szybko ukoić skórę.Bardzo ważne jest, by środków leczniczych używać pod ścisłą kontrolą dermatologa. 

W szczególnych przypadkach, w walce z wrastającymi włosami mogą być wymagane antybiotyki lub ręczne usuwanie włosów. Zdecydowanie jednak polecamy zapobieganie wrastaniu włosów niż leczenie. Dlatego szczególną uwagę przykładaj do regularnego złuszczania skóry i golenia w kierunku wzrostu włosów. W mocno skrajnych przypadkach zapuszczenie brody może być jedyną opcją.

Skuteczne peelingi do twarzy, brody i ciała 

[product id="1430, 2018, 2806, 1140, 1840, 3798, 4998" slider="true" onlyAvailable="true"]

Zapobieganie wrastaniu włosów po goleniu - krok po kroku

  1. Do golenia używaj elektrycznej golarki - jeśli musisz codziennie golić się na gładko, to sięgnij po maszynkę elektryczną. Golarka będzie miała foliową osłonkę na ostrzach, która skutecznie zapobiega przycinaniu włosków zbyt blisko skóry. Nie tylko jej nie podrażni, ale także ochroni skórę przed zadrapaniami i pomoże zapobiec wrastaniu włosów przez odcinanie ich z dala od poziomu skóry.
  2. Przed goleniem weź gorący prysznic - golarka elektryczna pomaga w zapobieganiu wrastaniu włosów, ale bardzo skuteczny jest także prysznic poprzedzający golenie. Gorąca woda i para silnie zmiękczają zarost. Pomoże to również wywierać mniejszy nacisk na twój ruch maszynką do golenia, co zmniejszy podrażnienia.
  3. Dobrze umyj twarz - mężczyźni najczęściej myją twarz po goleniu, ale warto umyć ją także przed procesem golenia twarzy. Mycie twarzy delikatnym środkiem czyszczącym nie tylko zmiękczy włosy na brodzie i ułatwi ich obcinanie, ale także pomoże uwolnić uwięzione lub wrastające włosy.
  4. Sięgnij po kosmetyki do golenia - podaruj skórze ochronę przed działaniem ostrza maszynki do golenia. Kremy lub pianki do golenia zapewniają warstwę ochronną i poprawiają poślizg maszynki, pozwalając na gładsze i bardziej komfortowe golenie. Wrastające włosy są szczególnie powszechne w okolicy szyi, gdzie włosy leżą płasko, co utrudnia ostrzom czyste odcięcie mieszków. 
  5. Wymień ostrze maszynki do golenia - przy każdym goleniu korzystaj koniecznie z ostrego ostrza i wymieniaj je przy pierwszych oznakach dyskomfortu. Gdy ostrza starzeją się i stają się tępe, mogą zacząć szarpać za włoski i zwiększać ryzyko podrażnienia. Ostrze powinno się zmieniać co 5-6 goleń.

Koniec golenia powinien zakończyć się wmasowaniem w skórę balsamu po goleniu, który nawilży ją oraz złagodzi podrażnienia.

Komentarze do wpisu (0)

Okazja Dnia
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl