Tatuaż polinezyjski to jeden z najstarszych i zarówno najbardziej rozpoznawalnych stylów tatuażu na całym świecie. Historia sięga nawet kilku tysięcy lat wstecz i jest mocno związana z kulturą ludów zamieszkujących wyspy Pacyfiku, takich jak Polinezyjczycy, Maorysi czy Hawajczycy.
Tatuaże polinezyjskie często nazywane są także tatuażem tribal lub tatuażem plemiennym. Charakteryzują się oryginalnym wzornictwem, które oparte jest na powtarzających się liniach, kształtach geometrycznych i symbolach. Warto zaznaczyć, że tatuaż taki wykonywany jest wyłącznie czarnym tuszem. Ten styl w sztuce tatuażu jest pełen odniesień do tradycji wojowników, ale również dawnych wierzeń i obyczajów kultur zamieszkujących wyspy Pacyfiku. W tamtych czasach tatuaże najczęściej były sposobem komunikacji między dość prymitywnymi ludami. Odpowiednie wzory informowały o statusie społecznym, wieku czy nawet pochodzeniu. Nie bez znaczenia było także miejsce na ciele, na którym znajdował się tatuaż. Tatuaże na ramionach nosili niezwykle dumni wojownicy – gdyż tatuaż w tym miejscu oznaczał męstwo i wyjątkową siłę. Wzory na klatce piersiowej informowały o honorze i szczerości posiadacza.
Historia i pochodzenie tatuaży polinezyjskich
Tradycja tatuowania w kulturze polinezyjskiej ma nawet 3000 lat. Ta forma ozdabiania ciała pełniła wtedy bardzo ważne funkcje społeczne i rytualne. Tatuaż na ciele był oznaką przynależności do danego plemienia, ale także był symbolem statusu społecznego czy rangi. Bardzo często tatuowało się w celu upamiętnienia ważne wydarzenia w życiu.
Dzisiaj wiemy, że sztuka tatuażu najbardziej rozwinięta była w Nowej Zelandii oraz na wyspach Samoa. Wojownicy z tych Państw pokrywali swoje ciała licznymi tatuażami koloru czarnego. Natomiast w XVIII wieku wzory polinezyjskie zawitały do Europy, rozpoczynając tym samym trwającą nawet po dziś dzień modę na tatuaże egzotyczne zwane polinezyjskim.
Tatuaż polinezyjski - jego znaczenie i symbolika
Tatuaż polinezyjski był kiedyś swego rodzaju legitymacją, która informowała o ważnych cechach takich jak: status społeczny, randze czy indywidualnych osiągnięciach danego wojownika. Wszystkie symbole wykorzystywane w tatuażach polinezyjskich miały swoje określone znaczenia. Wzór przedstawiający rekina symbolizował dawniej odwagę i siłę. Natomiast wzór żółwia kojarzony był z długowiecznością i ochroną. Kwiat hibiskusa oznaczał wyjątkowe piękno, a muszle – podróż i ruch.
Znane wzory tatuażu polinezyjskiego - ich znaczenie
Enata
- Wygląd: Ludzkie postacie, często przedstawiane w ruchu lub w interakcji.
- Znaczenie i Symbolika: Symbolizują relacje międzyludzkie, więzi rodzinne i społeczne, przedstawiają też przodków i historię rodziny.
Tiki
- Wygląd: Postacie lub maski przypominające półbogów.
- Znaczenie i Symbolika: Reprezentują ochronę, siłę i duchowość, nawiązują do mitologii i duchowych opiekunów.
Korowai (manty płaszczki)
- Wygląd: Stylizowane wzory przypominające płaszczki.
- Znaczenie i Symbolika: Oznaczają inteligencję, elegancję i pokój, często są symbolem harmonii z naturą.
Rekiny i zęby rekinów
- Wygląd: Kontury rekina lub pojedyncze zęby.
- Znaczenie i Symbolika: Symbolizują siłę, ochronę i przewodnictwo, często związane z wojownikami i odwagą.
Żółwie
- Wygląd: Stylizowane obrazy żółwi.
- Znaczenie i Symbolika: Długowieczność, spokój, mądrość i nawigacja, reprezentują również ochronę.
Spear heads (Grot lancy)
- Wygląd: Stylizowane groty lanc, często w formie linii lub szeregów.
- Znaczenie i Symbolika: Symbolizują odwagę, waleczność i siłę.
Oceaniczne fale
- Wygląd: Linie faliste lub kręte, przypominające ruch wody.
- Znaczenie i Symbolika: Ruch, zmiana, ciągłość życia, symbolizują też związek z oceanem.
Słońce
- Wygląd: Koła, spirale, promienie słońca.
- Znaczenie i Symbolika: Bogactwo, jasność, odrodzenie, nowe początki.
Kwiaty
- Wygląd: Stylizowane kwiaty, takie jak hibiskus lub orchidea.
- Znaczenie i Symbolika: Piękno, życie, przyroda, reprezentują też delikatność i miłość.
Ptaki
- Wygląd: Stylizowane obrazy ptaków, często w locie.
- Znaczenie i Symbolika: Wolność, podróże, duchowość, reprezentują też przewodnictwo i wizję.
Geometria
- Wygląd: Linie, kształty geometryczne, wzory.
- Znaczenie i Symbolika: Zależy od układu i kontekstu, często reprezentują równowagę, porządek i harmonię.
Muszle
- Wygląd: Stylizowane wzory muszli.
- Znaczenie i Symbolika: Bogactwo, dobrobyt, życie, związane z morzem i podróżami.
Lizard (Jaszczurki)
- Wygląd: Stylizowane obrazy jaszczurek lub gekonów.
- Znaczenie i Symbolika: Duchy przodków, ochrona, przemiana i regeneracja.
Marquesan cross
- Wygląd: Krzyż w stylu z Wysp Markiz, zwykle z centralnym punktem i symetrycznymi ramionami.
- Znaczenie i Symbolika: Równowaga między elementami, harmonia, symbolizuje także połączenie między niebem a ziemią.
Oceaniczne motywy
- Wygląd: Różnorodne elementy związane z oceanem, takie jak ryby, fale, wodne stworzenia.
- Znaczenie i Symbolika: Związek z morzem, podróże, życie morskie, adaptacja i przetrwanie.
Czym cechuje się modny tatuaż polinezyjski?
Jeśli marzysz o tym, by Twój tatuaż był oryginalny i zarazem doskonale dopasowany do Twoich cech charakteru i stylu bycia, to warto rozważyć zrobienie sobie tatuażu polinezyjskiego. Musisz wiedzieć, że jest on zawsze wykonywany czarnym tuszem i tego rodzaju styl w tatuażu charakteryzuje się raczej wyraźnymi wzorami mocno czarnymi. Projekt zawsze składa się z geometrycznych wzorów, kropek albo wielu plemiennych symboli, np. motywów roślinnych czy równie popularnych motywów zwierzęcych. Każda kompozycja może (i powinna) być inna – zaprojektowana indywidualnie dla osoby, która chce mieć tatuaż plemienny. Robiąc sobie taki tatuaż decydujesz się jednocześnie na swego rodzaju pamiętnik. To dlatego, że tatuaż polinezyjski może mieć w sobie zapisaną historię Twojego życia i uwzględniać ważne jego momenty, cele i marzenia, które dopiero planujesz zrealizować.
Wykonanie tatuażu polinezyjskiego
Tatuowanie w Polinezji to wręcz tradycja, która zakładała wykonywanie wzorów ręcznie, przy pomocy specjalnych narzędzi wykonanych z naturalnych surowców, najczęściej z kości, bambusa czy nawet skorupy żółwia. W obecnych czasach, do wykonywania tatuaży używa się bardziej nowoczesnego sprzętu, chociaż znanych jest co najmniej kilkoro tatuatorów, którzy dalej praktykują tradycyjne techniki tatuowania. Warto zaznaczyć, że tradycyjny proces tatuowania był bardzo bolesny, stanowił swoisty rytuał przejścia.
DO PIELĘGNACJI TATUAŻY POLECAMY
[product id="1746, 3932, 1832, 1962"]
Współczesne interpretacje tatuaży polinezyjskich
Sztuka tatuażu w dzisiejszych czasach jest bardzo mocno rozwinięta. A mimo to wzory polinezyjskie cały czas cieszą się sporą popularnością. Tatuatorzy łączą tradycyjne tatuaże z nowoczesnymi technikami i pigmentami. Dzięki temu powstają unikalne, spersonalizowane projekty nawiązujące do pierwotnych wierzeń i symboli.
Jak dbać o tatuaż polinezyjski?
O tatuaż polinezyjski należī dbać jak o każdy inny. Kiedy jest świeży to obowiązkowo należy zadbać o to, by przebywać go specjalnym, delikatnym mydłem lub żelem, po wysuszeniu nałożyć profesjonalny krem do tatuażu i czynność tą powtarzać co najmniej 3 razy dziennie. Ważne, żeby smarować niewielką ilością. Tatuaż goi się od 4 do nawet 6 tygodni, a polinezyjski z racji swoich ciemnych barw goi się dłużej niż szybciej. Kiedy jest już zagojony to trzeba zadbać o to by nie wyblakł i w tym celu stosować kremy z filtrem. W tego rodzaju wzorach jest to obowiązkowa czynność, której nie powinno się lekceważyć.
TE KREMY OCHRONIĄ TWÓJ TATUAŻ PRZED SŁOŃCEM
[product id="4310, 5527, 4278, 4276"]