Szczotkowanie ciała na sucho to połączenie masażu z peelingiem. Sprawdź, jakie daje efekty i jakie są przeciwwskazania do wykonywania go.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Na czym polega szczotkowanie na sucho?
- Jak prawidłowo szczotkować ciało na sucho?
- Jaką szczotkę wybrać do szczotkowania na sucho?
- Szczotka do masażu na sucho - jaką wybrać?
- Szczotkowanie ciała na sucho - wady
Szczotkowanie ciała na sucho – na czym polega?
Szczotkowanie ciała na sucho za pomocą szczotki do masażu ciała to ostatni hit wśród kobiet. Metoda ta wywodzi się z krajów Dalekiego Wschodu, gdzie w danych latach do masażu służyły wysuszone i twarde części traw. Dopiero później trawę zastąpiono szczotką z naturalnego włosia. Prawidłowo przeprowadzone szczotkowania ciała na sucho ta niweluje rozstępy, mocno ujędrnią skórę i wygładza ją. Efekty po regularnym wykonywaniu masażu szczotką potrafią pozytywnie zaskoczyć. Przyjrzyjmy się zatem bliżej cudom, jakie potrafi zdziałać ta niewielka szczotka do masażu na sucho.
Szczotkowania na sucho – jak to zrobić prawidłowo?
O zabiegu szczotkowania ciała na sucho można przeczytać coraz więcej. Jest to jeden z bardziej popularnych zabiegów wykonywanych przez kobiety. Szczotkowanie skóry na sucho jest naturalnym masażem, którego efekty nie różnią się niczym od tych, wykonywanych w ekskluzywnych salonach SPA. Szczotkowanie na sucho można jednak wykonać samemu w domowych warunkach. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią szczotkę do masażu na sucho oraz odnaleźć odrobinę chęci i czasu.
Szczotkowanie ciała na sucho to zabieg tani, prosty i niezwykle skuteczny. Przy odpowiednim nastawieniu i chęciach każdy wykona go samemu w domu. Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie na masaż, który pobudzi krążenie, pozwoli zredukować cellulit, ujędrni skórę oraz pięknie ją wygładzi. Pomoże również oczyścić organizm ze zbędnych toksyn. Czego zatem chcieć więcej? No właśnie!
Temat szczotkowania ciała na sucho wywołuje coraz większe zainteresowanie i ciekawość, głównie wśród kobiet. W naszym poradniku przybliżymy zalety regularnego szczotkowania oraz wady tego zabiegu. Przedstawimy efekty oraz wymienimy przeciwwskazania. Podpowiem Wam, jaką szczotkę do masażu na sucho wybrać, aby masaż był najbardziej efektywny oraz jak o nią zadbać, aby służyła jak najdłużej.
Jaką szczotkę do masażu na sucho wybrać?
W sklepach znajdziemy coraz większy wybór szczotek do masażu ciała na sucho. Jaką najlepiej wybrać? Wyłącznie taką, której włosie jest naturalne! Szczotka do masażu skóry na sucho wykonana z włókna tampico pochodzącego z rośliny Agawy to strzał w dziesiątkę.
Dostępne są szczotki do masażu na sucho z długą lub krótką rączką. Wybierzcie taką, która będzie dla was najwygodniejsza i lepiej będzie leżała w dłoni. Najważniejsze jest to, by miała naturalne włosie, bo tylko taka, nie podrażni ciała i doskonale spełni swoją rolę.
Na co zwrócić uwagę, kupując szczotkę do masażu na sucho?
- Najlepiej, by została wyprodukowane w Polsce – gwarancja dobrej jakości.
- Powinna posiadać wysokiej jakości woskowane drewno bukowe.
- Szczotka do masażu ciała na sucho powinna posiadać naturalne włosie z kaktusowego włókna tampico, pochodzącego z agawy( rośliny rosnącej w Meksyku).
- Włosie dobrej szczotki powinno być równo przycięte, gęsto osadzone i o odpowiedniej szorstkości
- Szczotka do masażu na sucho powinna posiadać wygodny kształt i praktyczny pas, który ułatwia masaż.
Szczotkowanie ciała na sucho - efekty i korzyści
Szczotkowanie ciała na sucho pomaga pozbyć się przede wszystkim cellulitu oraz rozstępów. Dodatkowo pobudza krążenie limfy oraz krwi, widocznie poprawia koloryt i kondycję skóry, ujędrnia ciało, relaksuje, zmniejsza obrzęki i wykazuje działanie złuszczające.
Szczotka do masażu ciała na sucho powinna mieć twarde włókno, którego użycie za pierwszym razem może być nieprzyjemne. Jednak już przy każdym kolejnym szczotkowaniu skóra zacznie się przyzwyczajać, a czynność ta przyniesie ukojenie i zapewni relaks. Pamiętajcie, żeby szczotkowanie ciała na sucho zawsze odbywało się w kierunku serca, ta sama zasada dotyczy masażu bańką antycellulitową. Na efekty szczotkowania ciała na sucho nie trzeba czekać długo. Po pierwszym szczotkowaniu zauważysz znaczną poprawę kondycji skóry.
Korzyści z wykonywania szczotkowania ciała na sucho:
- redukcja cellulitu,
- wygładzenie skóry,
- ujędrnienie skóry,
- nawilżenie skóry,
- zwiększenie energii,
- zwiększenie napięcia mięśni,
- pozbycie się martwego naskórka,
- relaks,
- zwalczanie problemu wrastających włosków,
- poprawa krążenia krwi,
- zmniejszenie obrzęków,
- pomoc przy bólach stawów,
- stymulacja układu odpornościowego,
- przywrócenie zdrowego kolorytu skóry.
Korzyści jest naprawdę bardzo dużo. Szczotkowanie ciała na sucho przygotowuje także skórę pod kolejne etapy jej pielęgnacji.
Jak dbać o szczotkę do masażu na sucho?
Zakup szczotki do masażu na sucho nie jest dużym wydatkiem, a odpowiednie mycie szczotki wydłuży jej żywotność do kilku lat. Spowoduje to, że zabieg masowania ciała na sucho będzie jednym z najtańszych w życiu. Sprawdźcie, jak dbać o szczotkę, by cieszyć się nią przez długie lata.
Pamiętajcie, by po każdym masażu na sucho umyć szczotkę mydłem lub szamponem oraz wypłukać wodą. Po myciu pozwólcie jej wyschnąć samodzielnie i odstawcie ją włóknem do dołu – może być na gąbce. W ten sposób woda, która pozostała na szczotce po jej umyciu spłynie, a szczotka i jej włosie całkowicie się osuszą.
Szczotkowanie ciała na sucho – jak to zrobić prawidłowo?
Najważniejsza jest tutaj przede wszystkim regularność! Najlepiej szczotkować ciało codziennie. Jak wspominaliśmy wcześniej, na początku zabieg może być mało przyjemny, a niekiedy nawet i boleć. Skóra szybko się przyzwyczaja i zabieg staje się przyjemnością. Polecamy jednak, żeby za pierwszym razem szczotkować ciało delikatnie i wykonywać zabieg z mniejszą intensywnością tak, aby przyzwyczaić ciało do nowego doznania.
Jest kilka podstawowych zasad, które należy bezwzględnie przestrzegać. Podczas masażu ciała na sucho obowiązuje zasada ruchu z dołu ku górze, każdą kolejną partię ciała w kierunku serca. Jest to niezwykle istotne i ważne, gdyż wiąże się to z rozkładem naczyń limfatycznych i przepływem limfy w ciele człowieka.
Jeśli wykonujecie masaż na sucho, szczotkę ustaw pod kątem w stosunku do skóry. Włosie nie może trzeć skóry, a jedynie ją delikatnie omiatać. Powinno to przypominać czynność, jakbyście chcieli przy pomocy tej samej szczotki zmieść z powierzchni skóry drobny pyłek. Nic trudnego, wystarczy odrobina wprawy!
Masaż należy zacząć od stóp, kierując się ku górze. Przesuwajcie szczotkę kolejno na łydki i uda. Następnie wymasujcie brzuch, wykonując przy tym bardzo delikatne koliste ruchy. Masaż rąk rozpocznijcie koniecznie od dłoni. Kierujcie się kolejno ku ramionom aż do szyi, nie zapominając o piersiach. Skóra w ich okolicach jest delikatna i wrażliwa, dlatego wykonujcie lekkie i subtelne ruchy wokół piersi. Warto dokładnie wymasować pośladki oraz plecy, zachowując zasadę poruszania się w kierunku serca. Podczas masażu należy wykonywać długie ruchy szczotką i nie przyciskać jej za mocno do skóry.
Tam, gdzie skóra jest mocno wrażliwa i delikatna, nie naciskajcie mocno na szczotkę. Masaż powinien być subtelny i przyjemny. Całkowicie omijajcie miejsca, w których skóra jest uszkodzona czy posiada rany. Stany zapalne i żylaki także są przeciwwskazaniem do wykonania masażu w tych częściach ciała.
Masaż powinien trwać nie więcej niż 10 minut. Używajcie szczotki powoli, nie spieszcie się i pozwólcie skórze przyzwyczaić się do zabiegu.
Szczotkowanie skóry na sucho – wady
Jak większość zabiegów, także i szczotkowanie na sucho ma swoje wady. Jednak to, czy nasza skóra będzie odczuwała negatywne skutki szczotkowania, zależy w największej mierze od nas samych. Wystarczy stosować się do naszych rad, by uniknąć kilku podstawowych błędów. Wykonywanie masażu zbyt mocno spowoduje, że nie odczujemy wszystkich pozytywnych korzyści, co więcej – sami zaszkodzimy skórze. Natomiast zbyt intensywne szczotkowanie zaburzy naturalne działanie i ochronę skóry. Tym sposobem wywołacie stany zapalne, a przy już istniejących uszkodzeniach skóry i niedoskonałościach, także rozprzestrzenienie się ich.
Szczotkowania ciała na sucho – przeciwwskazania
Kolejny raz podkreślimy, że najważniejsze jest, żeby ciało szczotkować delikatnie. W taki sposób, by stosowany przez nacisk był dla nas przyjemny, a nie drażniący czy bolący. Z każdym kolejnym zabiegiem możecie wykonywać szczotkowania na sucho nieco mocniej i intensywniej. Nie warto jednak przesadzać z naciskiem, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia skóry.
- Szczotkować ciało można przy każdym rodzaju skóry. Istnieje jednak kilka wyjątków, w tym właśnie: wszelkie zakażenia wirusowe, bakteryjne lub grzybicze skóry,
- trądzik (szczególnie ropny i ten z wykwitami zapalnymi),
- skóra atopowa,
- chorobotwórcze zmiany na skórze (łuszczyca),
- silne rany,
- wszystkie nowotwory.
Jeśli posiadasz któryś z wymienionych wyjątków, wówczas szczotkowanie nie jest Tobie zalecane.
Udowodniliśmy, że szczotkowanie ciała przy pomocy naturalnej szczotki z ostrym włosiem jest bardzo korzystne dla naszej skóry oraz organizmu. Zabieg ten pobudza skórę, widocznie poprawia jej kondycję i ukrwienie. Usuwa również toksyny z naszego organizmu. Warto poświęcić każdego dnia do 10 min na szczotkowanie ciała na sucho. Zyskacie tym sposobem wtedy jędrną, aksamitną i gładką skórę oraz energię potrzebną do szczęśliwego życia.