Snake eye piercing zyskuje coraz bardziej na popularności. Na kolczyk w języku decyduje się coraz więcej osób. O tym dość nietypowym, na pewno mocno odważnym i unikalnym przekłuciu jest głośno dzięki mediom społecznościowym takich jak Instagram czy Facebook. Niestety nie wszyscy mają świadomość, że przekłucie to niesie także wiele niebezpiecznych powikłań. Kilka z nich nawet zagraża zdrowiu. Nie wszystkie salony piercingu zrobią Ci kolczyk w języku. Sprawdź dlaczego.
Snake eye piercing - co to znaczy?
Snake eye piercing to nic innego niż kolczyk na czubku języka. W tym miejscu zakłada się delikatnie zakrzywioną sztangę, która po obu stronach posiada niewielkie kuleczki. Nadają one kolczykowi wyglądu oczu węża. Kolczyk do języka powinien być wykonany ze stali chirurgicznej, tytanu albo bioplastu. Warto też pamiętać, że zabieg przekłuwania języka jest dość bolesny.
Jak goić kolczyk w języku - snake eye piercing?
Kolczyk w języku czyli snake eye piercing niestety goi się dłużej niż inne kolczyki w języku czy piercing w innej części ciała. Czas gojenia tego miejsca to nawet 2-3 miesiące. To dlatego, że kolczyk na czubku języka nieustannie narażony jest na ucisk. Czas gojenia jaki podaliśmy jest średni i może być jeszcze dłuższy.
KOSMETYKI DO GOJENIA PIERCINGU
[product id="2114, 6004, 6067, 6068"]
Dlaczego przekłucie języka snake eye piercing jest niebezpieczne?
Przekłucie języka nazywane snake eye piercing nie należy do najbezpieczniejszych przekłuć i niestety niesie ze sobą wiele zagrożeń. Do niebezpiecznych powikłań może dojść już podczas samego przekłucia - można chociażby trafić na naczyńko lub żyłę i w ten sposób spowodować poważny krwotok.
Lista powikłań podczas przekłuwania języka:
- musisz przygotować się na ból oraz obrzęk po przekłuciu;
- przekłucie języka powoduje także na ewentualne infekcje i migrację;
- często występuje także recesja dziąseł czy uszkodzenia zębów, a nawet ich wypadanie;
- przez pewien czas wystąpi upośledzenie mowy;
- możesz mieć również problemy z żuciem i połykaniem pokarmu;
- język może z czasem wypchnąć kolczyk jako ciało obce i pozostawić nieestetyczną bliznę - na szczęście tylko na języku.
Jak dbać o kolczyk w języku tuż po przekłuciu?
Przekłucie snake eye piercing podobnie jak inne wymaga szczególnej pielęgnacji, o której nie powinno się zapominać. Jeśli zdecydujesz się na założenie kolczyka sztangi na czubku języka to pamiętaj o tym, żeby:
- co najmniej 3 razy dziennie płukać jamę ustną płynem antyseptycznym lub roztworem soli fizjologicznej - kupisz ją w naszym sklepie;
- po przekłuciu wymienić koniecznie szczoteczkę do mycia zębów na nową. Musi mieć miękkie włosie i do mycia używaj tylko delikatnych past pozbawionych fluoru, mięty oraz popularnego w tego rodzaju produktach eukaliptusa;
- na czas gojenia kolczyka odstaw aspirynę, antybiotyki i wszelkie środki przeciwbólowe;
- unikaj picia kawy oraz całkowicie zrezygnuj z papierosów, picia alkoholu i korzystania z używek;
- wyeliminuj z diety gumy do żucia oraz produkty ostre, kwaśne, słone, gorące, gazowane, twarde takie jak chociażby orzechy, jabłka i słone chipsy;
- podczas procesu gojenia nie całuj się namiętnie i nie uprawiaj seksu oralnego;
- kolczyk dotykaj tylko po dokładnym umyciu i zdezynfekowaniu dłoni;
- mimo, że jest to kuszące, pod żadnym pozorem nie baw się nowym kolczykiem;
- nie wyjmuj, a tym bardziej nie wymieniaj samodzielnie kolczyka w języku — powierz to zadanie profesjonalnemu piercerowi.
W tym miejscu czas na niezbędną poradę i ostrzeżenie. Jeśli zauważysz, że język zmienił kolor, jest mocno spuchnięty albo zaczerwieniony, a tym bardziej kiedy wydobywa się z niego brzydka wydzielina to natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Nie czekaj i nie zwlekaj z podjęciem decyzji, gdyż narażasz swoje zdrowie.
Czy inne przekłucia języka są także tak niebezpieczne jak snake eye piercing?
Inne kolczyki w jamie ustnej są bardziej bezpieczne. Tradycyjny piercing do języka taki jak Labret, Monroe i Philtrum są wykonywane przy uwzględnieniu anatomii dziąseł i zębów. Są wykonywane tak, żeby nie ocierały ich. Po całkowitym zagojeniu zakładany jest mały krążek, który przy prawidłowym założeniu kolczyka nie będzie się ocierał ani zaczepiał. Warto podkreślić, że żadne z tradycyjnych miejsc w jamie ustnej nie wiąże się z takim samym poziomem ryzyka jak poziome przekłucie języka.