uZbira.pl - Męskie natrualne kosmetyki
Brodaty Blog Kosmetyczny

Słupek barberski - czym jest?

0
Słupek barberski - czym jest?

Dawne salony fryzjerskie dla mężczyzn kojarzone są najczęściej z jednym symbolem. Słupek berberski zwany Barber Pole - bo o nim mowa - to podstawowy element salonu męskiego, w którym dba się o urodę panów. Wyjaśniamy historię słupka oraz genezę jego kolorystyki.

Mężczyźni coraz chętniej korzystają z usług Barbera świadczonych w barber shopach. W każdym mieście powstają kolejne barber shopy, które cieszą się dużą popularnością wśród panów. Większość takich salonów fryzjerskich ma jeden, charakterystyczny symbol. Chodzi oczywiście o trójkolorowy słupek przy szyldzie. Zastanawialiście się kiedyś skąd się wziął i co oznaczają jego kolory? Wyjaśniamy.

Skąd się wziął trójkolorowy szyld barber pole? 

Słupek berberski Barber Pole cechują trzy podstawowe kolory: niebieski, biały i czerwony. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego że każdy z nich ma inne znaczenie i nie są przypadkowo dobrane. Chcąc wyjaśnić znaczenie kolorów barber pole musimy sięgnąć odległych czasów średniowiecza. Wtedy to, fryzjer kojarzony był bardziej z medycyną niż usługami pielęgnacji brody i włosów, a tym bardziej układaniem fryzury. W średniowieczu w popularnych barber shopach zajmowano się upuszczaniem krwi i był to praktykowany wtedy sposób na leczenie wielu przypadłości. Dzisiaj aż ciężko sobie wyobrazić takie praktyki w salonach męskich.Dlatego kolor czerwony był symbolem krwi. W dawnych czasach w salonie fryzjerskim dla mężczyzn było jej dużo. Fryzjerzy obok lekarzy mogli precyzyjnie operować bardzo ostrymi narzędziami, dlatego powierzono im te zabiegi. Od 1163 roku znacznie wzrosło znaczenie fryzjerów jako osób, które praktykowały wykonywanie drobnych zabiegów chirurgicznych. Dlatego, że zabroniono wykonywanie ich mnichom. Mężczyźni w salonach męskich mogli zatem wyrwać zęba, nastawić bark, zszyć głęboką ranę i oczyścić ją starannie.

Wyjaśnienie znaczenia koloru białego będzie proste. Można się szybko domyślić, że był powiązany z barwą opatrunków, które tamowały krew. Natomiast kształt Barber Pole nawiązuje do kija, który przyciskano do ciała osoby, u której chciano otworzyć żyły. Dzięki naciskowi, żyły się wybrzuszały i były zdecydowanie łatwiejsze do zlokalizowania oraz późniejszego nacięcia. Aż do roku 1745 w salonach męskich wykonywano krwawe zabiegi, by już rok później salon berberski stał się jedynie miejscem męskiej pielęgnacji. A więc tym, z czym kojarzony jest do dzisiaj.

Pierwsze słupki berberskie miały wyłącznie dwa kolory - czerwony oraz biały. Trójkolorowe Barber Pole został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych. Kolor niebieski został dodany w celu podkreślenia narodowego charakteru tego symbolu. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, gdyż trójkolorowy słup berberski zyskał sławę na całym świecie i obecnie kojarzony jest już na całym świecie.

Słupek barberski to najczęściej spotykany element wystroju barbershopów

Wiesz już, że trzy kolory barber pole: niebieski ,biały i czerwony symbolizują co innego, a mimo to, bardzo ważnego dla fryzjerstwa. Może bardziej dawnego, niż współczesnego, co wyjaśniliśmy wcześniej. Każdy symbolizuje coś innego bardzo ważnego dla fryzjerstwa męskiego. Według Amerykanów kolor niebieski ma nawiązywać jak i pozostałe kolory do flagi amerykańskiej i podkreślać narodowość. Kolor biały natomiast podkreśla czystoś i higienę, a czerwony krew.

[product id="5477, 5478, 5479, 5611"]

Zasada działania barber Pole jest niezwykle prosta. Jeśli zakład fryzjerski jest otwarty słupek się świeci, jeśli zamknięty – jest zgaszony. Dzięki temu idąc ulicami miast w USA (gdzie plany miast w większości przypadków oparte są na kątach prostych) z daleka było można dostrzec, czy w danym salonie można skorzystać z usługi, czy niestety już nie.

Od kilku lat w Polsce można zaobserwować rozkwit branży barberskiej i fryzjerstwa męskiego. Lokale takie często stylizowane są na stare studia barberskie – z meblami w stylu retro i z klasycznymi akcesoriami do golenia oraz kosmetykami fryzjerskimi. Dlatego jeśli zależy Ci na wyróżnieniu się na tle konkurencji, warto sprawić sobie popularny słupek barberski - znajdziesz je też w ofercie naszego sklepu. Zapraszamy.

Komentarze do wpisu (0)

Okazja Dnia
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl