uZbira | Kosmetyki do brody, sklep dla brodaczy, pomady do włosów

Włoskie kosmetyki DEPOT taniej 16% z kodem: DEPOT16

Brodaty Blog Kosmetyczny

Płyn do dezynfekcji - jaki wybrać i jak używać?

0
Płyn do dezynfekcji - jaki wybrać i jak używać?

Po co nam płyn do dezynfekcji rąk?

Wiemy, że na każdej powierzchni z którą mamy kontakt, a także na naszej skórze znajduje się wiele różnych drobnoustrojów. Niektóre są nam potrzebne do zachowania odpowiedniej flory skóry, jednak niektóre są drobnoustrojami chorobotwórczymi, czyli mogą zaatakować nas organizm i rozwinąć stan chorobowy. W ostatnich miesiącach cały świat zwraca szczególną uwagę na higienę, zwłaszcza rąk. Z wielu źródeł słyszymy o różnych sposobach, patentach, które pozwolą nam utrzymać prawidłową higienę. Jednym z takich sposobów jest używanie preparatów do odkażania rąk. Czy jednak znamy ich zalety? Płyn do dezynfekcji rąk zawiera w sobie alkohol w formie płynnej, żelowej lub piankowej. Usuwa on większość czynników zakaźnych poprzez ograniczenie lub zahamowanie wzrostu drobnoustrojów. Aby płyn miał takie działanie musi w sobie zawierać 75-85% etanolu, izopropanolu, propanolu lub mieszaninę tych składników. Działają one szybko, czas działania określa się na 20-30 sekund. Niewątpliwie jedną z najkorzystniejszych zalet jest ta, że nie potrzebują one użycia wody, spłukania i wysuszenia. Są przeznaczone do działania na skórze, więc nie musimy się obawiać uszkodzeń naskórka.

Czym jest płyn do dezynfekcji rąk?

Płyn do dezynfekcji rąk jest środkiem, który niszczy drobnoustroje chorobotwórcze występujące na rękach poprzez ograniczenie lub zahamowanie ich wzrostu. Płyny takie muszą zawierać jeden lub kilka rodzajów alkoholi, substancje pomocnicze i humektanty. Alkohole używane są w stężeniach od 75% do 85%, wykorzystuje się etanol, izopropanol, propanol lub ich mieszanki, w formie płynnej, żelowej lub piankowej. Humektanty są związkami nawilżającymi, które przeciwdziałają działaniu wysuszającemu alkoholi. Do ich użytkowania nie potrzebujemy wody, nie spłukujemy ich ani nie osuszamy ręcznikiem czy innym materiałem. Jest to środek, które bezpośrednio nakładamy na skórę rąk. Wyjątkiem są sytuacje gdy widoczne jest zabrudzenie rąk, np. od ziemi, krwi czy innych płynów ustrojowych, kiedy skorzystano z toalety. Alkohole obecne w składzie preparatu są dobrze tolerowane przez skórę. Trzeba jednak uważać kiedy na rękach mamy skaleczenia, używanie wtedy płynu do dezynfekcji będzie powodowało pieczenie. Takie skaleczenia należy zabezpieczyć np. naklejając plaster w tym miejscu przed dezynfekcji.

Jak używać płynu do dezynfekcji rąk?

Płyn do dezynfekcji rąk jest środkiem, który chroni nas przed drobnoustrojami chorobotwórczymi występującymi na skórze. Zawiera alkohole, substancje pomocnicze i humektanty. Z alkoholi używa się etanolu, izopropanolu, propanolu lub ich mieszanek w stężeniach od 75% do 85%. Jest to element składu, którego funkcją jest właśnie zahamowanie wzrostu drobnoustrojów chorobotwórczych. Działanie alkoholi na wygląd skóry polega na jej wysuszaniu. Po to są w preparacie dodatkowo zawarte humektanty, które są środkami nawilżającymi i zrównoważą działanie alkoholi. W przypadku kiedy nasze ręce nie są zabrudzone, płyn używamy bezpośrednio na skórę. Nie potrzebujemy w takiej sytuacji uprzedniego umycia rąk wodą i mydłem, co jest dużą zaletą takich preparatów. Nie trzeba ich też wysuszać ręcznikiem, dzięki czemu możemy go używać wszędzie i zawsze gdy zajdzie potrzeba. Jeśli jednak mamy ręce widocznie ubrudzone należy przed dezynfekcją płynem umyć je wodą i mydłem. Następnie można przejść do dezynfekcji. Przed dezynfekcją należy zabezpieczyć skaleczenia i pozbyć się biżuterii.

Do czego nam płyn do dezynfekcji rąk?

Płyn do dezynfekcji rąk to przydatny preparat, który może towarzyszyć nam codziennie we wszystkich sytuacjach. Jest to preparat, który pozbywa się z naszej skóry drobnoustrojów chorobotwórczych. Każdy jest świadomy ile mikroorganizmów otacza nas, każdy również wie, że nie wszystkie są one nam przyjazne. Higiena rąk jest ważna ze względu na szeroki kontakt rąk z różnymi powierzchniami, jedzeniem. Zakażone ręce mogą być także przenośnikiem drobnoustrojów do naszych oczu, nosa czy buzi. Płyny do dezynfekcji rąk zawierają w sobie składnik, który jest w stanie zahamować rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Jest nim alkohol. Powszechnie używa się w stężeniu 75-85% mieszanek etanolu, izopropanolu, propanolu lub występują w składzie pojedynczo. Alkohol jest w stanie pozbyć się większości czynników zakaźnych już w 30 sekund. Dodatkowo środki antybakteryjne mają formę żelu, co jest bardzo wygodne w użytkowaniu. A jeszcze większą ich zaletą jest fakt, że nie potrzebujemy do ich użytku wody, mydła, ani ręcznika. Ich skład jest tak dobrany, że płyn jest dobrze tolerowany przez skórę rąk.

Jak prawidłowo używać płynu do dezynfekcji rąk?

Dezynfekcja rąk w ostatnich miesiącach stała się szczególnie ważna w naszym życiu codziennym. Ważne jest abyśmy posiadali wiedzę jaki płyn do dezynfekcji rąk jest skuteczny i jak go używać aby dobrze zadziałał. Co powinien zawierać w sobie dobry płyn? Musi mieć w składzie alkohol w stężeniu odpowiadającym 75-85%, który zniszczy drobnoustroje chorobotwórcze występujące na naszych rękach. Powszechnie używany jest etanol, izopropanol, propanol lub mieszanina tych związków. Ważne jest stężenie tego alkoholu. Jeżeli będzie niższe niż zalecane to środek ten nie będzie skuteczny nawet przy prawidłowym użytkowaniu. Alkohol oprócz tego, że eliminuje drobnoustroje chorobotwórcze to działa wysuszająca na skórę. Taki płyn musi zawierać substancje nawilżające, inaczej humektanty, które zrównoważą niechciane skutki alkoholu. Humektantem jest np. aloes. Aby prawidłowo używać płynu do dezynfekcji na oczyszczone ręce należy bezpośrednio nałożyć preparat na skórę, czyścić nimi dłonie przez 30 sekund i pozostawić do wyschnięcia, bez wycierania w materiał. Zazwyczaj jest on w formie żelu, więc użytkowanie jest wygodne. W przypadku gdy skóra jest zanieczyszczona należy uprzednio umyć ją wodą i mydłem, a następnie nałożyć płyn.

[product category_id="112" limit="5" slider="true" onlyAvailable="true"]

Po co płyn do dezynfekcji powierzchni?

Wokół nas są miliardy przeróżnych mikroorganizmów. Niektóre z nich mają na nas obojętny wpływ, niektóre pozytywny, niestety wiele z nich działa na nas negatywnie. Mogą to być bakterie, drożdże czy wirusy. Płyn do dezynfekcji tych mikroorganizmów z powierzchni musi zawierać w sobie składnik, który będzie zdolny do ich eliminacji. Takimi związkami mogą być alkohole, aldehydy i fenole, kwasy czy związki nieorganiczne jak chlor. Przy wyborze płynu do dezynfekcji należy wziąć pod uwagę do jakiego materiału jest on potrzebny. Czy jest to podłoga w pomieszczeniu sanitarnym? Czy może aparatura medyczna? Jeśli jesteśmy pewni, że nie będziemy bezpośrednio mieli styczność z odkażaną powierzchnią to nie trzeba zwracać uwagi na rodzaj środka odkażającego. Jednak jeżeli wiemy, że ten kontakt będzie, czyli np. będziemy boso chodzić po podłodze, to należy unikać aldehydów i fenoli w składzie płynu do dezynfekcji rąk. Aldehydy i fenole wywołują reakcje alergiczne. Mogą również odbarwiać powierzchnie, więc płyny z tym rodzajem związków bardziej będą nadawać się np. do pomieszczeń gospodarczych.

Jak prawidłowo dezynfekować powierzchnie?

Powierzchnie mogą być siedliskiem wielu różnych mikroorganizmów, które są chorobotwórcze dla ludzi. Oczywista jest dezynfekcja pomieszczeń sanitarnych czy gospodarczych, sal operacyjnych czy łóżek szpitalnych. Warto jednak odkażać także powierzchnie we własnym domu. Można odkażać podłogi, kuchenki, klozety czy wanny lub prysznice. Płyn do dezynfekcji powierzchni, który przeznaczony jest do użytku domowego nie powinien zawierać w sobie czynnika odkażającego, który wywołuje reakcje alergiczną i przebarwienia powierzchni. Takimi czynnikami są aldehydy i fenole, więc kiedy tylko zobaczy się je w składzie takiego preparatu, należy go od razu odłożyć i nie kupować. Najlepszym wyborem będzie wybranie płynu na bazie alkoholu. Obecnie na rynku jest wiele produktów. Do użytku domowego warto wybrać środek, który będzie bezzapachowy lub posiadał przyjemny zapach, dlatego, że alkohole w nich zawarte używane są w wysokich stężeniach, co będzie dawało niemiły, duszący zapach. Przy oczyszczaniu powierzchni trzeba pamiętać o ochronie rąk, czyli założeniu rękawiczek. Te płyny nie są przeznaczone dla skóry.

Jakie są płyny do dezynfekcji?

Płyn do dezynfekcji powierzchni znacząco różni się od środków dezynfekujących do rąk. W zależności od tego jaką powierzchnię dany płyn ma odkażać zawiera w sobie dany czynnik dezynfekujący. Jeśli jego celem jest odkażanie powierzchni, z którą kontakt ma ciało ludzkie, np. podłoga w mieszkaniu, łóżka szpitalne, aparatura medyczna, nie może on zawierać w swoim składzie aldehydu lub fenoli. Te związki wykazują działanie alergiczne, zagrażają więc zdrowiu. Dodatkowo mogą one przebarwiać powierzchnie, na które zostaną użyte. Standardowym składnikiem odkażającym jest alkohol, a głównie mieszanki różnych, złożonych alkoholi. Ich stężenia są bardzo wysokie, co przekłada się na ich skuteczne działanie, ale także na nieprzyjemny, ostry zapach. Jeśli planujemy zakup takiego płynu do dezynfekcji przedmiotów czy powierzchni w mieszkaniu, zalecane jest aby wybierać środki bezzapachowe lub zapachowe. Płyny do użytku domowego są gotowymi środkami do użycia, a te, które są używane do odkażania pomieszczeń sanitarnych czy gospodarczych najczęściej są przygotowywane przed samą dezynfekcją.

Czytaj także: Najlepsze kosmetyki dla Barberów - nasz ranking

Płyn do dezynfekcji powierzchni w mieszkaniu

Prawidłowe działanie środków dezynfekujących zapewnia środek odkażający. Do użytku domowego należy wybrać płyn do dezynfekcji powierzchni, który zawiera w sobie alkohol w wysokich stężeniach i substancje pomocnicze. Ważne jest aby nie był to środek do użytku profesjonalnego. Użycie takiego płynu polega na zmieszaniu go w odpowiednim stosunku z wodą. Należy zwrócić uwagę aby na opakowaniu znalazła się instrukcja w jakiej ilości zmieszać ze sobą alkohol i wodę aby otrzymać płyn o pożądanym, skutecznym stężeniu. Prawidłowo stworzony płyn powinien być z przewagą ilości użytego alkoholi w stosunku do wody. Jeżeli chodzi o dezynfekcje w mieszkaniu zlewów, prysznica lub wanny, kuchenki, śmietników, wygodne będzie użycie płynu w butelce ze spryskiwaczem. W przypadku podłóg dobrym sposobem jest umycie ich mopem. Takie środki nie wymagają użycia wody ani wysuszenia. W przypadku gdy użyje się za dużo płynu dezynfekującego należy zetrzeć jego nadmiar. Alkohol o wysokim stężeniu, który używany jest w płynach do dezynfekcji powierzchni, posiada ostry, nieprzyjemny zapach. Do użytku domowego najlepiej sprawdzą się preparaty, które będą bezzapachowe lub wzbogacone o inny, przyjemny dla ludzi, zapach.

[product id="2902" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Płyn do dezynfekcji pomieszczeń sanitarnych i gospodarczych

Dezynfekcja w szpitalu, w pomieszczeniach gospodarczych, w których magazynuje się żywność, jest codziennością, która musi być przestrzegana. Służy ona pozbyciu się mikroorganizmów, które mogą wywołać w ludzkim organizmie choroby. Stosuje się je również aby nie przenosić wrogich drobnoustrojów. Płyn do dezynfekcji pomieszczeń musi zawierać skuteczną ilość środka dezynfekującego. Najczęstszym takim środkiem jest alkohol. Należy wystrzegać się płynów z aldehydami lub fenolami, bo wywołują one u ludzi reakcje alergiczną. Używana się mieszanek alkoholi złożonych, które przed dezynfekcją miesza się w podanym przez producenta stosunku z wodą. Stosunki są określane na podstawie jakie stężenie końcowe chcemy uzyskać. Stężenia używanych płynów będą się różniły w zależności od dezynfekowanych pomieszczeń, inne będą dla sal operacyjnych, inne dla pomieszczeń gospodarczych. Ich działanie jest krótkie i skuteczne, odznaczają się dużą skutecznością w zabijaniu mikroorganizmów. Nie potrzebują one być wycierane, wystarczy zostawić je do wyschnięcia. Często są to preparaty do użytku przez profesjonalnego użytkownika.

Komentarze do wpisu (0)

Okazja Dnia
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl