W latach 80-tych i 90-tych do popularyzacji fryzury Mullet przyczynili się przede wszystkim David Bowie, Kajagoogoo, Limahl, Modern Talking, Lady Punk, Lombard, Alphaville, Rod Stewart, Paul McCartney oraz także król muzyki pop, Michael Jackson. Wszyscy Ci artyści dumnie nosili tą fryzurę, która dzisiaj powraca na salony. Swoje lata świetności fryzura Mullet przeżywała zdecydowanie w latach 80-tych. Były to czasy modnych tapirów, odważnych i wyrazistych kolorów oraz szalonej ekstrawagancji na głowie.
Ale uczesanie to było chętnie wykorzystywane również w kinie. W 1984 roku, w teledysku, który promował do dziś znany i chętnie oglądany film "Niekończąca się opowieść" możemy podziwiać brytyjskiego piosenkarza, który paraduje w dwukolorowej fryzurze Mullet. Przeciwieństwem tego stylu był Michael Jackson, który w swoim popularnym teledysku „Beat It”, sięgnął po naturalnie skręconą strukturę włosów z charakterystycznym opadającym lokiem na czole. Tylko te dwa przykłady podkreślają znaczenie tej stylizacji w tamtych czasach i także uniwersalność tej fryzury i wiele różnych możliwości jej stylizacji.
Mullet - modna fryzura w 2024 roku?
Od niedawna Mullet szybko zyskuje na popularności i fryzura ta uznawana jest przez stylistów za jedną z modniejszych fryzur męskich w roku 2024. Po to niezapomniane połączenie krótkich włosów z przodu i długich z tyłu, sięga coraz więcej panów, którzy decydują się na takie rozwiązanie, gdyż jest dla nich symbolem odwagi. Jednak dla wielu taki krok wydaje się być także mocno kontrowersyjnym wyborem...
W naszym artykule przybliżymy fryzurę Mullet. Sprawdzimy czym się wyróżnia, przybliżymy jej historię i podpowiemy jak ją zrobić i jakimi kosmetykami stylizować. Sprawdź czy fryzura Mullet będzie Ci pasować i czy jest to odpowiednie uczesanie dla Ciebie.
Od kiedy fryzura Mullet jest znana?
Początki fryzury mullet nie sięgają lat 80-tych, a są zdecydowanie starsze. Na pewno niewielu spodziewa się takiej historii tej stylizacji. Genezę i ewolucję Mullet opisuje Alan Henderson w swojej książce pt. „Mullet Madness”. Pokazuje w niej rozkwit oraz miejsce, jakie zajmowała fryzura Mullet w świadomości kulturalno-społecznej od czasów prehistorycznych aż do współczesnych. Alan jasno sugeruje, że fryzura mogła zostać doceniona już bardzo dawno temu, przez pradawne ludy. Panowie w tamtych czasach podcinając grzywkę osiągali lepszą widoczność oraz wygodę. Natomiast wyraźnie dłuższe włosy z tyłu głowy chroniły ich karki. Poza tym uczesanie w stylu mullet bez problemu można odnaleźć też w greckich posągach z VI wieku p.n.e. oraz u rzymskich gladiatorów.
Skąd się wzięła nazwa "fryzura na czeskiego piłkarza"?
Nazwa fryzury „czeski piłkarz” nawiązuje do piłkarzy czechosłowackich, którzy chętnie pokazywali się medialnie w tej fryzurz. Innym sportowcem tego kraju, który przyczynił się do popularności tej fryzury był czeski hokeista Jaromír Jágr, który występował także na taflach zawodowej Ligii NHL. Ale także w naszym kraju znaleźć można propagatora tego uczesania. Jacek Ziober, bo o nim mowa, chętnie nosił fryzurę w stylu mullet.
Czym wyróżnia się fryzura mullet męska?
Opisaliśmy już skąd pochodzi fryzura mulle i kiedy dokładnie cieszyła się największą popularnością. Czas przedstawić jej kluczowe cechy i opisać, czym wyróżnia się na tle innych stylizacji. Fryzura mullet to przede wszystkim dwie mocno różne długości włosów. Z przodu są wyraźnie krótsze, z tyłu natomiast długie, a nawet bardzo długie. Warto również wiedzieć, że cechą charakterystyczną tego uczesania są włosy krótkie z przodu, które mogą jednocześnie przybierać formę strzyżenia bob lub krótkiego pixie cut. Nadaje to tej fryzurze nieco elegancji i szyku. Z tyłu włosy pozostają długie i mogą być bardzo różnej długości.
Mullet damski różni się dłuższymi pasmami włosów niż ma je mullet męski. Jednak w obu przypadkach kontrast między krótkim i długimi włosami musi być odpowiednio zachowany. Ważne jest, żeby męski lub damski mullet miał unikalny charakter i był odważną stylizacją. Fryzura ta pozwala także na różne wariacje. Może być noszona gładko uczesana, falowana albo spięta, co pozwala na dużą swobodę i dostosowanie stylizacji do indywidualnych preferencji.
Komu pasuje fryzura Mullet?
Na pewno zastanawiasz się nad tym, czy fryzura mullet będzie Ci pasować. Pasuje ona tak naprawdę do różnych osób, ale polecamy ją jednak bardziej odważnym i pewnym siebie panom, z dużym dystansem do siebie. To dlatego, że mullet to styl, który wymaga dużo odwagi od osoby, który zdecyduje się na taką stylizację.
DO STYLIZACJI TEJ FRYZURY POTRZEBNE BĘDĄ
[product id="5242, 2600, 934, 3902"]
Fryzura na czeskiego piłkarza doskonale pasuje do osób, którzy mają owalne, kwadratowe i trójkątne kształty twarzy. Musisz wiedzieć, że długość włosów przy tym cięciu oraz częsta asymetria kosmyków mocno przyczynia się do poprawy proporcji twarzy. Nie sposób pominąć, że fryzura mullet jest niezwykle często kojarzona z pewnym buntowniczym i niekonwencjonalnym stylem życia. Musisz mieć to na uwadze podczas podejmowania decyzji.
Cięcie to wybierają zatem najczęściej osoby o silnych osobowościach i otwartych na dużą dawkę eksperymentów ze współczesną modą. Jest to jednocześnie uniwersalna fryzura, która może być wykonana na każdym rodzaju włosów.
Jak zrobić fryzurę mullet – przewodnik krok po kroku
Jeśli przekonaliśmy Cię, że fryzura mullet jest modna i warta uwagi, to czas podpowiedzieć jak ją zrobić krok po kroku. Bez problemu dasz radę zrobić ją samodzielnie w domu lub skorzystać z usług profesjonalnego fryzjera, który szybko i z łatwością poradzi sobie z takim cięciem.
Od idealnej fryzury mullet dzieli Cię tylko tych kilka kroków:
- Przygotowanie włosów – umyj włosy szamponem i dokładnie je osusz. Tylko czyste i świeżo umyte włosy ułatwią strzyżenie i późniejszą ich stylizację kosmetykami.
- Podziel włosy na sekcję – w ten sposób oznaczysz obszar, które włosy mają być krótsze, a które pozostawisz dłuższe z tyłu. Pomocny do tego będzie grzebień do włosów i klamerki.
- Rozpocznij strzyżenie włosów z przodu – od włosów z przodu głowy należī rozpocząć strzyżenie. Możesz zdecydować się na krótki bob, pixie cut lub inną preferowaną fryzurę z krótkimi włosami z przodu. Bądź niezwykle postrożny, powoli osiągając pożądaną długość cięcia kosmyków włosów.
- Zacznij strzyżenie włosów z tyłu – czas przejść do tyłu głowy i zając się włosami, które mają pozostać wyraźnie dłuższe. Zdecyduj jaką długość preferujesz i strzyż je stopniowo. Pamiętaj by utrzymać kontrast między przednią, a tylną częścią fryzury.
- Rozpocznij stylizację włosów – już po strzyżeniu czas zadbać o odpowiednią stylizację fryzury. W zależności od Twoich indywidualnych preferencji, możesz użyć produktów do stylizacji, takich jak żele, pianki lub spraye do włosów. Pomocne bedą także pomady do włosów, które nadadzą fryzurze odpowiednią teksturę.
- Pamiętaj o utrwalaniu – na samym końcu, jeśli chcesz utrwalić finalny efekt fryzury, możesz sięgnąć po lakier do włosów, który pozwoli zachować elastyczność i trwałość Twojej fryzury.
Jakich kosmetyków użyć do stylizowania fryzury mullet?
Na samym końcu skupimy się na najlepszych kosmetykach, które pomogą podczas stylizacji fryzury mullet. Dzięki naszym radom wiesz już jak samodzielnie krok po kroku wykonać tą fryzurę. Teraz podpowiemy, jakich kosmetyków należī użyć, by uzyskać najlepszy efekt.
- Żele do włosów – to znakomite kosmetyki do stylizacji, a dokładnie do ujarzmiania krótkich włosów z przodu i dodatkowo nadania im także odpowiedniej tekstury.
- Pianka do włosów – jej atutem jest to, że posiada lekką konsystencję i doskonale nadaje się do nadawania objętości i tekstury włosom. Możesz z powodzeniem użyć jej na krótkie włosy z przodu, ale też na długie z tyłu.
- Prestyler – tonik do włosów pozwala na nadanie włosom matowego wykończenia i dodatkowo dodanie lekkości fryzurze mullet. Orestyler będzie idealnym kosmetykiem do wydobywania naturalnego ruchu w długich kosmykach z tyłu głowy.
- Lakier do włosów – możesz wykorzystać jego moc podczas utrwalenia fryzury i utrzymania jej przez cały dzień w eleganckim stanie.
- olejki do włosów lub serum do końcówek – tego typu produkty świetnie sprawdzą się przy poprawie wyglądu dłuższych włosów z tyłu i zachowaniu ich w dobrej kondycji. Kosmetyki takie powodują, że włosy są bardziej odpornie na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, a dodatkowo są bardziej elastyczne i zdrowe.
- Pomady i kremy do włosów – pozwolą Ci ujarzmiać niesforne włosy i nadać fryzurze pożądany efekt. Kosmetyki do stylizacji nadają się do krótkich jak i dłuższych włosów.
POLECANE PRZEZ NAS KOSMETYKI DO UKŁADANIA FRYZURY MULLET
[product id="5358, 6005, 160, 4398"]
Pamiętaj, że zarówno ilość jak i wybór kosmetyków zależy zawsze od indywidualnych preferencji oraz efektu, jaki chcesz osiągnąć. Dobrze uwzględnić też ostateczną długość włosów i ich rodzaj. Wybierając kosmetyki do stylizacji włosów w naszym sklepie, masz gwarancję wysokiej jakości, a dodatkowo kupisz produkty o naturalnych składach i bezpieczne dla Twoich włosów i skórty głowy.