- Jak należy wykonać masaż skóry głowy
- Czym jest akupresura i akupunktura
- Jakie szczotki sprawdzą się do masażu skóry głowy?
Masaż głowy - jakie są korzyści?
Masaż skóry głowy ma wiele zalet. Przede wszystkim przynosi ulgę od migreny, wpływa również na leczenie objawów bezsenności, oraz szybko zmniejsza napięcie i uczucie niepokoju. Dodatkowo masaż taki poprawia też pamięć, a regularnie stosowany zmniejsza ryzyko wahań ciśnienia krwi. Odpowiednio przeprowadzony pozwala zwiększyć również zakres ruchu szyi oraz barków.
Czytaj także: Domowe sposoby na wzmocnienie włosów
W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na masaż skóry głowy, który pozytywnie wpływa na porost włosów. Odpowiednia technika ucisku pozwala na stymulację przepływu krwi do cebulek włosów, a to zapobiega wypadaniu włosów i doskonale stymuluje porost włosów. Nie sposób zapomnieć, że prawidłowo wykonany masaż głowy redukuje także ból i uczucie zmęczenia oraz wyraźnie poprawia koncentrację.
Akupresura i akupunktura
Akupresura to inaczej masaż punktowy, który przynosi bardzo dużo korzyści. Prawidłowo wykonany pozwala na wyeliminowanie wielu dolegliwości. Taki masaż należy wykonywać delikatnie i starannie. Kolistymi ruchami, nie odrywając opuszków należy zacząć od czoła przesuwając się w kierunku karku. Maksymalny czas masażu nie powinien przekraczać ok. 5 minut. Zabieg można wykonać zarówno na włosach suchych lub podczas mycia głowy (np. po wcześniejszym nałożeniu szamponu do włosów lub odżywki).
Zabiegi akupresury i akupunktura wywodzą się oczywiście z medycyny chińskiej. Akupresura dotyczy ucisku, natomiast akupunktura wymaga już użycia igieł. Należy pamiętać także, żeby zabieg akupunktury przyniósł oczekiwane rezultaty (np. przyspieszył porost włosów), powinien zostać przeprowadzony przez odpowiednio wykwalifikowaną osobę, która posiada m.in. wiedzę na temat akupunktów.
Jak prawidłowo wykonać masaż skóry głowy?
Masaż skóry głowy możesz wykonać samodzielnie i dodatkowo w dowolnej chwili! Oczywiście możesz skorzystać z usług profesjonalisty w salonie fryzjerski. skóry głowy najlepiej wykonywać tuż po myciu włosów szamponem oraz przed stosowaniem kolejnych kosmetyków np. stylizujących. Możesz także wykonać masaż na suchych włosach z użyciem olejku np. arganowego lub wcierki do włosów.
Masaż skóry głowy - krok po kroku:
- Na samym początku zacznij masować skórę od czoła i powoli przesuwaj się w kierunku karku, a następnie uszu. Masuj skórę bardzo delikatnie opuszkami palców wykonując koliste ruchy.
- Masaż powinien być bardzo delikatny – wykonuj go opuszkami palców, nie odrywając ich od skóry głowy podczas wykonywania kolistych ruchów.
- Cały masaż powinien trwać nie więcej niż ok. 5 minut.
Szczotkowanie skóry głowy
Szczotkowanie głowy jest jedną z najpopularniejszych form masażu skóry głowy. Zabieg ten zdecydowanie poprawia mikrokrążenie krwi, co następnie pozytywnie wpływa na prawidłowe ukrwienie skóry głowy. Czesanie włosów pozwala pozbyć się z nich wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz pozostałości po kosmetykach do stylizacji. Szczotkowanie usta także ze skóry głowy martwy naskórek. Pozwala również równomiernie rozprowadzić sebum na całej długości porostu. Jeśli nie występują specjalne przeciwwskazania, zalecane jest szczotkowanie głowy dwa razy dziennie tj. rano i wieczorem.
Czytaj także: Szczotki do włosów z dzika - co musisz o nich wiedzieć?
Czy masaż skóry głowy jest dla każdego?
Niestety nie. Po pierwsze z masażu zrezygnuj jeśli zaobserwowałaś stan zapalny skóry głowy. Drugim bardzo ważnym przeciwwskazaniem jest nadprodukcja gruczołów łojowych. Niestety w tym przypadku, ich stymulacja może prowadzić do nadmiernego przetłuszczania się włosów. Zabieg nie jest zalecany także osobom z mocno zniszczonymi włosami, które są bardzo podatne na tarcie.