Zastanawiasz się nad założeniem kolczyka w pępku? Musisz wiedzieć. że od wielu lat to jeden z najpopularniejszych rodzajów piercingu na ciele. Kolczyk w pępku symbolizuje niezależność oraz wolność. Ta forma ozdoby była modna już w czasach starożytnych, a ilość kolczyków świadczyła o statusie społecznym właściciela. W starożytnym Egipcie tylko członkowie rodziny królewskiej mogli nosić kolczyki w pępku. Zebraliśmy wszystkie informacje o piercingu tego miejsca w ciele. Dlatego omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o przekłuciu pępka, aby podjąć świadomą decyzję. Opiszemy z jakich materiałów produkowane są kolczyki, jak przebiega zabieg przekłuwania oraz jak dbać o higienę przekłutego miejsca, aby szybko się zagoiło.
Jak wygląda przekłucie pępka?
Zanim zdecydujesz się na przekłucie pępka, upewnij się, że nie masz żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Następnie ważne jest, żeby wybrać doświadczonego piercera, który zapewni Tobie bezpieczny i komfortowy zabieg przekłucia i założenia kolczyka w pępku. Wizyta w salonie piercingu powinna zacząć się od rozmowy z piercerem, który w trakcie niej oceni, czy możesz bezpiecznie przejść zabieg. Następnie piercer wyjaśni, Ci jak przebiega zabieg przekłucia. Skórę powyżej pępka należy dokładnie zdezynfekować, a następnie przekłuć sterylną igłą i umieścić w niej odkażony kolczyk. Dobry piercer udzieli Tobie również cennych wskazówek dotyczących higieny i pielęgnacji przekłutego miejsca. Zwykle przekłucie wykonuje się nad pępkiem, ale może być wykonane też poniżej, z boku lub w samej bliźnie pępka.
Czy założenie kolczyka w pępku boli?
Odczuwanie bólu zarówno w przypadku przekłucia czy zrobienia tatuażu jest subiektywne. Każdy z nas ma inny próg odczuwania bólu. Jednak osoby zajmujące się piercingiem zawodowo twierdzą, że przekłucie pępka jest jednym z mniej bolesnych zabiegów. A to dlatego, że w okolicach pępka znajduje się stosunkowo mało zakończeń nerwowych. Ci, którzy mają kolczyk w pępku, opisują zabieg jako „lekki nacisk z szybkim uszczypnięciem”. A więc da się przeżyć i na pewno nie masz się czego obawiać.
Kiedy nie powinno się przekłuwać pępka?
Przekłucie pępka może być atrakcyjne i także modne, ale nie wszyscy powinni wybrać taki zabieg i marzyć o kolczyku w pępku. Istnieją sytuacje i okoliczności, w których wykonanie kolczyka w pępku jest niewłaściwe lub wręcz niebezpieczne. Oto kilka przypadków, które są przeciwskazaniem piercingu w pępku.
- Alergie na materiały – jeśli jesteś uczulony na metale, takie jak nikiel, używane w biżuterii do piercingu, to musisz wiedzieć, że możesz doświadczyć poważnych podrażnień i infekcji okolic pępka.
- Choroby skóry – schorzenia takie jak łuszczyca czy egzema mogą skutecznie utrudniać gojenie się po zabiegu piercingu, co zwiększa ryzyko występowania nieprzyjemnych komplikacji.
- Ciąża – w trakcie ciąży skóra i tkanki stają się bardziej rozciągliwe i podatne na uszkodzenia, co może prowadzić do niepotrzebnych komplikacji związanych z piercingiem pępka.
- Niewłaściwy kształt i rozmiar pępka – może to być dziwne, ale niestety nie każdy pępek nadaje się do piercingu, czasem jego kształt lub rozmiar uniemożliwia prawidłowe umieszczenie kolczyka w tym miejscu.
- Twarde blizny – obecność blizn lub zmarszczek wokół pępka może mocno utrudniać proces gojenia i negatywnie wpływać na wygląd kolczyka w pępku.
- Nieodpowiedni wiek – w niektórych krajach, w tym także w Polsce, istnieją ograniczenia wiekowe dotyczące piercingu, a niektóre salony wymagają zgody rodziców dla osób niepełnoletnich. Musisz mieć więc ukończone 18 lat by przekłuć sobie pępek w profesjonalnym salonie piercingu.