Jak walczyć z łupieżem? 0
Jak walczyć z łupieżem?

Łupież to zdecydowanie jedna z najbardziej nieestetycznych chorób skóry głowy u mężczyzn. Jest także zdecydowanie jednym z najczęstszych problemów dotykających panów. Wymaga odpowiedniego leczenia i używania specjalistycznych kosmetyków ale na całe szczęście, da się z nim walczyć i usunąć. Warto także poznać przyczyny jego powstawania by móc zapobiegać pojawianiu się łupieżu na włosach.

Łupież jest jednym z bardzo popularnych problemów skóry głowy. Niestety często pojawia się z powodu niewiedzy i nieodpowiedniej pielęgnacji skóry głowy. Dawniej mówiło się, że łupież najczęściej dotyka mężczyzn, dziś wśród fryzjerów i dermatologów coraz częściej wspomina się o tzw. łupieżu kosmetycznym. A ten dotyka zarówno kobiety jak i facetów. Na szczęście łupież można leczyć i wyleczyć, a stosując się do zaleceń dermatologów utrzymywać skórę głowy w zdrowiu i dobrej kondycji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak powstaje łupież?
  2. Rodzaje łupieżu
  3. Jak walczyć z łupieżem
  4. Domowe sposoby na łupież
  5. Jak myć włosy z łupieżem?
  6. Sprawdzony, najlepszy szampon przeciwłupieżowy
  7. Łupież brody - jak walczyć?

Jak powstaje i skąd się pojawia łupież?

Zastanawiasz się nad tym, jak i dlaczego powstaje łupież? Najbardziej popularną przyczyną są drożdżaki Malassesia furfur (dawniej nazywane Pityrosporum Ovale). To one najczęściej występują na skórze głowy u wielu osób, w tym właśnie także mężczyzn. Jednak coraz częściej notuje się przypadki, że łupież jest wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji włosów. Odpowiedzialne za niego są przede wszystkim niewłaściwe i źle dobrane kosmetyki do włosów. Mamy tutaj na myśli produkty, które za mocno obciążają włosy lub nieodpowiednio dobrane do rodzaju skóry i typu włosów. Źle dobrane kosmetyki potrafią zapychać pory skóry, która nie radząc sobie z ich nadmiarem zaczyna reagować nadmierną keratynizacją – czyli popularnym złuszczaniem. Łupież tzw. „kosmetyczny” bywa także skutkiem ubocznym stosowania nadmiernej ilości kosmetyków do stylizacji fryzur takich jak. np. pomady do włosów czy glinki. Aplikowanie na włosy zbyt dużej ilości tego typu produktów oblepia skórę głowy, a tym samym pozbawiając ją możliwości naturalnie oczyszczonej i zdolnej do regeneracji.

Jedną z częstych przyczyn powstawania łupieżu jest również nadmierne przesuszenie skóry głowy. Prowadzi do tego m.in. przebywanie w zbyt mocno ogrzewanych pomieszczeniach, regularne noszenia nakryć głowy oraz za częste stosowanie suszarki do włosów w zbyt bliskiej odległości od głowy. Pod wpływem każdego z tych czynników przesuszony naskórek zaczyna się nadmiernie złuszczać, a następstwem tego będzie powstawanie łupieżu. Poza tym w przypadku przesuszenia skóry występuje też świąd, który zawsze wzmaga u nas odruch drapania się, a to natomiast zwiększa ilość łuszczącego się naskórka.

[product id="4928, 1596, 2558, 3032"]

Jakie są rodzaje łupieżu?

Najczęściej wymienia się dwa rodzaje łupieżu tj. suchy i tłusty. Różnią się przede wszystkim tym, że łupieżowi suchemu nie towarzyszy zwiększony łojotok, który jest znakiem rozpoznawczym łupieżu tłustego. Kolejną ważną kwestią i jedną z przyczyn powstawania łupieżu są też różne choroby skórne. One prowadzą do powstawania m.in. łupieżu białego, który pojawia się przy atopowym zapaleniu skóry (AZS). Na łupież żółty i tłusty – skarżą się zawsze osoby, które cierpią na łysienie lub łojotokowe zapalenie skóry.

Łupież kosmetyczny to w ostatnim czasie jeden z najczęściej występujących rodzajów łupieżu. Wynika on zawsze z niewłaściwej pielęgnacji (dlatego tak pomocne jest przy nadużywaniu kosmetyków wykonywanie peelingów, które pomagają doskonale oczyścić skórę głowy z produktów stylizujących). Osoby z kontaktowymi zmianami zapalnymi na skórze głowy potrafią mieć łupież, który jest skutkiem ubocznym różnych składników, jakie można znaleźć w takich kosmetykach jak szampony do włosów, odżywki do włosów lub kosmetykach do stylizacji. Z tych ostatnich wymienić można chociażby pomady do włosów, żele, kremy i pasty do włosów.

Samemu ciężko określić typ łupieżu, a tym bardziej podjąć odpowiednie kroki w walce z nim. Dlatego polecamy skontaktować się ze specjalistą dematologiem - trychologiem. To ekspert, który zbada przyczynę, nazwie problem i znajdzie gotowe sposoby leczenia by całkowicie usunąć łupież na Twojej głowie.

Jak walczyć z łupieżem?

Nie da się pozbyć łupieżu bez zrozumienia potrzeb i stanu swojej skóry głowy. Polecamy sięgać po delikatne kosmetyki oczyszczające. Panom, którzy specjalizują się w układaniu włosów i nie obce są im modne fryzury męskie odradzamy używanie nadmiernej ilości kosmetyków do stylizacji. Uważaj także podczas suszenia włosów suszarką, by nie robić tego gorącym powietrzem. Przy mocno zaawansowanym stadium łupieżu nie powinno się pomijać przeprowadzenia specjalistycznej kuracji przeciwłupieżowej pod okiem lekarza dermatologa. Jeśli łupież nie jest zaawansowany, można próbować pozbyć się go domowymi sposobami. 

Naturalne sposoby walki z łupieżem

Każdą walkę z łupieżem powinno wesprzeć się odpowiednią pielęgnacją skóry głowy i włosów. To powinien być pierwszy krok w próbach pozbycia się łupieżu. Najważniejszą rolę odgrywać tutaj będą naturalne kosmetyki do włosów i produkty pielęgnacyjne. Jeśli odrobimy tą lekcję, to można zainteresować się domowymi sposobami na łupież najbardziej. Najskuteczniejsze są płukanki ziołowe np. z mięty, pokrzywy lub melisy. Bardzo dobre efekty przynosi również delikatny, kilkuminutowy masaż głowy. Ogromne znaczenie w leczeniu łupieżu ma też to co jemy i jak jemy. Zadbaj o to, by w Twojej codziennej diecie znalazł się cynk, żelazo, magnez oraz koniecznie witaminy z grupy B. Najlepsze efekty w leczeniu łupieżu przyniosą kosmetyki dedykowane skórze głowy. Zalecamy jednak dobierać je pod okiem dermatologa lub trychologa. 

Czytaj także: Jak szybki uratować suche włosy?

Jak myć włosy z łupieżem? 

Mycie włosów przy łupieżu odgrywa znaczącą rolę, a dokładnie szampon do włosów, którego użyjemy. Ważne jest to, żeby nie dopuścić do gromadzenia się łoju na skórze, który jest znakomitą pożywką dla grzybów na skórze głowy. Dlatego do mycia głowy i włosów, na których występuje łupież powinno się wybrać szampon o działaniu łagodnym dla skóry głowy. Polecić możemy szampon przeciwłupieżowy Depot, który bazuje na roślinnych i delikatnych składnikach myjących, które regulują także powstawanie sebum.

Sprawdzony szampon przeciwłupieżowy - jaki wybrać?

Przy leczeniu silnego łupieżu zawsze należy skontaktować się z dermatologiem - nie podejmuj kroków bez uwag specjalisty. Warto szybko umówić się na wizytę, dzięki której można podjąć sensowne leczenie ukierunkowane na dany problem. Kolejnym nie mniej ważnym powodem, dla którego powinno się zgłosić do lekarza jest fakt, że łupież może być pierwszym objawem problemów związanych z wypadaniem włosów i łysieniem - tak popularnym wśród mężczyzn. Nie należy tego bagatelizować. Które kosmetyki do włosów wspomogą leczenie łupieżu? Oto nasze 4 sprawdzone szampony na łupież.

[product id="228, 814, 938, 4408"]

Łupież brody - jak walczyć i sobie z nim radzić?

Masz łupież brody i zastanawiasz się jak sobie z nim poradzić? Postępowanie w walce z łupieżem brody jest bardzo podobne jak przy usuwaniu łupieżu włosów na głowie. Bardzo ważna jest także pielęgnacja brody i to, z jakich kosmetyków korzystasz. Myj brodę najlepiej naturalnymi produktami, wybieraj wyłącznie delikatne olejki do brody i czesz swoją brodę regularnie kartaczem z naturalnym włosiem z dzika.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń: 789 219 417
Napisz: porady@uzbira.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl