Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy perfumy wietrzeją? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, tak, perfumy wietrzeją i tracą ważność. Postanowiliśmy zagłębić się bardziej w temat temat bardziej i wyjaśnić tę kwestię szerzej. Sprawdzimy dlaczego perfumy tracą swój zapach i jakie czynniki mają na to wpływ.
Perfumy mogą stracić ważność pod wpływem kilku czynników, a odległa data produkcji to tylko jeden z nich. Wprawiony nos z łatwością rozpozna, kiedy zapach zwietrzał i nie przypomina już pierworodnej wersji – nawet jeśli pochodzi ze sprawdzonego źródła i został kupiony niedawno. Przeterminowany zapach ma też znacznie słabszą trwałość i szybko się ulatnia.
5 czynników zewnętrznych, które wpływają na jakość perfum:
- upływający czas,
- wysoka temperatura,
- duża wilgotność,
- długotrwała ekspozycja na światło,
- brak szczelnego zamknięcia.
Czy perfumy wietrzeją? 5 powodów, które wpływają na jakość Twoich perfum
Jeśli chcemy być obiektywni i odpowiedzieć na kluczowe w tym wpisie pytanie, czy perfumy wietrzeją, należy obowiązkowo wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. To właśnie one przesądzają o tym, że zapach perfum wietrzeje, tracą swoją intensywność zapachu i ostatecznie nie nadają się do użytku. Najczęściej spotykamy się z opinią, że perfumy nie =wietrzeją i się nie psują. Nie jest to jednak prawda. Perfumy są jak wszystko inne podatne na działanie czasu. W powszechnej świadomości panuje przekonanie, że perfumy się nie psują i nie ima się ich czas. Pod jego wpływem tracą swoje oryginalne właściwości.
Dlaczego zatem perfumy wietrzeją? Perfumy damskie i perfumy męskie wietrzeją jak wszystkie inne kosmetyki. Z biegiem czasu tracą swoje właściwościm, a wpływ na to ma kilka czynników. Do tych najważniejszych, które mają największy wpływ na to, że perfumy tracą swój zapach należą: czas, wysoka temperatura, bardzo duża wilgotność, długotrwała ekspozycja na światło oraz co oczywiste, brak szczelnego zamknięcia flakonu.
Warto przeczytać: Jak poprawnie stosować perfumy?
Czy więc da się temu zapobiec i zachować intensywny zapach perfum na długi czas? Zdecydowanie tak, jednak upływu czasu nie zatrzymamy i nie mamy na to żadnego wpływu. Właśnie dlatego kupując flakon ulubionych perfum pamiętaj zawsze o tym, że masz go na półce i korzystaj z niego tak często, jak tylko możesz. Używanie regularnie perfum, pozostało Ci doskonale służyć, a ich zapach pozostanie intensywny, doskonale złożony i oddający harmonię oryginalnej kompozycji. Nie da się jednak nie dostrzec, że z czasem zapach perfum się wytrąca, jego poszczególne nuty zapachowe, przede wszystkim te delikatniejsze, wyraźnie słabną i wyciszają się. Przy aromatach cięższych, bardziej intensywnych, czas bywa nieco łaskawszy. Potężne, intensywne nuty zapachowe, takie jak chociażby opium, oud, piżmo, ambra, drewno sandałowe, bób tonka, wanilia czy skóra dłużej trzymają swój właściwy zapach.
Postanowiliśmy specjalnie dla Was sprawdzić, jak dbać o perfumy i jak należī je przechowywać, aby długo móc cieszyć się ich niezmąconym niczym cudownym zapachem.
Czy dobrze zamknięte perfumy wietrzeją?
Bardzo często zastanawiamy się nad tym, po jakim czasie perfumy wietrzeją? Ogólnie przyjęta jest zasada, że perfumy tracą na swojej wartości po 5 latach od produkcji. Dzieje się tak także wtedy, kiedy są zamknięte, nie używane i nie otwarte. Dlatego nie zalecamy długo trzymać flakonów perfum i oszczędzać je. Nie warto przetrzymywać je zbyt długo, gdyż w dłuższej perspektywie może to być zwykłe marnotrawstwo naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Po 5 latach zapach perfum wyraźnie słabnie, a składniki kompozycji zapachowych w tych kosmetykach tracą swoje pierwotne właściwości. Nie sposób zapomnieć też o naturalnych reakcjach chemicznych, które powodują, że formulacja ulubionych przez nas perfum przechodzi wiele zmian i aromat olejków eterycznych ulatnia się lub mocno zmienia swój zapach i pachnie zdecydowanie inaczej niż zaraz po kupnie.
Jak sprawdzić datę produkcji na perfumach?
Producenci perfum nie umieszczają daty produkcji na flakonach, tylko umieszczają specjalne kody, którymi się posługują na opakowaniach. To one pomagają szybko rozszyfrować datę produkcji. Wystarczy wpisać je w jedną z wyszukiwarek internetowych. Szybko znajdziesz informacje, które pozwolą Ci poznać datę wyprodukowania Twoich perfum. Przy tym dowiesz się także, czy perfumy, które nabyłeś są oryginalne. Jedną z polecanych przez nas stron, która będzie Ci pomocna jest m.in.: checkcosmetic.net lub checkfresh.com. Kod na flakonie zawsze składa się z kilku cyfr i liter, a znajdziesz go na spodzie flakonu perfum(może być nadrukowany na naklejce lub często jest również wtłoczony w szkło).
Jeśli chcesz sprawdzić, kiedy perfumy zwietrzeją, to poszukaj symbolu PAO. Zawiera on cenną informację, przez jaki czas po otwarciu perfum zachowają one swoją świeżość i będą pachniały tak samo, jak w dniu zakupu. Symbol PAO, czyli z j. ang. Perfiod After Opening najczęściej znajdziesz pod postacią otwartego słoiczka, literki M oraz cyfry lub liczby, podającej w miesiącach datę przydatności produktu, np. 6M, 12M, 36M. Znak PAO pokazuje nam również, jaka jest data ważności danego kosmetyków.
[product id="234, 2936, 2734, 1662"]
Kiedy perfumy wietrzeją i co wpływa na ten stan?
Są trzy kluczowe czynniki, które decydują o tym, że perfumy tracą swoje szczególne właściwości. Wymienić należy światło, wilgoć oraz wysoką temperaturę. Zbyt długie wystawianie perfum na promieniowanie słoneczne przyczynia się do zdecydowanie szybszego rozpadu molekuł zastosowanych w kompozycji zapachowej w kosmetykach. Właśnie dlatego perfumy szybko wietrzeją, szybciej niż po upływie po 5 lat. Nic lepszym pomysłem jest stawianie perfum na parapecie czy szafce ustawionej w mocno nasłonecznionym miejscu. To bardzo często popełniany błąd. Nie należy ich także przechowywać ich w łazience, gdzie prócz wilgoci jest także wysoka temperatura. Oba te czynniki są zabójcze dla trwałości perfum.
Flakony są często bardzo ładne i oryginalne. Ale nie daj się skusić i nie wystawiaj ich w przeszklonej witrynce tuż przy oknie czy o zgrozo grzejniku. Najlepsze warunki dla Twoich perfum to chłodne, zacienione pomieszczenia lub wszystkie zamykane szafki. Najlepsza temperatura dla trwałości perfum to ok. 18 stopni Celsjusza. Dobrym pomysłem jest też schowanie perfum po każdym użyciu do tekturowych pudełeczek, w których je kupiliśmy.
Czy perfumy bez korka wietrzeją?
Odebrałeś perfumy z uszkodzonym korkiem i zastanawiasz się czy perfumy bez korka wietrzeją? Niestety mamy bardzo złą wiadomość. Brak zabezpieczenia w postaci oryginalnego korka, który idealnie przylga do atomizera ma ogromny wpływ na utratę świeżości ale także samej jakości perfum. Zastanawiasz się dlaczego tak się dzieje? Kontakt z powietrzem mocno przyspiesza rozkładanie się cząsteczek zapachowych. Musisz wiedzieć, że pierwszą tarczą ochronną przed tlenem jest właśnie szczelny atomizer. Są jednak na rynku perfumy lub wody po goleniu, które są zamykane właśnie tylko na korek. Jeśli masz taki produkt, to szczególnie zadbaj o to, aby szczelnie zamykać takie kosmetyki korkiem lub zakręcać starannie zakrętkę - jeśli takową posiadają.
[product id="1284, 3220, 5549, 784"]
Czy oryginalne perfumy wietrzeją?
Oryginalne perfumy są poddawane tym samym szkodliwym czynnikom, jakie poruszaliśmy i wymienialiśmy wyższej w naszym artykule. Także oryginalna kompozycja w perfumach jest podatna na upływający czas, ekstremalnie wysokie temperatury czy nasłonecznienie flakonika. Jak więc widzisz, odpowiednie miejsce dla naszych ulubionych perfum, ma kluczowe znaczenie na ich trwałość i intensywność zapachu. Najlepsza będzie komoda w zacienionym miejscu albo zamykana szafka. Przechowując w nich perfumy, będą Ci one służyć w niezmienionej formie i będą miały identyczne walory zapachowe, jak przy pierwszym psiknięciu - czyli zaraz po zakupie.
[product id="3784, 1534, 232, 1362"]
Perfumy wietrzeją i mimo, że czasu nie zatrzymasz, to jednak masz duży wpływ na to, jak długo będą cieszyć Cię swoim intensywnym zapachem. Zwróć szczególną uwagę na to, w jakiej formie i gdzie przechowujesz flakony perfum. Będzie t miało kluczowe znaczenie, aby drogocenny płyn w buteleczce przez kilka lat cieszył Cię swoim pełnym zapachem.