Blog kategorie

Czy mając tatuaż można być dawcą szpiku? 0

Czy mając tatuaż można być dawcą szpiku?

Coraz ciężej spotkać osobę bez chociażļy jednego tatuażu. Robimy je z różnych przyczyn, najczęściej indywidualnych. W ten sposób podkreślamy nasz charakter lub wykonujemy tatuaż w celu zobrazowanie rzeczy i wartości, z którymi się utożsamiamy. Tego rodzaju modyfikacja ciała jest ingerencją w nasz organizm polegającą na wprowadzeniu do skóry właściwej pigmentu. Dlatego często pojawia się pytanie, czy wytatuowani mogą być dawcą szpiku? Poznaj odpowiedź.

Posiadanie tatuażu nie przekreśla w zostaniu dawcą szpiku!

Do niedawna potencjalni Dawcy szpiku, którzy figurowali w bazie Fundacji DKMS każde wykonanie tatuażu musieli zgłaszać przez system. Dodatkowo zostawia na określony czas blokowani w rejestrze, a ich dane ukrywane w spisie. Przez ten czas nie mogli zostać tzw. dawcą faktycznym i oddać szpiku potrzebującemu przeszczepienia pacjentowi. Takie procedury obowiązywały ze względów bezpieczeństwa. Kluczowym powodem okresowego zablokowania potencjalnego dawcy szpiku był fakt, że przy wykonywaniu tatuażu następuje kontakt z krwi. Taki stan niesie za sobą ryzyko zakażenia przede wszystkim wirusami HBV, HCV (wirusami, wywołującym zapalenie wątroby typu B lub C) i HIV, które mogłyby być przekazane biorcy. Jednak po upływie sześciu miesięcy dane potencjalnego dawcy były na nowo przywracane w spisie. Karencja półroczna to odpowiedni czas, w którym można było bez problemu wykryć ewentualne zagrożenie.

Wytatuowany dawca szpiku

Od jakiegoś czasu przepisy i procedury uległy zmianie. Nie ma już potrzeby blokowania potencjalnych dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS, którzy posiadają świeży tatuaż. Potencjalni dawcy nie muszą już rówień zgłaszać wykonania tatuażu czy innych zabiegów jak piercing i makijaż permanentny. Należy jednak pamiętać, kiedy je wykonaliśmy po raz ostatni. Tatuaż nie stanowi także problemu na etapie procedury CT- typizacji potwierdzającej, ale należy o nim poinformować koordynatora i zaznaczyć w ankiecie medycznej jego posiadanie, informując o dacie wykonania. Wtedy Fundacja DKMS informuje ośrodek transplantacyjny o tym zdarzeniu i może skierować na badania molekularne, sprawdzające obecność ewentualnego wirusa we krwi dawcy. Takie działanie jest wskazane szczególnie w okresie „okienka  serologicznego”, a więc czterech miesięcy od momentu zrobienia świeżego tatuażu. Jeśli natomiast tatuaż był wykonany wcześniej, niż 4 miesiące, to standardowo wykonywane badania w trakcie procedury typizacji CT (badania serologiczne) wykryją ewentualne ryzyko. Wszystkie te zmiany zostały oparte  na obowiązujących zaleceniach Światowego Stowarzyszenia Dawców Szpiku (WMDA).

[product id="5225, 2354, 3838, 1962"]

Artur – Dawca z tatuażami

Przedstawiamy historię wytatuowanego Artura Kowalczyka, który już dwukrotnie podzielił się z potrzebującym pacjentem cząstką siebie. Za pierwszym razem oddał szpik z talerza kości biodrowe, by kolejnym razem oddać krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi obwodowej:

Podczas rejestracji jako Dawca szpiku zostałem zapytany o to, czy posiadam tatuaże. Odpowiedziałem zgodnie z prawdą, że mam – jeden, zrobiony był już dawno, kilka lat wcześniej. Ku mojemu zdziwieniu usłyszałem, że w takim razie w niczym on nie przeszkadza. Jednak zdecydowałem się w międzyczasie wykonać kolejny tatuaż. Nie minęło pół roku, kiedy odebrałem telefon z informacją, że mogę być Dawcą. Pamiętam jak dzisiaj, te nerwy towarzyszące rozmowie. Pytania o termin wykonania nowego tatuażu, konsultacje i wątpliwości, czy w ogóle dojdzie do przeszczepienia. Na moje szczęście (nie darowałbym sobie tego) i szczęście małego Włocha, któremu oddałem szpik ratując chłopcu życie, okazało się, że do dnia pobrania minie już wystarczająco dużo czasu. Otrzymałem w ten sposób także gwarancję, że nie zaraziłem się żadnym świństwem podczas nakłuwania skóry w studiu. Pobranie krwiotwórczych komórek odbyło się zgodnie  z planem, a ja natychmiast po nim postanowiłem uzupełnić wiedzę o byciu dawcą z rysunkami na ciele – opowiada Artur Kowalczyk, dwukrotny dawca szpiku.

Bezpieczny tatuaż

Decydując się na tatuaż pamiętaj, aby wybrać go w profesjonalnym salonie, który zachowuje wszystkie normy higieny etc. Upewnij się, czy sprzęt jest na pewno sterylny, a osoba, która wykonuje nam tatuaż, ma na sobie jednorazowe rękawiczki. Dzięki zachowaniu ostrożności zminimalizujesz do minimum ryzyko zakażenia wirusami, przenoszonymi poprzez kontakt z krwią, między innymi HBV, HCV czy HIV. Jak wykonasz tatuaż, to obowiązkowo zadbaj o pielęgnację tatuażu. W naszym sklepie znajdziesz wszystkie potrzebne kosmetyki, które pozwolą Ci w bezpieczny sposób zagoić i pielęgnować świeży tatuaż.

Pamiętaj, każdy wytatuowany potencjalny dawca jest mile widziany w bazie Fundacji DKMS!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń: 789 219 417
Napisz: porady@uzbira.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl