Czego nie robić po zrobieniu tatuażu? Sprawdź nasze rady jak dbać o nowy tatuaż i czego unikać podczas gojenia świeżej dziary.
Nasi stali klienci doskonale wiedzą, że blog uZbira został stworzony z myślą o was. To właśnie tutaj pragniemy dzielić się z wami cennymi radami, a jednocześnie ułatwiać wam życie. Tym razem weźmiemy pod uwagę dziarki i ich pielęgnację. Krok po kroku opiszemy cały proces pielęgnacji świeżego tatuażu i podpowiemy, czego nie powinniście robić w trakcie gojenia tatuażu. Jak dbać o świeży tatuaż i co musicie wiedzieć?
Pielęgnacja świeżego tatuażu – to należy wiedzieć
Świeży tatuaż wymaga od nas odpowiedniego podejścia. Pielęgnacja i szczególne traktowanie to jednak nie wszystko, co was czeka… Brak znajomości podstawowych technik pielęgnacyjnych oraz nie stosowanie się do naszych wskazówek może doprowadzić nawet do powikłań zdrowotnych. Oczywiście zakładamy, że tatuaż wykonacie w profesjonalnym salonie tatuażu, gdzie przestrzega się wszystkich standardów sterylności. To jednak warto pamiętać, iż proces gojenia tatuażu jest zależy w głównej mierze od was. Czas odpowiedzieć na pytanie… Czego nie robić po wykonaniu tatuażu?
Nie drap świeżego tatuażu
Nowy tatuaż najczęściej nieprzyjemnie swędzi, tym samym z czasem zaczynają powstawać na nim delikatne strupki. To znak, że organizm pracuje bardzo mocno, by rana uległa stopniowemu zagojeniu. Powstrzymajcie się jednak od drapania skóry i zrywania schodzącego naskórka. Drapanie tatuażu często doprowadza do infekcji i niepożądanych objawów. Ostatecznie może zakończyć się tym, że tatuaż po kilku miesiącach zacznie wyglądać źle. Jak zapobiec drapaniu? Wystarczy smarować nowy tatuaż specjalistycznymi kremami, które zminimalizują nieprzyjemne odczucia, przyspieszając jednocześnie proces gojenia.
Nie opalaj nowego tatuażu
Skóra z nowym tatuażem nie powinna być opalana. Kiedy tatuaż będzie już w pełni zagojony, koniecznie ochraniajcie wzór przed promieniami UV, smarując go kremami z wysokim filtrem SPF. Słońce i solarium wypalają tusz, działając praktycznie tak samo, jak laser! Przegrzanie skóry skutkuje natomiast zwiększoną cyrkulacją krwi, a co za tym idzie, dochodzi do powstania mikroruchów cząsteczek tuszu pod skórą. Dlatego też kładziemy tak duży nacisk na ochronę tatuażu przed słońcem. Na plaży możecie zakrywać go także chustą lub koszulką. Podczas gojenia tatuażu unikajcie długich i gorących kąpieli, wizyt w saunie, jacuzzi oraz odpuśćcie sobie publiczne kąpieliska (jeziora, baseny, morze, ocean).
Opalanie na słońcu, jak i wizyta w solarium są zabójcze dla świeżych tatuaży. Nie zapominajcie o tym!
Podsumowując. Opalanie na słońcu jak i wizyta w solarium są zabójcze dla świeżych tatuaży.
Nie pij alkoholu
W pierwszych dniach gojenia świeżego tatuażu odstawcie alkohol i inne używki. Mają one negatywny wpływ na proces gojenia, ponieważ rozszerzają naczynia krwionośne. Co to tak naprawdę oznacza? Wówczas dochodzi do podwyższenia ciśnienia krwi, co zaś powoduje wyciekanie osocza wraz z tuszem. Następstwem tego będą nieładne prześwity w tatuażu, co więcej – alkohol mocno spowalnia proces regeneracji skóry.
Unikaj kąpieli podczas gojenia tatuażu
Gorąca woda oraz ta z publicznych kąpielisk ma negatywny wpływ na świeże tatuaże. Nie oznacza to oczywiście, że tatuażu nie należy myć. Wręcz przeciwnie! Unikajcie po prostu długich kąpieli. Nie korzystajcie z gorącej wody oraz zapomnijcie na czas gojenia o basenach z chlorowaną wodą i publicznych kąpielisk w dużych akwenach morskich. Świeży tatuaż jest otwartą raną, która jest mocno podatna na działanie bakterii. Takowych nie brakuje w wymienionych powyżej miejscach.
Dbaj o dostęp świeżego powietrza
Nowy tatuaż potrzebuje jak najwięcej świeżego powietrza. Podczas gojenia tatuażu zrezygnujcie z obcisłych ubrań, które prócz otarć o skórę, nie zapewnią dostępu do świeżego powietrza. Ubrania powinny być jak luźne! Dobrze, aby zostały wykonane z naturalnych materiałów, w tym właśnie z bawełny czy lnu.
Ogranicz regularne kontakty ze zwierzętami
Świeżo wytatuowana skóra nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu z sierścią zwierząt, kurzem oraz brudem. Pod żadnym pozorem nie pozwólcie lizać swoim zwierzętom nowo zrobionego tatuażu. Przez czas gojenia utrzymanie skóry w czystości jest najważniejsze!
Czego nie można robić po tatuażu? Oto nasze wskazówki:
Po wykonaniu tatuażu przez najbliższych 6 miesięcy należy się wstrzymać z honorowym oddawaniem krwi.
Wybierajcie tylko sprawdzone, profesjonalne studia tatuażu. Nie oszczędzajcie! Tatuaż to pamiątka na całe życie, a zabieg laserowego usuwania tatuażu do przyjemnych nie należy… Lepiej wydać więcej na pięknie wykonany tatuaż, niż później majątek na ewentualne poprawki, leczenie farmakologiczne, a w ostateczności – na jego usunięcie.
Niepokojące objawy po wykonaniu tatuażu – o tym pamiętaj
- Zdarza się, że po wykonaniu tatuażu pojawiają się różne niepokojące objawy. Jeśli dolega wam, któryś z poniższej listy, natychmiast skonsultujcie się ze specjalistą. Nie szukajcie pomocy na forach internetowych i grupach dyskusyjnych. Zdrowie macie tylko jedno!
- osłabienie mięśni,
- wysypka,
- ziarnistość skóry,
- stan zapalny i ropień,
- owrzodzenie,
- zaropienie – wycieki ropy z krwią lub bez,
- mocne krwawienie,
- silny ból,
- nieprzyjemny zapach pochodzący z tatuowanego miejsca.
Powyższe rady pomogą wam szybko i odpowiednio zagoić świeży tatuaż. Pamiętajcie jednak, iż o dziarki powinniście dbać na każdym kroku. Zainwestujcie w wysokiej jakości krem do tatuażu i nie martwcie się o nic więcej! Profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji tatuażu znajdziecie w naszej internetowej ofercie uZbira.