Blog kategorie
Bezpieczne opalanie, co oznaczają skróty: SPF, UVA i UVB? 0
Bezpieczne opalanie, co oznaczają skróty: SPF, UVA i UVB?

Z roku na rok wzrasta świadomość, że zbyt intensywne promieniowanie może być dla nas bardzo szkodliwe. Dlatego odpowiednia ochrona skóry przed słońcem jest obowiązkowa. Latem, kiedy słońce potrafi najmocniej grzać, konieczne jest stosowanie kremów kremy UVA, UVB i SPF. Wyjaśniamy, co oznaczają te skróty.

Czy promieniowanie słoneczne jest niebezpieczne dla skóry? 

UV odpowiada za opaleniznę na naszym cele. Jest to ultrafioletowe promieniowanie słoneczne. W nadmiarze prowadzi niestety często do przebarwień czy oparzeń.

Promieniowanie UV jest dla naszej skóry niebezpieczne i szkodliwe. Dzieli się na trzy grupy: UVB, UVA i UVC. Kremy do skóry, których zadaniem jest skuteczna ochrona przed szkodliwym szkodliwym promieniowaniem słonecznym, znajdują się oznaczenia i skróty, które informują Klienta o fotoprotekcyjnych danego produktu.

UVA, UVB i SPF - co oznaczają te skróty na kosmetykach?

Na opakowaniach kosmetyków chroniących nasze ciało przed szkodliwym działaniem słońca znaleźć można skóry SPF, MED, UVA i UVB. Potocznie określa się w ten sposób filtry występujące w danych kosmetykach. Odpowiadają one w kremach i balsamach za właściwości polegające na fotoprotekcji. Kosmetykim z filtram skutecznie chronią skórę przed  szkodliwym działaniem słońca. Jednak mają też działanie, które zapobiega pojawieniu się raka skóry. Podczas zakupu kremu z filtrem konicznie uwzględnij fototyp Twojej skóry. Dobierz kosmetyk pod kątek rodzaju skóry jaką posiadasz, karnacji i koloru włosów.

Najbardziej popularne skróty, jakie występują na opakowaniach kosmetyków ochronnych są UVB oraz UVA. Pierwszy tj., skrót UVA oznacza stopień, w jakim dany produkt jest w stanie zapobiec poparzeniom wywołanym przez szkodliwe promienie słoneczne.

UVA iinformaujx natomiast o tym, czy kosmetyk (najczęściej krem lub balsam do ciała) ma współczynnik chroniący skórę w trakcie opalania się przed zbyt wczesnym starzeniem. Jest ono negatywnym skutkiem oddziaływania słońca na włókna kolagenowe, które znajdują się w tkance podskórnej każdego ludzkiego organizmu.

Kosmetyk z jakim SPF wybrać?

Jak już informowaliśmy, przed zakupem kosmetyku ochronnego, koniecznie należy przyjrzeć się swojej skórze.  Osoby z jasną karnacją powinny sięgać po całkowicie inne produkty, niż osoby z ciemną cerą. Rodzaj skóry klasyfikuje się ze względu na jej fototyp:

  • fototyp I – dotyczy osób z rudymi włosami i niemalże śnieżnobiałą, bardzo bladą cerą. Dla nich odpowiednie są wyłącznie kosmetyki z SPF 50+;
  • fototyp II – to północnoeuropejski typ urody. Charakteryzuje się jasną cerą, blond włosami lub ewentualnie koloru jasnobrązowego. Takie osoby powinny stosować kremy ochronne z filtrem SPF wynoszącym minimum 50;
  • fototyp III – taką skórę posiadają mieszkańcy środkowej Europy. Włosy mają kolor brązowy, jasnobrązowy albo blond. Cera jest śniada. Dla nich najlepsze będzie wybieranie kosmetyków z SPF 20 i więcej;
  • fototyp IV – to typ południowoeuropejski. Ich skóra jest brązowa lub jasnobrązowa, a oczy zawsze ciemne. W tym przypadku wystarczy, aby stosowały one kosmetyki z filtrem SPF 15.

Jaki jest cel stosowania kremu z filtrem? Fotoprotekcja i zapobieganie rakowi skóry

Coraz częściej zauważanym skrótem na kosmetykach przeciwsłonecznych jest MED (Minimal Erythemal Dose). Symbol ten, który umieszczany jest przez producentów na swoich produktach, oznacza minimalną dawkę promieniowania ultrafioletowego, jaka doprowadzić może do powstania rumienia skórnego.

Natomiast skrór SPF (Sun Protection Factor) to symbol, który określa współczynnik ochrony przeciwsłonecznej danego kremu lub innego produktu, w jaki został wyposażony w związku z promieniowaniem UV. ma ogromne znacznie przy wyborze kierując się swoim fototypem, o którym pisaliśmy wyżej.

Wartość SPF informuje nas, jak długo możemy przebywać na słońcu po nałożeniu na ciała balsamu z filtrem, w porównaniu do czasu, gdy na skórze nie nałożysz kremu ochronnego z filtrem SPF.

[product id="1104, 4278, 4310, 4424"]

Jak bezpiecznie się opalać?

Czy opalanie się jest wskazane i bezpiecznie? Na pewno opalanie się może być przyjemnością, ale wystawiając ciało na ekspozycję promieniowania UVA i UVB, należy obowiązkowo zachować zdrowy rozsądek. Zawsze nakładaj na skórę kosmetyki ochronne z SPF dostosowanym do rodzaju Twoje skóry. Nakładaj koniecznie grubą warstwę kremu lub balsamu. Kosmetyki należy aplikować na ok. pół godziny przed wystawieniem ciała na działanie promieni słonecznych. Aplikację kosmetyków powtarzaj co co najmniej 2 godziny.

Jeśli jesteś posiadaczem bardzo jasnej cery i blond włosów, to nie oplata się jednorazowo dłużej niż 5-10 minut. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem karnacji śniadej, to mamy dobrą wiadomość. Możesz bezpiecznie plażować i opalać swoje ciało nawet przez pół godziny. Oczywiście także wcześniej smarując skórę kosmetykiem ochronnym.

Na koniec mamy bardzo ważny apel do Ciebie. Za każdym razem opalaj się świadomie, z głową i przede wszystkim z umiarem. Wybieraj bardzo dobre kosmetyki ochronne z SPF dopasowanym do rodzaju twojej skóry, a pozwoli Ci to uniknąć przykrych konsekwencji kontaktu z promieniami słonecznymi oraz nie narazi Cię na choroby skóry.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń: 789 219 417
Napisz: porady@uzbira.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl